Hienoa...Palkanlaskija oli mennyt maksamaan aluksi mulle joka tiliin lomakorvauksen 9%.
Eli työt aloitin 1.9. Huomasin tuon vasta 1.11. Eli kaksi kuukautta meni niin.
Nyt kävin miettimään saanko ensi kesänä miten lomaa ja paljonko lomarahaa/lomapalkkaa.
Kuinka tuo nyt lasketaan. Aloitetaanko minun lomapalkan laskeminen vasta 1.11 (siis loma-kta:n lakskenta) ja onko minulle kertynyt lomapäiviä noista syys ja lokakuulta?
Voi itku tuo lomalaki on kamalaa tekstiä enkä sieltä loydä mitään tietoa!!!
Laittakaa linkkejä jos jossain on ohjeet miten tuo lasketaan. Palkanlaskijalta en kysy vaan haluan katsoa osaako se edes tuota laskea oikein!!!
Vuosilomasta
vOI VVVVVV
2
183
Vastaukset
- ................
Tilinauha kuuluisi aina tarkastaa, koska virheitä voi sattua. Et sitten ihmetellyt aikaisemmin mitä lomapalkkoja maksetaan. Ensi kesän lomaa kertyy maaliskuun loppuun asti asti eli lomaa on todennäköisesti 10pvää (5kk x 2pvää). Tuskin noista saat noista syys ja loka kuusta lisäpäiviä, josset maksa jo niistä maksettuja lomapalkkoja takaisin.
- polka2
Onko sulla vähän tunteja ja työpäiviä, kun on menty maksamaan lomakorvausta tilissä ? Täyttä työaikaa tekevälle tuskin maksettaisiin mitään lomakorvausta kesken vuoden.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1794183"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?892740Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am1322219Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p782186- 192021
Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.2519586 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark41815Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!
Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu1251783- 831777
Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m201763