Mitä tehdä kun pyörässäni on lenkkilukko enkä saa sitä auki?? Menee yleensä 10min sitä räpeltäessä kunnes vihdoin aukeaa. Nyt pyörä ollut vajassa pari viikkoa eikä se enää ollenkaan aukea. Jotenkin jäätyy näin talvisaikaan, lämpimällä toimii ihan hyvin.
Ostanko jotain lukkosulaa?
Lenkkilukko ei aukea pakkasilla
4
298
Vastaukset
Mielummin lukkoöljyä kuin lukkosulaa. Tai aseöljyä mikä on samaa tai hyvin pitkälle samaa öljyä kuin lukkoöljy.
- HiPo
Olisikohan niin, että vesi jäätyy pakkasella. Lukko lämpimään yön yli ja sen jälkeen kunnon voitelu...taas toimii kunnes kastuu ja jäätyy uudelleen.
- 1212121
Ja laita se avaimen reikä aina alas päin.
Mitään lukkosulaa ei pidä käyttää kuin ehkä aivan viimeisenä konstina, jos lukko on täysin ruostunut jumiin. Lukkosulat kun ovat syövyttäviä.
Eli koko hoito vain sisälle sulamaan. Sitten jotain lukkoöljyä tai aseöljyä, jolla ei tule olla mitään tekemistä lukkosulan kanssa.
Itse olen käyttänyt tuota:
http://www.crcind.com/csp/web/ProdDisp.csp?lng=9&country=FI&product=LOCK OIL PRO
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad741290- 43921
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että360753- 127709
- 53683
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän116656- 51648
Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä38615- 76602
- 56584