Torniossa ilotulitus klo 24.00 ja Haaparannalla klo 01.00 suomen aikaa. Mitä järkeä tuossa on? Tuplaidiootteja ovat: ensinnäkin, kummankin kaupungin rahatilanteelle olisi sopinut yhteinen tulitus, missä olisi säästetty rutkasti ja toiseksi, jos on ihan pakko tulittaa erikseen, niin miksi ihmeessä ei vuorovuosin toinen ilotulittele jo esim. klo 21.00. Hyötyisivät lapsiperheetkin siitä. Mitä järkeä on räjäytellä keskellä yötä, kun suurin osa on niin kännissä, ettei edes muista siitä mitään. Kemissä on oltu fiksuja jo useana vuonna ja tulitus oli klo 21.00. Lapset etenkin ymmärrettäväsi nauttivat siitä. Luulisi Haaparannan ja Tornion tajuavan tehdä samoin, mutta jos lusikalla annetaan, ei voi kauhalla lappaa vai miten se nyt menikään ;-o))
Tyhmä Haaparanta-Tornio
11
493
Vastaukset
- pössöläinen
Joo ei meille pössöille ole paljon kauhalla lapettu järkeä,mutta rahaa sitten senkin edestä.
- q234rf
Varmasti olisi ihan aiheellinen valitusvirsi, jos kaupungit olisivat olleet järjestämässä noita ilotulituksia. Vaan kun eivät olleet. Kummallakin puolella rajaa järjestäjinä ja maksajina olivat paikalliset firmat ja jopa jokunen yksityishenkilö.
- Samira52
No oliko niitä pakko yrittää (humalapäissään) kattella kahteen kertaan. Katto kerran ja painu pehkuihin! Kyllä meitä selväpäisiä riittää täällä Torniossa - Kemissä ehkä sitten ei kun tuollainen valitusvirsi tulee. Ei kai ne Kemiläisten (juoppojen) rahoista ne ilotulitusrahat menneet? Niillä kun ei ole rahaa mistä ottaa. Ja tiedoksi vaan että Tornio ja Haaparanta kuuluvat kahteen eri maahan joissa vuosi vaihtuu eri aikaan joten nyt ehkä juopoillekkin selviää tämä syy - JOS ovat vielä selvinneet uuden vuoden humalastaan eivätkä ole ehtineen vielä loppiaishumalaan asti!
- pettynyt...
Yritin, mut ei pystynyt. Kun katsoi sitä järjetöntä rahojen tuhlaamista, niin oli pakko tarttua pulloon ja toivoa että Ruotsissa oltaisiin edes hieman vastuullisempia rahojen suhteen, mutta kun ei niin ei...
- 234rtf
pettynyt... kirjoitti:
Yritin, mut ei pystynyt. Kun katsoi sitä järjetöntä rahojen tuhlaamista, niin oli pakko tarttua pulloon ja toivoa että Ruotsissa oltaisiin edes hieman vastuullisempia rahojen suhteen, mutta kun ei niin ei...
Juopothan ne ovatkin oikeita henkilöitä vaatimaan muilta vastuullisuutta.
- joko seinät seisoo
joko lumilinna on pystyssä hä pölijä
- Mistä erottaa fiksun
Mistä erottaa fiksun tyhmästä?
Tyhmä valittaa keskustelu- ja tekstipalstoilla ja yleensä tyhjästä! Fiksu sen sijaan ottaa yhteyttä suoraan ongelman aiheuttajaan, siis - mikäli kokee jonkin asian ongelmaksi!
Hyvää alkanutta vuotta kaikille! - kolkyt ja risat
Mistä erottaa fiksun tyhmästä?
Keminmaan kunta tietekki :D - hjfcg
Saattaahan noissa kaksissa tulituksissa olla jotain erikoista turisteille.
Monessa paikkaan ei "vuosi vaihdu kahdesti" ... - 7890987657890
Ei huono idea tuo.
Jos aikaisempi ajankohta ei käy, niin sitten ilotulitus 00.30. Sillä pääsee Ruotsin valtakunnan uutisiin kun Haaparanta ottaa varaslähdön uuteen vuoteen :) - lapsiperheellinen
torniossa oli kylläkin lapsiperheille ilotulitus klo.20.00 vojakkalassa eikä näkynyt yhtään ainoaa kännikalaa ja kiitokset tornion yrittäjille ja toivottavasti olisi myös ensi vuodenvaihteessakin samanlainen ilotulitus
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1242053Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1331957Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2101811Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2561479Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341395Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii5321113Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50980Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115927Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse349899