Eikös avioerossa kaikki mene puoliksi kun ei avioehtoa ole, huolimatta siitä kumpi on maksanut??
omaisuudenjako
3
224
Vastaukset
- nonäin
Periaatteessa kyllä, molempien netto-omaisuus ynnätään ja lopputulos tasataan.
Asiaan voi vaikuttaa, jos toisella on jotain testamentilla tai lahjaksi saatua omaisuutta, joka on rajattu avio-oikeuden ulkopuolelle. Samoin erityisen lyhyt avioliitto (tai jotkin muutkin syyt) voi vaikuttaa osituksen lopputulokseen, jos osituksen sovittelua haetaan. - Suurta vääryyttä
Näkisin hyväksi vielä että erotessa jokainen ymmärtää, että ei lähtisi riistämään toisen omaisuutta. Saattaahan olla että toinen on saanut jotain perintöä, tuntuu suorastaan kauhistuttavalta, että se pitäisi luovuttaa puoliksi erotessa ihmiselle, jonka suvulla ei ole mitään tekemistä asian kanssa. Se on jo vainajan häpäisemistä.
Eli se mitä on saatu aikaan omilla varoilla yhdessä on soveliasta jakaa ja nämä muualta saadut varat jättää sille kenelle oikeasti kuuluvat.
Tuntuu aika julmalta ajatukselta, että lahjoitetut varat menevät jakoon erossa ja sitten myöhemmin tämä eronnut saakin perhettä ja lopulta tämä omaisuus jakautuukin myös näille eron jälkeen tulleille uudelle puolisolle tai lapsille, joilla ei pitäisi olla mitään osuutta. Näin omanien lasten osuudet menevät ihan vääriin osoitteisiin.- tsot tsot
"että se pitäisi luovuttaa puoliksi erotessa"
Näinhän tapahtuu vain, jos toinen puolisoista on tyhjätasku. Osituksen lopputulokseen vaikuttaa molempien varallisuus.
"Se on jo vainajan häpäisemistä"
Tuskin sentään. Mikäli vainaja ei eläessään tehnyt testamenttia, jolla poistaisi perillisensä puolison avio-oikeuden perinnöksi jättämästään omaisuudesta, täytynee uskoa, ettei tällainen asia ollut vainajalle merkittävä. Sama pätee lahjanantajiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1242078Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1331984Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2101813Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2561485Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341396Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii5361133Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50986Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115930Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse352907