ihmisten pahimmat meikki mokat!

make-up artist

Minulla on huono tapa seurata naisten meikkaamista ja arvostella sittä pääni sisällä.
Välillä oikeasti tekisi mieli mennä opastamaan joitakin naisia meikkauksessa.
Järkyttäviä meikkimokia ovat esim laitetaan väärän väristä luomiväriä ja pelkkää ripsaria.
Ja unohdetaan meikata muut kasvojen osat (esim jos ihmisella on muutenkin jo huono iho niin ei siihen sovi pelkkä silmien meikkaus.
Järkyttävää on myös sinisen kajalin käyttö ja ripriväri.
Tai väärän värinen meikkivoide.

5

551

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • XD

      Apua älä nyt kellekään mee mitään sanomaan. Mä ainaki saattasin vetää lättyyn :D aika arka paikka varmaan monelle meinaan. Kyllä ne ihmiset sen sit joskus sen ite tajuaa ja oppii. Toivoa sopii että kaverit ja tutut hoitais ton asiasta huomauttamisen.. tosin uskaliasta sekin

    • gfjfghkghk

      Mitä vikaa ripsarissa ja luomivärissä?

    • make up artist

      se näyttää kauhelta jos on muuten huono iho!

    • hth**

      Se, mikä on "oikeanlainen" meikki on pitkälti sopimuskysymys ja kulttuurisidonnainen. Sinulla on ilmeisesti päässäsi (aika jymähtänyt) kuva siitä, miltä meikin tulee näyttää ja mitä sillä tavoitellaan. Ja jos ihmiset, joiden meikkaustaitoja arvioit jakavat näkemyksesi, niin silloin tietenkin osut oikeaan sanoessasi, mikä on huonosti ja mikä hyvin tehty meikki.

      Mutta makuja on monia, entä jos joku haluaa näyttää juuri siltä, mikä sinun rajoittuneessa maailmassasi ei vaan mitenkään näytä hyvältä? Onko hän silloin meikannut väärin? Ei, vaan ongelma on sinun korviesi välissä.

      Median syytämä kuvamateriaali yrittää ehdollistaa meidät aika kapeaan kauneuskäsitykseen. Taistele vastaan! Käytä aivojasi ja luovuuttasi, äläkä anna sulloa itseäsi (ja muita) ahtaaseen muot(t)iin.

    • valivalivali

      Minulle on alkanut tulla allergiaa silmiin ja kasvoihin. En monesti viitsi laittaa meikkivoiteita kun iho menee niistä kuivaksi ja karheaksi.
      Nyt olen yrittänyt etsiä allergiselle sopivia meikkejä mutta joutuu lukea miljoona kirjoutusta ja koittaa pongata sopivia meikkejä.

      Hajusteet ei sovi enää ollenkaan. Monet shampoot kuivattaa kasvot...eli pesen hiukset pää alaspäin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      85
      4614
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      110
      3830
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      175
      3620
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      58
      2052
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      71
      1928
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1259
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      129
      1114
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      140
      1050
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      963
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      27
      882
    Aihe