Lawrence Krauss on monia palkintoja voittanut teoreettinen fyysikko, joka on juuri kirjoittanut kirjan nimeltä A Universe from Nothing: Why There Is Something Rather Than Nothing. Kirja kokoaa viime vuosikymmenien suurimmat löydöt fysiikan saralta ja selittää kuinka ja miksi universumi voi syntyä tyhjästä.
Krauss: http://tinyurl.com/7rzmbx3
Itse kirja: http://www.bookdepository.co.uk/Universe-from-Nothing-Lawrence-Krauss/9781451624458
Lawrence Krauss ja universumi tyhjästä
5
318
Vastaukset
- Κέρβερος
Ööööh - kukahan tuonkin suomentaisi ??? Tapituksellahan on jo kokemusta!
Puutteellisesta kielitaidosta huolimatta kuulostaa mielenkiintoiselta.
Kiitos noista muista käännöksistä ! - Κέρβερος
Nyt sitten innolla odottelemaan kreojen kommentteja......vaan ei taida tulla...liian vaikeaa --- paitsi jaskahan tule sanomaan "eipäs-eipäs-eipäs - noita asioita ei voi olla kukaan näkemässä , tai Genesis kertoo kyllä aivan muuta " .
Lawrence Krauss on merkittävä fyysikko ja antanut oman ansiokkaan panoksensa jo nyt tieteen popularisoinnille. En tiedä, että onko hän väärässä vai oikeassa, mutta hän on säieteorioiden suhteen hyvin kriittinen ja oikeastaan tyrmää ne täysin.
Kirja on varmasti loistava ja sen alkusanat on kirjoittanut juuri edesmennyt Christopher Hitchens ja loppusanat Richard Dawkins. Itse ajattelin odottaa kirjan suomennosta, vaikka se todennäköisesti onkin kirjoitettu hyvinkin kansantajuisesti.
Harmihan se on, että kreationistit eivät tietenkään tule lukemaan kyseistä teosta ja tosiaan Jaakobbi varmaan on ainoita, jotka tulevat inttämään, että kaikki tarvitsee tekijän ja alullepanijan.
Tässä olisi n. tunnin video, missä Krauss kertoo todennäköisesti pähkinänkuoressa, mitä hän kirjassaan käsittelee.
'A Universe From Nothing' by Lawrence Krauss, AAI 2009
http://www.youtube.com/watch?v=7ImvlS8PLIo- Tippitapitus
Eikö se ollut niin, että Hitchens ei kerennyt kirjoittaa alkusanoja kokonaan?
RDF:n saitilla on kirjasta asiaa - ja myös se Dawkinsin lopputeksti.
http://richarddawkins.net/articles/644421-afterword-from-lawrence-krauss-new-book-a-universe-from-nothing
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.4612775Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek152615Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2671575Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?
En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.841174Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia4401121Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?
Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel631088- 156960
Rakennetaanko yhdessä?
Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä41928- 56879
- 79875