Oman ammatin lisä?

Krisu1111

Hei,

mieltäni askarruttaa tällainen kysymys. Maksetaanko työntekijälle ns. oman ammatin lisää? Esim. itse työskentelen toimistosihteerinä, olen koulutukseltani/ammatiltani datanomi (atk-tukihenkilö), eli onko minun mahdollista saada "lisää palkkaa" ?

4

122

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • palkanlaskijana

      Kunnalla ja kaupungilla yms. instansseilla on mahdollista saada ns. koulutuslisää, mikäli se koulutus tuo lisäarvoa siihen tehtyyn työhön.

      Yksityisellä yleensä maksetaan palkkaa sen työtehtävän mukaan. Eli datanomi toimistosihteerinä saa juuri sen mitä firmassa siitä työstä maksetaan. Sinua ei siihen palkata jos ei työkokemus taikka koulutus alunperinkään ole sopiva.

      Datanomi/Tradenomi/ ja vielä Merkonomikin menevät aika pitkälle saman viivan alle- enpä usko toimistosihteerin palkkaan tuon vaikuttavan

    • dfsdsdfd

      Niin se taitaa mennä, että nämä tälläiset ammattilisät tulevat vain julkisella puolella. Se taitaa olla joku henkiläkohtainen palkanlisä, olisko joku 5-20%.

      Yksityiseltä puolelta on tälläistä turha odottaa, siellä pyörii eri lisät ja palkankorotukset.

    • Krisu1111

      Kiitos vastauksista, nimenomaan julkisella puolella toimin

      • hetkinen.

        Ennen kuin menet vaatimaan lisää palkkaa, tutustu kvtesin II luvun 11 §:ään eli henkilökohtaista lisää koskeviin määräyksiin. www.kuntatyonantajat.fi. Henkilökohtaisen lisän perusteet löytyvät ko. pykälästä.
        Teillä pitäisi olla kunnassa sitä koskeva arviointijärjestelmä, josta on tiedotettu viranhaltijoille ja työntekijöille.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      97
      4419
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3283
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2370
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1378
    5. Minulla on käsitys

      Ettet ole kovin se k s uaalinen ihminen.
      Ikävä
      33
      1058
    6. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      32
      1016
    7. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      11
      1014
    8. 158
      997
    9. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      924
    10. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      862
    Aihe