Olen tällä hetkellä töissä videovuokraamossa. Tarkoitus on lopettaa nykyisessä paikassa maaliskuussa.
Sain tällä viikolla tietää että pääsen kesätoihin toiseen firmaan. Kesätyöni alkaisi 4.6.
Kysymykseni kuuluu siis: Voinko mennä allekirjoittaan toisen voimassaolevan työsopimuksen, jos en ole irtisanoutunut vielä ensimmäisestä paikastani?
2 eri työsopimusta samaan aikaan?
3
982
Vastaukset
- 30
Työsopimuksia voi olla vaikka kuinka paljon yhtäaikaa. Perustuslakiin on kirjattu oikeus työhön ja elinkeinovapaus. On siitä kuitenkin muutama poikkeus: valtion/kuntien viranhaltijoilla on joitain rajoituksia ja kaikilla ns. lojaliteettivaatimus. Eli ei voi tehdä yhtäaikaa töitä kilpaileville yrityksille (tai esim. omalla tominnimellä), ellei siihen ole kaikkien osapuolten suostumusta. Työsopimus voi olla kilpailevalle yrityksille, mutta töitä ei voi aloittaa, ennen kuin edellinen työ päättyy.
- työllinen tyttö
Mistäs sen muuten tietää mitkä on kilpailevia yrityksiä?! ..aika paha.
- öpoiugh
muut videovuokraamot
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1242053Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1331957Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2101811Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2561479Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341395Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii5321113Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50980Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115927Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse349899