Äänestys!
ja perustelut!
Vastaukset 22
- mitäänsanomaton
Kaikki tiethän ovat tarpeettomia. Ihmiset voisivat pysyä siellä missä ovat. Muuten kyllä ihan hyvä...
- Matkailija 2012
En osaa sanoa mitään tuosta Paatsjoen tiestä, mutta Kuttura-Repojoki tien rakentamatta jättäminen on yksi tiehallinnon suurimpia tyhmyyksiä Lapissa!
- gallub
Hieno galluppi! Kukaan ei vain ole mitään mieltä, ei edes aloittaja näyttänyt hyvää (tai edes huonoa) esimerkkiä...
Eli puhutaan sitten reilusti asian vierestä: jos sattuisi käymään niin että olisi pakko käyttää tiemäärärahoja uuden tien tekoon Inarin kunnassa, mihin tie tehtäisiin? Tai pitäisikö tehdä rautatie Kakslauttasesta Sevettiin ja toivoa, että joku jatkaisi edes jompaan kumpaan päähän...? Tai 5 km moottoritietäkin olisi varmasti aika jännää... - Enontekiöläinen
Inarin ja Enontekiön välinen tieyhteyshän olisi aivan välttämätön ,esimerkiksi saamelisyhteistyön ja turismin kehittämiseksi.
- jonninjoutavac
ookko tukiaisia vailla, soita te-keskukseen.
- karttoija
Outotie tulee Venäjän puolelta Nellimin likellä Suomen puolelle, ovatkohan rajavartiat tietoisia asiasta? http://maps.google.com/?ll=68.889932,28.454118&spn=0.013864,0.066047&t=m&z=15&vpsrc=6
- liikku
kuinka pitkä on Nellimintie?
- Nellimintiellä
..on mittaa yli 40 km, riippuen mistä mihin mitataan. Jos alkupisteeksi laitetaan Pikkupetsamo, missä Petsamontie muuttuu Nellimintieksi ja loppupisteeksi tien pää Virtaniemessä, pituutta tulee 47 km.
Edellä "karttoja" linkitti tuon Virtaniemen puoleisen pään. Olen kyllä käynyt tuolla ja jotenkin tuo kartta tuntuu väärältä, muistaaksen ne Suomen ja Venäjän tiet siellä kohtaavat. - liikku
Nellimintiellä kirjoitti:
..on mittaa yli 40 km, riippuen mistä mihin mitataan. Jos alkupisteeksi laitetaan Pikkupetsamo, missä Petsamontie muuttuu Nellimintieksi ja loppupisteeksi tien pää Virtaniemessä, pituutta tulee 47 km.
Edellä "karttoja" linkitti tuon Virtaniemen puoleisen pään. Olen kyllä käynyt tuolla ja jotenkin tuo kartta tuntuu väärältä, muistaaksen ne Suomen ja Venäjän tiet siellä kohtaavat.Kiitos,nyt tiedän yhden asian enemmän
- tiellä taas
Nellimintiellä kirjoitti:
..on mittaa yli 40 km, riippuen mistä mihin mitataan. Jos alkupisteeksi laitetaan Pikkupetsamo, missä Petsamontie muuttuu Nellimintieksi ja loppupisteeksi tien pää Virtaniemessä, pituutta tulee 47 km.
Edellä "karttoja" linkitti tuon Virtaniemen puoleisen pään. Olen kyllä käynyt tuolla ja jotenkin tuo kartta tuntuu väärältä, muistaaksen ne Suomen ja Venäjän tiet siellä kohtaavat.Kunnostusta vaativa osuus on Keväjärveltä Nellimiin, noin 30 km.
- lauriX
Junnnu¤ kirjoitti:
http://www.kaleva.fi/uutiset/juttu/571044
Olov Beddar kuvassa.""""Syy valtiovallan haluttomuuteen selvisi Beddarille myöhemmin. "Norjan valvontapoliisi ja sotilasviranomaiset vastustivat tietä kiivaasti vielä 1960- ja 1970-luvuilla. Viranomaisten mielestä oli parempi, että tie päättyy Paatsjoella umpikujaan. Taustalla kummitteli ajatus, että vapaampi liikenne tekisi entistä vaikeammaksi vahvistaa jokilaakson suomalaisperäisen väestön norjalaisuutta", Beddari sanoo.""""
Kyllä on aivan uskomatonta että näin vähän aikaa sitten ollut tollasta touhua!
Jotennii lapsellista.
- Antinruusu
niin voishan sitä puolestakin,muttei sitten vastaan,mutta jos vastaan niin ei ehkä sitten puolesta.vaan ainahan on joku vastaan vaan ei puolesta. jotta vaikeaa tämä on.vaan olisinhan puolesta mutta kun puoliso on vastaan, oleppa siinä jonku puolesta tai vastaan.
- Raja V. Artia
Jos Lapin nykyiset valtion maat olisivat saamelaisten omistuksessa, rakennettaisiinko Paatsjoen tie?
- kaamostaja
ilman muuta pitää rakentaa, natolle huoltotie!
- anteri
ei korjata ja ei rakenneta,säästyy mettät,kun ei ole tietä mitä puun kuljetus tarttee....
- ei sit mithään
Tie olisi hyvä asia. Jos saamelaiset saisivat päättää ei koskaan tulisi.
Ruotsissa Narvikin tie on hyvä esimerkki. Saamelaiset yrittivät estää mutta ketkä ajavat sitä enimmin, saamelaiset. Tänä päivänä jos yritettäisiin tehdä sama tie, ei onnistuisi. Saamelaiset estää kaiken, jopa pieni tuulisuoja on haitaksi heidän poronhoidolleen. Kaikesta oppineena ei saamelaisille saisi antaa yhtään mitään valtaa päättää mistään.- asiaa!!!;
Ole ny hilijaa!
- asiaa!!!;
asiaa!!!; kirjoitti:
Ole ny hilijaa!
Jäi sanomatta.
Paatsjoen tie , tottakai, ilman muuta!!!!!!!!!!!!!!!
- karanas
Puolesta tietenkin.Se toisi elämää Nellimiin.
Jos tie. rakennetaan,minä kyllä harkitsisin vakavasti muuttoa Nellimiin - kunnioitttavastai
PETSAMO TAKAISIN!
- nipa!!
juu näin, se on ryövätty suomipoijalta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa
Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t1061203Paljonko on etäisyytesi kiinnostavaan naiseen km?
Kaipailen tärkeää miestä ja pohdin hänen ajatuksiaan... ❤️85922Kuuleppas
ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää237900- 54744
On meillä harvinaisen törkeä valtuuston puheenjohtaja
Ja tyhmä! Kannattaisi googlettaa "julkisuuslaki" ja nojata siihen vasta sitten. Samalla voisi googlettaa muiden kuntien75737Olet mieleni päällä edelleen, J
En voi sille mitään. Ja olen yrittänyt voida, monen monta kertaa. Miten jäinkin näin kiinni sinuun... 😞34652- 61639
- 42592
Mikko Leppilampi loi TTK:ssa ankaran tavan - Jatkaako Veronica Verho haastavaa perinnettä?
Suorien lähetysten juontaminen vaatii rautaista ammattitaitoa ja kovaa työtä. Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmassa on näh29567Oletko miettinyt
Mikä minusta tekee sinulle niin erityisen? Onko se samanlaiset lapsuusmaisemat? Työpaikan liian pitkät katseet? Selvittä30565