Juoksemalla kouluun?

Ex-pikkupoika

Ala-asteella haaveilin aina juoksevani kouluun (4,2 km/suunta), mutta jostain syystä aamulla ei koskaan tullut mieleen tarttua tuumasta toimeen.... :)

Olisin kylllä jaksanut, koska tein silloin helposti 5 kilometrin juoksulenkkejä isän kanssa. Vaan reppu olisi varmaan ollut vähän ongelma. Hikihän ei vielä tuossa iässä haissut.

No, suksilla mentiin ja pyörällä mentiin. Suksilla välillä vähän v....i, kun piti palata 1 km takaisin ja kiertää joki sillan kautta. Joskus oli vesi noussut jäälle tai jää liian heikkoa. Joenpenkat olivat jyrkkiä ja tuuli kinosti lunta. Ladut olivat aina lumen alla ja upotti. Hämärässä horjahti helposti.

Erään kerran tavoiteltiin yhdysluokkien välistä kilometrikilpailun voittoa ja piti vielä ottaa hyöty viimeisistä lumenrippeistä. No, sitä lunta ei enää ollutkaan loppumatkasta ja veljen kanssa hiihdettiin pitkin savipeltoa. Ei saatu säälipisteitä eikä meidän yhdysluokka voittanut kilpailuakaan. Sukset ja monot saatiin pestä.

Fillarilla veivattiin kouluun aamulla 4,2 km ja sitten vielä 2,5 km kaveria vastaan ja takaisin koululle. Kotiin oli aina "pakko" ajaa kilpaa. Eräänä syksynä kuuraisella tiellä kaveri kaatui neljä kertaa viimeisen sadan metrin matkalla. Sai makeat naurut koulun pihalta joka lipasta.

Hieman erilaista oli meininki silloin, kun lapset vielä saivat oikeasti liikkua.

3

82

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jejej

      Nykyään yli kahden kilometrin matkat ovat "liian uuvuttavia" äitin pikku mussukoille. Ja sitten kuljetellaan lapsia autolla joka paikkaan....

      • karu totuus.

        nii ntai kaupungissa voi olla kilsa pitkä matka kouluun, iskä ja äiti heittää autolla työhön mennessä. maha on pipi sipeistä ja pitsoista eikä jaksanut ajoisssa herätä..


    • ddäää

      Ajattelitko juosta joka päivä, 2 kertaa per päivä?

      Ensimmäinen ajatus on että pitäisi ottaa rennommin ja kestää jonkinverran aikaa kunnes kehosi tottuu siihen. Se on aika usein juoksemista ja tarvitset lepopäiviä.

      Ja ruma ilma tekee kaiken vaikeammaksi.

      Mutta kokeilla varmaan voit jos rohkenet, tule vaan kertomaan miten meni

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      124
      2022
    2. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1933
    3. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      210
      1807
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      256
      1474
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1394
    6. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      531
      1103
    7. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      50
      980
    8. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      921
    9. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      348
      894
    Aihe