Vuosilomasta

vOI VVVVVV

Hienoa...Palkanlaskija oli mennyt maksamaan aluksi mulle joka tiliin lomakorvauksen 9%.
Eli työt aloitin 1.9. Huomasin tuon vasta 1.11. Eli kaksi kuukautta meni niin.
Nyt kävin miettimään saanko ensi kesänä miten lomaa ja paljonko lomarahaa/lomapalkkaa.
Kuinka tuo nyt lasketaan. Aloitetaanko minun lomapalkan laskeminen vasta 1.11 (siis loma-kta:n lakskenta) ja onko minulle kertynyt lomapäiviä noista syys ja lokakuulta?

Voi itku tuo lomalaki on kamalaa tekstiä enkä sieltä loydä mitään tietoa!!!
Laittakaa linkkejä jos jossain on ohjeet miten tuo lasketaan. Palkanlaskijalta en kysy vaan haluan katsoa osaako se edes tuota laskea oikein!!!

2

160

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ................

      Tilinauha kuuluisi aina tarkastaa, koska virheitä voi sattua. Et sitten ihmetellyt aikaisemmin mitä lomapalkkoja maksetaan. Ensi kesän lomaa kertyy maaliskuun loppuun asti asti eli lomaa on todennäköisesti 10pvää (5kk x 2pvää). Tuskin noista saat noista syys ja loka kuusta lisäpäiviä, josset maksa jo niistä maksettuja lomapalkkoja takaisin.

    • polka2

      Onko sulla vähän tunteja ja työpäiviä, kun on menty maksamaan lomakorvausta tilissä ? Täyttä työaikaa tekevälle tuskin maksettaisiin mitään lomakorvausta kesken vuoden.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      83
      7111
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7063
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      110
      6180
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5414
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5238
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5215
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5108
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4595
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      17
      3477
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3400
    Aihe