kuinka usein vaakan?

kärsimätön karppaaja

heissan..kunka usein muut laihduttajat käy puntarilla?itsellä pakkomielle käydä joka aamu..toisiina aamuina paino noussut ja rupee harmittamaan mutta en ole luovuttanut kun nyt oli taas laskenut..jee viikko ja -2,2kg.pitäis vissiin käydä vaan kerran viikossa mutta oon niin kärsimätön ja toivon ja haluan että paino tippuu joka päivä ainakin sen 100g..

6

104

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Renau

      Itsestäni ainakin tuntuu, että kerran viikossa on sellainen sopiva tiheys. Jos käy kovin tiheään monet muuttujat saattaa vääristää sitä tulosta: päivän suola-annos, edellisestä ateriasta kulunut aika jne...

    • BondTooni

      Minä käyn joka aamu. Pissattuani ja alusvaatteisillani. Merkkaan vielä lukeman ylös, näin olen tehnyt jo vuosien ajan, saan kivat tilastot. :D No ihan joka aamu en tietenkään onnistu punnitsemaan, joten en kilahda esim. vieraisilla yöpyessä. Tämähän on aika henkilökohtaista, miten kenenkin kannattaa tehdä. Itselläni tuo päivittäinen punnitseminen pitää ruodussa, antaa suuntaa, kun siihen osaa niin asennoitua. Pienistä heilahteluista en huolestu, mutta jos painokäyrä näyttää kohoavalta, silloin tiedän tehdä jotain. Myös välillä päivällä käyn puntarilla, ihan katsoakseni miten sujuu.

      Olen tällainen jo pidempään painoani tarkkaillut, mutta uskoisin että jos yhtäkkiä alkaa laihduttaa ja syynätä painoaan, voi olla tuhoisampaa, kun se paino ei laske kuitenkaan kenelläkään ihan tasaisesti, ja sitten pääsee pahasti pettymään ja lyö helposti lekkeriksi.

    • Vanha Jojo

      Ei kannata juosta joka päivä vaa'alla, siinä vain turhautuu. Paino EI nimittäin nouse eikä laske yhdessä päivässä, vaan kyse on nestetasapainon vaihteluista. Niiden vuoksi paino voi vaihdella jopa pari kiloa vuorokaudessa. Kerran viikossa riittää.

      Muista, kärsimätön, etteivät ne kilot ole päivässä ja parissa tai edes kuukaudessa tulleetkaan. Jos onnistut laihtumaan pysyvästi, ei ole mitään väliä sillä, kuinka kauan projektiin on mennyt. Ainoa, millä on merkitystä, on tuloksen pysyvyys. Hidas laihdutus tuottaa usein pysyvämmän tuloksen kuin pikakuurit.

    • digital

      Minä käyn myös joka aamu. hyvin pystyy seuraamaan mihin suuntaan ollaan menossa, tietty paino voi näyttää illalla pari kiloa enemmän, mut se on vain normaali vuorokausi vaihtelua..

      • kypsätäti

        Minä punnitsen joka ikinen aamu ja merkkaan painon ylös. Painoni vaihtelee erittäin herkästi nesteen kertymisen vuoksi kolmekin kiloa päivässä. Vasta omista merkinnöistä näen, mihin suuntaan paino on menossa. Vaatteetkaan kun eivät kerro sitä minulle, sillä ärtyneen suolen vuoksi maha turpoaa vähän väliä parissa tunnissa jopa kaksi vaatekokoa.
        Jos punnitsisin kerran viikossa, punnitus voisi osua kerrassaan väärälle päivälle joko niin, että maha on tyhjentynyt totaalisesti ja mitään suolaistakaan ei ole tullut syödyksi ja luulisin laihtuneeni edelliseen punnitukseen verrattuna yli 3 kiloa (jippii) tai sitten elimistö olisi tehnyt taas keräysoperaation ja luulisin lihoneeni peräti 5,5 kiloa (kerran olin viikon etelän suolaisten ruokien ja helteisten säiden armoilla ja olin saada slaagin palattuani kotipuntarille).


      • kg
        kypsätäti kirjoitti:

        Minä punnitsen joka ikinen aamu ja merkkaan painon ylös. Painoni vaihtelee erittäin herkästi nesteen kertymisen vuoksi kolmekin kiloa päivässä. Vasta omista merkinnöistä näen, mihin suuntaan paino on menossa. Vaatteetkaan kun eivät kerro sitä minulle, sillä ärtyneen suolen vuoksi maha turpoaa vähän väliä parissa tunnissa jopa kaksi vaatekokoa.
        Jos punnitsisin kerran viikossa, punnitus voisi osua kerrassaan väärälle päivälle joko niin, että maha on tyhjentynyt totaalisesti ja mitään suolaistakaan ei ole tullut syödyksi ja luulisin laihtuneeni edelliseen punnitukseen verrattuna yli 3 kiloa (jippii) tai sitten elimistö olisi tehnyt taas keräysoperaation ja luulisin lihoneeni peräti 5,5 kiloa (kerran olin viikon etelän suolaisten ruokien ja helteisten säiden armoilla ja olin saada slaagin palattuani kotipuntarille).

        Joka aamu käyn.Aira Samulinista tuli joskus joku dokumentti jossa kertoi myös käyvän joka aamu vaa alla.Jos paino aamulla korkeampi kuin edellisenä, voi syödä hieman kevyemmin, ja näin paino pysyy aisoissa.Mutta kaikki saa punnita itsensä miten parhaaksi näkee.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista

      Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni
      Maailman menoa
      109
      6386
    2. Kuka on UMK-suosikkisi? UMK26 paljastuksia lauantai 28.2.

      UMK26 tänä lauantaina! UMK26 tulee suorana Tampereelta ja nyt selviää, kuka pääsee edustamaan Suomea Euroviisuihin. M
      Euroviisut
      88
      3991
    3. L/over ja Jani Volanen! Minkä arvosanan 4-10 annat roolityöstä?

      Psykologinen trilleri L/over - ikuisesti minun on koukuttanut tv-katsojat ruudun ääreen. Kun Roosa (Krista Kosonen) tapa
      Tv-sarjat
      39
      3335
    4. TTK:n jättänyt Vappu Pimiä rehellisenä MasterChef-kuvauksista: "Höh..."

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Viime vuonna Tanssii Tähtien Kanssa jäi taakse, ja nyt vuorossa on uusi a
      Suomalaiset julkkikset
      7
      2730
    5. Natomaa hyökkäsi Iraniin

      Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu
      NATO
      612
      1307
    6. Rakas tiedät, että toivoisin

      Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja
      Ikävä
      55
      713
    7. Miksi et nainen halua

      minua, kuten minä sinua?
      Ikävä
      61
      699
    8. Trump aloitti III maailmansodan tänään.

      Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?
      Maailman menoa
      193
      698
    9. teemu samuli

      käykäähän lukemassa uusin alibi lehti 3/26 mitä tämä ihmissaasta satuilee..
      Suomussalmi
      8
      695
    10. Osaako kukaan sanoa?

      Mikä on syy siihen, että apulaisidiootti yrittää kaikin keinoin haitata kaikkea yrittämistä Ähtärissä? Nyttkin pilkkaa j
      Ähtäri
      47
      689
    Aihe