Entisaikaan baareissa ja pubeissa oli pitkä baaritiski jossa oli baarijakkaroita. Varsinkin yksin baariin tulleelle nämä olivat mukava paikka istua. Monesti baaritiskillä tuli juteltua myös muiden yksin baariin tulleiden kanssa sekä myöskin tilauksia tekemään tulleiden kanssa.
Viimeaikoina olen huomannut että baareissa on monesti siirrytty jakkarattomiin pienehköihin baaritiskeihin. Tällöin tälläistä mahdollisuutta baaritiskillä istuskeluun ei enää ole.
Ilmeisesti baarit eivät halua epäsosiaalisia kaverittomia ihmisiä baareihin pilaamaan tunnelmaa. Baarit ovatkin tarkoitettu kaveriporukoille jotka tulevat keskenään pitämään hauskaa.
Kadonneet baarijakkarat
3
66
Vastaukset
- Ehkä soon mä
Oon tiäx huomannu ihan saman!
En pidä kehityksestä yhtään.
Briteis oli kiva, kun on aivan normaalia, että jakkaroilla heiluu puolikännisiä yksinäisiä, jotka jutteli keskenään. Suomessa pitäis aina olla kauhee haaremi mukana baaris... - .....
Onneksi on sentään vielä päivän lehdet monissa baareissa, niitä voi yksinäinenkin selailla.
- ex-raitis3
Itse olen huomannut, että monet baarit ovat lopettaneet myös päivän lehtien hankkimisen. Tai ainakin ne ovat kovin satunnaisesti tarjolla.
Tämäkin on ihan ymärrettävää. Baareihin halutaan iloisia bailaavia kaveriporukoita, ei mitään jurottavia yksinäisiä tunnelmaa pilaamaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "1134892Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella293543No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452430- 501558
- 411480
Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv241334- 141222
- 271128
- 1651089
Olen oikeasti aika mukava
Vaikka itse sanonkin. Tunnemyrsky sekoitti mieltä silloin ja annoin aika kahjon kuvan itsestäni.221057