Moniavioisuus olisi hieno asia
Suomessakin.
8179
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
En viitsiny avata linkkiä mutta kannatan moniavioisuutta! Yksi vaimoista saisi siivota ja laittaa ruuat,itse kun inhoan kotihommia. Minä voisin käydä kaupassa ja olla vapaaherrattarena ja tehdä käsitöitä päivät pitkät. Kolmas vaimo voisi tehdä vaikka pihahommia.
Yeah, mää kans: yksi mies hoitaisi talouspuolen, toinen tekniset laitteet, kolmas lemmiskelyn, jne ...
Siskoni miehellä on salarakas ja siskoni on tällä hetkellä kakkosvaimo, se joka hoitaa lapset, siivoaa ja tekee kaikki paskahommat, halusi tai ei.
Toki siskoni voi erota, onhan moniavioisuus kaikissa kulttuureissa jokaiselle osapuolelle vapaaehtoinen käytännön järjestely. Lapset ovat kylläkin jo nyt täydessä kriisissä ja voivat pahoin. 7-vuotias kertoi mummille, että isi ei enää tykkää heistä ja perustaa uuden kivemman perheen. Sisko on kahden tulen välissä. Jos isi saisi perustaa uusperheen eroamatta siskostani, niin lapset eivät tuntisi oloaan niin hylätyksi ja petetyksi. Lasten kannalta olisi aina mukavaa, että isä ja äiti pysyisivät naimisissa keskenään, vaikka uusia aviopuolisoita tulisi ja menisi.
Moniavioisuudella ei ole rakkauden kanssa mitään tekemistä, joten mielestäni sen voisi käytännön syistä sallia Suomessa ja kaikille suomalaisille.
Moniavioisuus ja pettäminen ja sen myötä tieten tahtoen toisen loukkaaminen, ovat kaksi eri asiaa. Moniavioisuus ei pelasta lasten pahoinvointia, jonka vanhemmat ovat aiheuttaneet.
No mutta kyllähän isän uusi aviopuoliso voi tulla jäädäkseenkin? En oikein ymmärrä siskosi ajattelua. Toki lapselle on ihan kamalaa vanhempien eroaminen, mutta eipä tuossakaan äiti näytä hyvää esimerkkiä lapsilleen. Varmasti voivat lapset pahoin, kun näkevät, että äitikin voi pahoin ja häntä käytetään häikäilemättömästi hyväksi. Kynnysmattohan äiti tässä on.
Isä on jo tehnyt valintansa ja kärsii myös seuraukset suhteessa omiin lapsiinsa. Mitä väliä juridisella erolla enää siinä vaiheessa on, jos hän on jo lähtenyt ja perustanut uuden perheen?? Tuskinpa lapsia enää siinä vaiheessa kiinnostaa ovatko vanhemmat virallisesti naimisissa vai ei. Eihän monien vanhemmat edes mene koskaan naimisiin!
Jotta lapsista voi kasvaa itseään kunnioittavia aikuisia, tulee vanhempien näyttää esimerkkiä. Tässä tapauksessa etenkin äidin mahdollisille tyttärilleen. Ei voi kun ihmetellä ihmisten logiikkaa....
Miksei. Olen ollut naimisssa reilut 30 vuotta ja oma mies on ok mutta kaipaan nyt jo muutakin kuin pelkkää hyvää arkea. Yhden miehen voisin ottaa keskusteluseuraksi ja toisen matkakumppaniksi. Arjen jakaisin edelleen nykyisen mieheni kanssa, sekstailla voisin kaikkien kanssa, mikäli kemiat kohtaisivat.
En ole täysin kielteinen moniaviollisuuteen mutta kyllä se on vaikee koraanin mukaanki rakastaa jokaista samalla mitalla joten yksiavioisuus on se ihanteellisempi. Sitäpaitsi tulisi laillistaa sekä veli-sisko, isä-tytär suhteet sekä ne miehen ja tytön välillä. On se ihme että nyky yhteiskunnassa joittenkin on pakko olla kaapissa kun eivät voi julkisesti rakastaa toinen toistaa ilman vainoa.
Veriheimolaisten jälkeläisissä ei ole sen enempää vikoja kun muissakaan. Määräävät danat, ihovoiteet, lääkkeiten sivuvaikutukset, huumeet, ympäristö myrkyt j.n.e aiheuttavat näet oman osansa. Niin ja täyskasvuinen mies on hyvinkin tukeva aviopuoliso pikku 9 vuotiaalle tytölle sillä onhan pedoseksuaaleja kaiken ikäisiä ja molemmissa sukupuolissa.
Hyväksi käyttö ei ole koskaan oikeen mutta tapahtuuhan niitä tavallisissa hetero suhteissakin kaikkea pettämistä, raiskaamista, väkivaltaa j.n.e ilman että niitä suhteita täysin kielletään tai kaikkia heteroita mustamaalataan rikollisiksi. Mainitsemat seksuaali vähemmistöt eivät myöskään koostu noista hyväksi käyttö tapauksista vaan on niitä paljon jotka pitävät suhteensa salassa joista ei siten puhuta siionistejen omistamisissa lehdistöissä. Eli kehoitan valistamiseen ja suvaitsevaisuuteen.
Moniavioisuus ei tarkoita pedofiliaa ja lasten hyväksikäyttöä millään muotoa. On kyse ihan aikuisista suhteista, niin kuin jokainen täysjärkinen käsittää. Ootko humalassa vai jäikö päivän lääkkeet ottamatta ?