Moniavioisuus olisi hieno asia

Suomessakin.

8

175

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • III Vaimo

      En viitsiny avata linkkiä mutta kannatan moniavioisuutta! Yksi vaimoista saisi siivota ja laittaa ruuat,itse kun inhoan kotihommia. Minä voisin käydä kaupassa ja olla vapaaherrattarena ja tehdä käsitöitä päivät pitkät. Kolmas vaimo voisi tehdä vaikka pihahommia.

      • Mie saisin olla mie

        Yeah, mää kans: yksi mies hoitaisi talouspuolen, toinen tekniset laitteet, kolmas lemmiskelyn, jne ...


    • Mikä ettei

      Siskoni miehellä on salarakas ja siskoni on tällä hetkellä kakkosvaimo, se joka hoitaa lapset, siivoaa ja tekee kaikki paskahommat, halusi tai ei.

      Toki siskoni voi erota, onhan moniavioisuus kaikissa kulttuureissa jokaiselle osapuolelle vapaaehtoinen käytännön järjestely. Lapset ovat kylläkin jo nyt täydessä kriisissä ja voivat pahoin. 7-vuotias kertoi mummille, että isi ei enää tykkää heistä ja perustaa uuden kivemman perheen. Sisko on kahden tulen välissä. Jos isi saisi perustaa uusperheen eroamatta siskostani, niin lapset eivät tuntisi oloaan niin hylätyksi ja petetyksi. Lasten kannalta olisi aina mukavaa, että isä ja äiti pysyisivät naimisissa keskenään, vaikka uusia aviopuolisoita tulisi ja menisi.

      Moniavioisuudella ei ole rakkauden kanssa mitään tekemistä, joten mielestäni sen voisi käytännön syistä sallia Suomessa ja kaikille suomalaisille.

      • Sillä siisti,.---.,

        Moniavioisuus ja pettäminen ja sen myötä tieten tahtoen toisen loukkaaminen, ovat kaksi eri asiaa. Moniavioisuus ei pelasta lasten pahoinvointia, jonka vanhemmat ovat aiheuttaneet.


    • m

      No mutta kyllähän isän uusi aviopuoliso voi tulla jäädäkseenkin? En oikein ymmärrä siskosi ajattelua. Toki lapselle on ihan kamalaa vanhempien eroaminen, mutta eipä tuossakaan äiti näytä hyvää esimerkkiä lapsilleen. Varmasti voivat lapset pahoin, kun näkevät, että äitikin voi pahoin ja häntä käytetään häikäilemättömästi hyväksi. Kynnysmattohan äiti tässä on.

      Isä on jo tehnyt valintansa ja kärsii myös seuraukset suhteessa omiin lapsiinsa. Mitä väliä juridisella erolla enää siinä vaiheessa on, jos hän on jo lähtenyt ja perustanut uuden perheen?? Tuskinpa lapsia enää siinä vaiheessa kiinnostaa ovatko vanhemmat virallisesti naimisissa vai ei. Eihän monien vanhemmat edes mene koskaan naimisiin!

      Jotta lapsista voi kasvaa itseään kunnioittavia aikuisia, tulee vanhempien näyttää esimerkkiä. Tässä tapauksessa etenkin äidin mahdollisille tyttärilleen. Ei voi kun ihmetellä ihmisten logiikkaa....

    • Vaimo,.---

      Miksei. Olen ollut naimisssa reilut 30 vuotta ja oma mies on ok mutta kaipaan nyt jo muutakin kuin pelkkää hyvää arkea. Yhden miehen voisin ottaa keskusteluseuraksi ja toisen matkakumppaniksi. Arjen jakaisin edelleen nykyisen mieheni kanssa, sekstailla voisin kaikkien kanssa, mikäli kemiat kohtaisivat.

    • MasterZeromus

      En ole täysin kielteinen moniaviollisuuteen mutta kyllä se on vaikee koraanin mukaanki rakastaa jokaista samalla mitalla joten yksiavioisuus on se ihanteellisempi. Sitäpaitsi tulisi laillistaa sekä veli-sisko, isä-tytär suhteet sekä ne miehen ja tytön välillä. On se ihme että nyky yhteiskunnassa joittenkin on pakko olla kaapissa kun eivät voi julkisesti rakastaa toinen toistaa ilman vainoa.

      Veriheimolaisten jälkeläisissä ei ole sen enempää vikoja kun muissakaan. Määräävät danat, ihovoiteet, lääkkeiten sivuvaikutukset, huumeet, ympäristö myrkyt j.n.e aiheuttavat näet oman osansa. Niin ja täyskasvuinen mies on hyvinkin tukeva aviopuoliso pikku 9 vuotiaalle tytölle sillä onhan pedoseksuaaleja kaiken ikäisiä ja molemmissa sukupuolissa.

      Hyväksi käyttö ei ole koskaan oikeen mutta tapahtuuhan niitä tavallisissa hetero suhteissakin kaikkea pettämistä, raiskaamista, väkivaltaa j.n.e ilman että niitä suhteita täysin kielletään tai kaikkia heteroita mustamaalataan rikollisiksi. Mainitsemat seksuaali vähemmistöt eivät myöskään koostu noista hyväksi käyttö tapauksista vaan on niitä paljon jotka pitävät suhteensa salassa joista ei siten puhuta siionistejen omistamisissa lehdistöissä. Eli kehoitan valistamiseen ja suvaitsevaisuuteen.

      • Yöäk !

        Moniavioisuus ei tarkoita pedofiliaa ja lasten hyväksikäyttöä millään muotoa. On kyse ihan aikuisista suhteista, niin kuin jokainen täysjärkinen käsittää. Ootko humalassa vai jäikö päivän lääkkeet ottamatta ?


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      76
      4558
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3803
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      149
      3531
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      44
      2004
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      71
      1928
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1239
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      128
      1078
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      137
      1003
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      943
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      857
    Aihe