Olen vasta 18 vuotias, ja painoindeksi on nyt mennyt jo vaikeasta ylipainosta sairaalloiseen ylipainoon.
Pituutta on 174cm ja painoa huikeat 126,3kg.. Kaikkea on tullut kokeiltua, nutrilettia ja go123 yms. kuurit on käyty läpi mutta aina on heti ensimmäisen viikon jälkeen into ja motivaatio tipahtanut.
Nyt on taas muutama kuukausi edellisestä yrityksestä takana, ja puntarilla käydessäni ajattelin taas samoin, kuin pari kuukautta sitten. N. 2kk sitten pelkäsin että toivottavasti paino ei mene yli 120kg.. Sitä ennen pelkäsin ettei paino mene yli 100kg.. Ja nyt huomasin ajattelevani että toivottavasti ei 130kg tule vastaan..
Voin myöntää että paljoa en liiku, ja ihan pelottaakin näin nuoressa iässä olla sairaalloisen lihava!
En vain yksinkertaisuudessaan tiedä mitä teen. Karppaamiseen en ryhdy. Eikä nuo laihdutuslitkutkaan enää innosta. Ja tuntuu ettei normaali ruoasta enää saa hyvää sitten millään, jos sitä rupeaa keventämään.
Esim. Kana, se on kaikkein parasta kun on tehty kerma kastikkeeseen ja kanat on valmiiksi marinoituja. En voi kuvitellakkaan tekeväni kanasta ruokaa ilman reiluja mausteita, ja niin että liemi on pelkkää vettä! Ja vetää sitä sitten jonkun salaatin kanssa..
Haaveilen niin paljon siitä päivästä, kun vois kävellä ihmisten eteen ilman että kaikki naureskelee perään, ja ilman että tarvitsee itseään hävetä...
Sairaalloinen ylipaino + laihdutus.
15
4554
Vastaukset
- opas+musaa
Hei, tähän painonhallintaoppaaseen olen törmännyt tällä palstalla, laitan siihen linkin Sinulle. Tähtää rentoon ja terveelliseen painonhallintaan.
http://www.kki.likes.fi/pages/UserFiles/File/Materiaalit/Tartu_tilaisuuteen.pdf
Muistathan aina että olet kaunis ihminen, riippumatta painostasi. Kauneus perustuu ihmisyyteesi, ei painoosi, jos joku muu on toista mieltä, niin älä välitä siitä.
http://www.youtube.com/watch?v=zsJv-OwAW8Q
Ja sitten toinen video ihan muuten vaan, koska se sattuu olemaan mielestäni niin kaunis:
http://www.youtube.com/watch?v=2odWWDfCsOg
Mukavaa tammikuuta :) - BondTooni
Ei ne mausteet lihota, eikä kermakaan, eikä kana, vaan ne määrät. Ota lautaselle sopiva määrä, älä ota lisää, syö reilusti kasviksia. Syö hitaasti, rauhassa, nautiskellen. Juo paljon vettä ruoka-aikojen välillä, aloita aamusi isolla lasilla vettä. Syö viisi kertaa päivässä, kerralla kohtuullisesti, joka aterialla edes vähän jotain kasviksia, hedelmä tai marjoja. Älä syö ollenkaan ateria-aikojen välillä. Pääpaino syömisille aamulla ja lounaalla.
Lähde kävelemään ja nauti raikkaasta ulkoilmasta. Saisitko jonkun lenkkikaverin, joka hakee sinut kävelemään ja juttelemaan vähintään kolme kertaa viikossa. Aloita rauhallisesti liikunta. Pahin on se uloslähtö, mutta kun tulet kotiin, huomaat että kannatti: mieli on virkeämpi ja unikin tulee illalla hyvin. Jossain vaiheessa tulee se tylsistyminen, mutta kun pääset sen yli, liikunnasta tulee ennen pitkää pakkomielle. Ja se ei ole ollenkaan huono sellainen. ;)
Älä odota radikaalia painonpudotusta, tee muutoksia vähitellen, mutta tee niistä aina pysyviä. Äläkä lannistu, jos tulee joskus takapakkia, jatkat vain siitä taas eteenpäin.
Vanhoja neuvoja, mutta aina niin päteviä. Tsemppiä! Kun nyt aloitat, nuorena, saat todennäköisemmin pidettyä terveytesi hyvänä. Hei,
Jos kaipaat laihdutuskaveria ja tukea vaikka sähköpostin välityksellä niin tässä olisi yksi vapaaehtoinen! :)
Kyllä se paino alkaa tippumaan pikkuhiljaa kun vain katsoo mitä syö ja kuinka paljon. Itse syön aivan samaa ruokaa kuin aina ennenkin, mutta vähemmän. Olen lisännyt kasviksia ja salaattia jota syön sitten ruoan yhteydessä ja makeat herkut, kuten myöskin sipsit yms.. olen jättänyt todella minimiin.- Kyllästynyt-.-
Moi minjuska!!En oo alottaja mutta haluisin jutella jonkun kanssa kun yli painoo on kertyny aika reppaasti.. Haluisin kyllä laihtua ja kuulla myös sun kokemuksia. Niin ja oon 18vuotias:)
- Vinkkinä???
Jos menee mainostamisen puolelle, niin ylläpito voi poistaa.
Fitfarmin sivuilla on superdieetti reilusti ylipainoisille. Se on helppo keino sellaiselle laihduttajalle, joka ei edes tiedä miten voi laihduttaa oikein. Sieltä saa kai apua tuohon motivaatioonkin, jotain mentaalivalmennusta?? No, en tiedä sen enempää, katsokaa jos siitä saisi jotain irti... - Ylipainoinen0
Oon 19v ja oon 178cm ja painan 200kg lääkäri ehdotti LIHAVUUleikkausta
- Säälittää
Nutraamalla tapoit aineenvaihduntasi ja lihoit.
Osta tämä kirja, sitten kun sitä taas on saatavilla. Voit laihtua 4 viikossa 10 kiloa ja 3 - 6 kk:ssa 30 kg.
Haylie Pomroy: Nopea aineenvaihdunta
http://www.adlibris.com/fi/kirja/nopea-aineenvaihdunta-9789523211636?gclid=CIOhzM6Kq9ECFRhnGQod7XwDKw- eihayliepomroitaikinä
Haylie pomroin kirja ei ole motivoiva, reseptit vaikeita tehdä, ja sitte siellä sellasia aineita mitä suomesta et saa, ja muutenkin into meneee pois yhden viikon jälkeen...olen sitä kirjaa testannut 2.teen otteeseen. Ja aina on motivaatio loppunu kesken kun ne saakelin reseptit olis vähän yksinkertasempia...ei ole hyvä kirja sellaselle joka haluaa yksinkertaistettuna ohjeet. Älkää ostako kirjaa jos haluatte säilyttää malttinne!
- Säälittää
eihayliepomroitaikinä kirjoitti:
Haylie pomroin kirja ei ole motivoiva, reseptit vaikeita tehdä, ja sitte siellä sellasia aineita mitä suomesta et saa, ja muutenkin into meneee pois yhden viikon jälkeen...olen sitä kirjaa testannut 2.teen otteeseen. Ja aina on motivaatio loppunu kesken kun ne saakelin reseptit olis vähän yksinkertasempia...ei ole hyvä kirja sellaselle joka haluaa yksinkertaistettuna ohjeet. Älkää ostako kirjaa jos haluatte säilyttää malttinne!
Itse laihduin tuon kirjan opeilla 8 kg 4 viikossa. Se on totta, että reseptit eivät ole hyviä. En saanut niillä resepteillä mitään hyvää ruokaa aikaan. Siispä tein sallituista ainesta ihan omia reseptejä tai sitten vain söin sallittuja ruoka-aineita sellaisenaan. Sallittujen ruokien lista/vaihe on pitkä ja sieltä löytää jokaisen makumieltymyksilleen sopivaa. Kirjassa on ikävä kylä pari paino- ja käännösvirhettä.
2 2 3 on ihan paras tapa saada aineenvaihdunta käyntiin ja laihtua, Kirja on todella motivoiva. Luin sen tosin kolmeen kertaan ja ajatuksella. Ihanaa, kun tietää ettei tarvitse nähdä nälkää ja voi kuitenkin laihtua huimasti, tekemättä vahinkoa itselleen, kuten nutraamalla väistämättä tapahtuu.
- Jaai
18-vuotiaana oli aika samat lukemat ku sulla! Oon nyt saanu laihdutuksen hyvin käyntiin ja motivaatio ei oo pudonnu uudella tyylillä yhtään. Painoo on nyt tippunu 6,6kg ensimmäisen kuukauden aikana ruokaterapeutin neuvojen mukaan, ja kaikki ilman minkäänlaista liikunnan lisäämistä koulunkäynnin lisäksi. Voin heitellä sulle omalla kohdalla toimineita konsteja, jos vaan kiinnostaa!
- SyöLiiku
Todella hienoa! Iloitsen kanssasi! Jatka samalla tavalla kuin olet tehnyt tähänkin asti1
Ruoka on kehon rakennusaineita, välltämätyntä kehon uudistumiselle!
Sokeri ja kaikki puhdistetut, myrkytetyt ravintoaineet ovat vihollisia, lihottavat!
Masennus, stressi saa niillä lohduttautumaan. Näistä tulee päästä erroon.
- veijasiallataas
SUOMI24:n viimeisin "bottitesti" joka todennäköisesti on kaatopaikan palvelukseen pyrkivien johtohenkilöiden IQ testi kertoo kaiken Suomen surkeimman keskustelufooorumin tasosta.
Muutosehdotuksia?? Eihän sieltä löydy edes lukutaitoisia. Lähettäkää sokeriatautipalstaa koskevat muutosehdotukset kuvina: " Valitse sokeritautiselle sopiva ruoka kuvista" Oikea ratkaisu tietenkin: sokeri, vehnäjauhot, peruna leipä ja pizza - juotavaksi tuoremehua - motivaatiota
Ihmettelen tuota, kun aloittaja sanoi, että motivaatio loppuu aina kesken? Eikö siinä ole jo motivaatiota kerrakseen, että pääsee häpeämästä lihavuuttaan ja tunteesta, että kaikki naureskelee läskeille? Minkälaista motivaatiota sitä pitäis olla, kun ei oma terveys ja ulkonäkö riitä? Raha?
- häpeä_ei_motivoi
Häpeä on erittäin huono motivaattori. Päinvastoin häpeä tekee muutoksen lähes mahdottomaksi.
- veijokertookyllätaas
Sairaalloisenlihava
karppaamiseen et ryhdy! Erittäin tyhmä päätös iästäsi huolimatta mutta siinä iässähän tietää kaiken. Sinulla ei tunnu olevan pienintäkään hajua siitä mitä VHH tarkoittaa.
Sitten kun haluat tietää niin kysy
Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Trump ja Vance murskasivat ja nolasivat Zelenskyn tiedotusvälineiden edessä Valkoisessa talossa.
Jopa oli uskomaton tilaisuus Valkoisessa talossa. Zelensky jäi täydelliseksi lehdellä soittelijaksi suhteessa Trumpiin j7394523Zelenskyi ei suostunut nöyrtymään Trumpin ja Vancen edessä, siksi meni pieleen
Trumppia täytyy imarrella, silloin homma toimii aina. Tähän Zelenskyi ei suostunut.5643429Mikä on kaivattusi ärsyttävin piirre?
Mun kaivattu on erittäin vastahakoinen puhumaan itsestä. Kääntää puheenaiheen aina muuhun kun hänestä tulee puhetta.1732171Harmi että
Pidät niin vastenmielisenä. Olen minäkin välissä ollut ihan kamala sinulle ja ihmetellyt miten voit minusta tykätä. Se o121734- 961596
MTV: Katri Helena repäisee kunnolla - Aivan uudessa roolissa TV:ssä - Tätä ei arvannut!
No nyt iskelmälegenda ja koko kansan Katri Helena kyllä repäisee kunnolla! Upeaa heittäytymistä, Katri Helena! Lue, mis351558TELIA pakottaa 4G-liittymiä väkisin 5G-liittymiin, vaihtaa ilman lupaa
Ihmisten sopimuksia! https://www.is.fi/digitoday/mobiili/art-2000011063159.html "Telia on lähettänyt osalle 4g-asiakka1611261OP Kaskimaa
Niin sitten pankki vaihtaa nimeään ja pääkonttori siirtyy ties minne. Pulkkisen visio, Kainuu ei kelvannut.301108- 2241041
- 70976