Kansan suussa karppaukseksi ristitty vähähiilihydraattinen ruokavalio (VHH) aiheutti Suomessa viime vuonna melkoisen sodan. Se on saanut jopa propagandan piirteitä.
Yksi järeimmistä väitteistä oli se, että lihaa syövät karppaajat ovat syynä Itämeren saastumiseen. Karppaavien perheiden lapsia taas vaadittiin otettavaksi huostaan.
Jopa ortodoksinen arkkipiispa Leo paheksui karppauskeskustelua, koska suuri osa maailman ihmisistä näkee nälkää.
Mistä on olikein kysymys?
http://www.aamulehti.fi/Ruoka/1194713440195/artikkeli/puheenaihe ei voi lihota vaan leipa .html
Yksi järeimmistä väitteistä oli se, että lihaa syövät karppaajat ovat syynä Itämeren saastumiseen. Karppaavien perheiden lapsia taas vaadittiin otettavaksi huostaan.
Jopa ortodoksinen arkkipiispa Leo paheksui karppauskeskustelua, koska suuri osa maailman ihmisistä näkee nälkää.
Mistä on olikein kysymys?
http://www.aamulehti.fi/Ruoka/1194713440195/artikkeli/puheenaihe ei voi lihota vaan leipa .html
Vastaukset 13
Vanhimmat
Sokeri on myrkkyä ja leivän hiilihydraatit ovat sokeria !
Toivottavasti voi pysyy voina,aina.
Otan sitä vetttellä suuhun sellaisenaankin.
Monia varmaan hirvittää tämä.
Mutta kun jokin kaipaa sitä.
Siinä on se jokin.
Voista on moneksi.
Juustopala,ei rasvaton ja
voiklimppi siihen,menee
3-4 tuntia että tulee nälkä.
joo,näpit irti voista,ainoita luonnon
tuotteita kaupassa,kananmuna toinen.
Juurikin näin. Ei mitään vaarallisia vaihtoesteröintejä, kuten margariineilla.
Kaikkea voi syödä leivästä lihaan ja kaikkea siltä väliltä kunhan ette tunge suustanne kaikkea mikä sinne mahtuu,kohtuus kaikessa.Sitten vaan liikutaan tarpeeksi ja katsotaan että ne kalorit pysyy oikeassa suhteessa kulutukseen,eikä oo paino ym ongelmia
Kaverini liikkuu autolla 80 000 km vuodessa eikä silti laihdu. Heh heh !
Ei nuorella iällä yleensä olekkaan paino-ongelmia. Odota kuhan olet 70V
kuten minä. Katsotaan sitten mimmosia lääkkeitä on ja paljonko on painoa.
Hausja mies
Kaikkea ei tarvitse syödä vain sen takia että pääsee sanomaan että minä syön kaikkea. Hiilihydraatit lihottaa ja siksi voi aivan hyvin jättää niitä syömättä.
vai ei ole nuorella iällä paino ongelmia.Katsoppa tätä nyky nuorisoa ja ihmettele ....vyötärö roikkuu ja perse leviää
Kyllä se näin on. lihavia ihmisiä on jokapuolella, varsinkin täällä meidän perukoila. Ajattelin vain itseäni ollessani 30-40 v, niin joskus söin kolmekin lämmintä ateriaa päivässä, eikä näkynyt missään. Mutta 50 ja siitä eteenpäin alkaa monella ongelmat. Syödään tietysti likaa ja ehkäpä väärin. Paino nousee, alkaa sairaudet ja sitten siihen lisättään verenpaine sekä kolestroli pillereitä ja usein statineiden sivuvaikutuksesta tiedossa on muita lääkkeitä. Tämä on ikääntyvien ihmisten kohtalo, jos ei katso mitä syö. Sen olen huomannut.
Leipä on diabeetikolle myrkkyä ! Tosin Suomessa on tavattu eräs ääri-ilmiö:
http://yle.fi/alueet/etela-karjala/2010/11/kakkostyypin_diabetes_on_salakavala_sairaus_2137091.html
"Kakkostyypin diabeetikoiden pahin vihollinen ei ole sokeri, vaan kova rasva. Martti Alander tarkistaa aina rasvapitoisuudet kaupassa ennen tuotteen ostamista. Jos kuitenkin jotain rasvaista on syönyt, nousevat hänen verensokerinsa korkealle. Hän ei ykköstyypin diabeetikoiden tapaan pistä insuliinia, vaan korjaa arvonsa palalla ruisleipää. "
Missä ovat tieteelliset todisteet, että leipä laskisi verensokeria ? Heh heh ! No, leipä on suomalaisille pyhä eli perustuu uskontoon. Rypsi, ruis jamargariini. Siinä on pyhä kolminaisuus.
Hyva konsti, jos ei halua eroon sokuritaudista.
terv. Meksikosta