Venäjällä , mistä rajanylitys , ja missä siellä seikkailitte , ja menikö matka ilman harmeja ?.
Kiinnostaisi ensikesänä mennä sinne, mutta olisi hyvä jos saisi joltain edelläkävijältä hiukan tietoa mitä tuleman pitää.
Oletteko käynyt asuntoautollanne
11
244
Vastaukset
- -matkaaja-
Jos sinne menet, autosi jatkaa reissua Igorin ohjastamana. Samaan aikaan istut junassa matkalla suomeen.
- Hallilla
Kävin viimeksi asuntoautollani varastohallilla edellisviikolla. Kaikki oli ok ja laitoin lataukseen muutamaksi päiväksi.
- rfgfg
Isäni oli käymässä Venäjällä joskus ,mutta ajettiin pyssyjen kanssa pois.
Ei ole sentakia tullut lähdettyä sinne- kuollut ryssä paras
ainoa kulkupeli jolla menen venäjälle on armeijan miehistön kuljetusvaunu ja minulla on rynnäri käsissä.......................
- Ei ainakaan yksin
Ennakkoluuloa pukkaa pahasti ! Pitäähän siellä tietysti eteensä katsoa ettei yövy väärällä paikalla. Suomen lipulla ja karjala mainoksilla ei kannata autoaan koristella, mieluummin venäjän lippu koelaudalle näkyviin. Esiintyminen ei kannata olla normaalia karavaanipöyhkeilyä, siellä nappaa herkästi takaisin. Yöpymiset "julkisilla" paikoilla..... yöverhoja ei kannata vetää eteen..... puukot ja patukat näkyville ! En lähtisi kovin kalliilla kalustolla kokeilemaan, niitä kun halutaan uralin taakse helposti...... menevät ilman papereitakin liukkaasti....
- Venäjä info
Turun caravan messuilla on ensi viikonloppuna lauantaina 14.1.2011 klo 11.00 infoa Venäjälle suuntautuvasta reissusta matkailuvaunuilla/autoilla. Kannattaisi varmaan mennä kuuntelemaan. Sieltä saisi varmaan hyviä vinkkejä, vaikka ei juuri tuolle kesäiselle yhteisreissulle haluaisikaan lähteä.
- kaikkia tarinoita
Eipäs taida karavaanareiden kannattaa turkuun opintomatkalle mennä, eihän ne Haminaa pidemmälle uskaltaudu. Siinäkin jo paskat housuun tupsahtaa ryssän pelosta. Voin mainita kyllä, 20 vuotta sinne on saanut pienillä tullimuodollisuuksilla matkustaa ilman että tarvitsee tulla ryöstetyksi. Ja voihan suomessakin voro autossa tai vaunussa käväistä, herkemmin kuitenkin kuin venäjällä.
Eihän sinne suuria poliisisaattueita tarvita niin kuin karavaanarit joskus käväisivät. tekivätkin asiasta suuren numeron. Sehän olikin vielä miliisiaikaan. Paljon helpompaahan on ryöstättää itsensä vaikka ranskassa mitä tapahtuukin turhan usein. Tai miksei espanjassa, aina kuulee kerrottavan niitä ryöstötarinoita, kun itse sammuneena on hyvin yönsä nukkunut. Ja perkule sillä aikaa on autoon kaasua lykätty, tämä tätä karavaanari tarinaa. Niin on ja hölmöimmiltä lompakotkin viety, ei pitäisi rahoillaan jokapaikassa rehennellä. Riittääkin kun siellä kotimaassa SFC alueilla on niin kovin rikasta ja runsas velkaista.- hörönauraja
Kuulin varmalta taholta, että Jormallekin on varattu mahdollisuus pitää luento etelässä talvehtimisesta fuken kämppärillä. Alaotsikkona kämppärillä majailevien suomalaisten keskinäiset sosiaaliset suhteet. Viimeisimmän epävirallisen tiedon mukaan, Jormalta ei vielä tähän mennessä ole tullut vahvistusta osallistumisestaan luentotilaisuuteen.
- ei koskaan fiattia
Kyllä vaatii rohkeutta lähteä Venäjälle Fiatilla ajelemaan . Ei Purhoa kauemmaksi kannata lähteä.
- Kokemusta löytyy
Varaosat varmuudenvuoksi mukaan, ja ei parane olla poropeukalo, jos odottaa että merkkikorjaamoja löytyy, vaan on varaudettava itse tekemään remonttia tienpäällä. Karjalankierroksella on joitakin sen kuntoisia tieosuuksia, ettei siellä kevytrakenteinen kalusto ilman vaurioita selviä, maavara ei yksinkertaisesti riitä matalaalustaisessa matkailuautossa.Muuten ainakin harvaanasutulla alueella on ystävällistä ja avuliasta väestöä, ja leiriytyminen onnistuu heidän pihoillaan pientä symboolista korvausta vastaan, toisin kuin Suomessa jossa on sellainen sisäänpäinlämpeävä tyyli, että meidän pihaan ette astu jalallannekaan mokomat kulkurit.
- tyyliä tyyneen
kuten näkee asiallista vastusta tuskin taas sai..täällä toinenkin jota kiehtos matkata rajan taa, eikä sen kauheen pitkäkään matka tarttes olla 100km.. aluksi.Tykkään idästä mutta sinne ei oo rohjennut ees junassa.Mutta että ne ihmisetkin osaa olla ihania en vaan tajua miksi niitä pitäs..mukavia auttavaisia ihania persoonia.Luonnollisia.Siellä olis paljon nähtävää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1061762Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2091742Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1061663Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541425Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341376Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii482965Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50946Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115898Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai298886Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347832