KESÄduunia Tampereelta 12 vuotiaalle (LUE)

tarukesäduunari

Moikka! Eli kesällä 2012, 13 täyttävä tyttö etsiskelisi kipeästi kesätöitä. Asun siis Tampereella ja iästäni huolimatta olen tosi ahkera ja hoidan hommani asiallisesti, huolellisesti ja laiskottelematta. Voin auttaa esimerkiksi käydä puolestasi kaupassa, ulkoiluttaa koiraasi ja paljon muuta, saa myös ehdotella mahdollisia töitä. Työaika olisi noin 2-3 viikon ajan päivittäin muutaman tunnin. Jos kiinnostaa, lähetä viestiä sähköpostiin; [email protected]. Palkoista jne. voidaan sopia kun kesään päästään

6

488

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sama hyyppä

      Vastailkaa :)

    • kultaisianeuvojasull

      Annan nyt vinkkejä, jotka kannattaa ottaa huomioon.

      1) Sinun tulee ahkerasti hakea töitä, jos haluat sitä työtä kesäksi. Työ ei tule sinun luoksesi. Sinun tulee ottaa yhteyttä paikkoihin, johon haluat töihin, ei sieltä oteta sinuun ensin yhteyttä.

      2) Sinulla on väärä käsitys, jos luulet kesätyön olevan jonkun yksityisen henkilön koiran ulkoiluttamista tai vaikka hänen kämppänsä siivoamista. Minä en suosittele jättämään yhteystietoja ja odottamaan jonkun ottavan yhteyttä, ja tarjoavan tuollaisia töitä. Kannattaa muistaa, että netissä liikkuu kaikenlaisia ihmisiä.

      3) Suhteilla saa kesätyöt, niitä kannattaa siis hyödyntää. Tuon ikäisenä voi olla melko hankalaa päästä mihinkään muualle, kuin tuttujen työpaikkoihin.

      4) Tarvitset vanhempiesi suostumuksen, jotta voit ylipäätänsä tehdä töitä. Sinua koskevat laissa määritellyt tietyt rajoitukset, joten et voi tehdä samanlaista työtä ja yhtä raskasta, kuin sinua jonkin verran vanhemmat.

      5) Kesätöitä ei sovita kesällä. Kesätyöt sovitaan keväällä. Et voi vain jättää yhteystietojasi ja sanoa, että sovitaan kesällä, kun sinua huvittaa. Minä olen ollut aina aikaisin liikkeellä, jo tammikuussa ja yleensä kesätyöpaikkoja aletaan lyödä lukkoon jo maaliskuussa.

      6) Työntekijä ei päätä palkkaansa. Kesätyöt ovat yleensä 2 viikon mittaisia ja tuosta ajasta on ihan turha useita satoja euroja odottaa.

      Jos sinua kiinnostaa tuollainen juuri tuollainen siivous, koiran ulkoilutus jne. kannattaa varmaan kysyä tutuilta, ainakin saat turvallisemman työpaikan. Vanhempasi tuskin antavat sinun mennä ihan kenen tahansa tuntemattoman kotia hoitamaan. Hyödynnä lähipiirisi suhteita ja hanki sitä kautta töitä.

      Ikäsi ei ole este kesätyölle, mutta ei sen saaminen ulkopuoliselta työnantajalta varmasti helppoakaan ole.

      • ::..::

        Kiitti ja yritän ottaa huomioon:)


      • ----

        Eiköhän se koiran ulkoiluttaminen tai siivoaminen yksityishenkilön luona ole ihan hyvä vaihtoehto 13-vuotiaalle. Tuskin juuri mikään yritys sen ikäistä palkkaa, joten töiden löytäminen on varmasti todella vaikeaa.


    • Kesätöitä hakeva

      Asun itsekin tampereella ja täytän marraskuussa 13. Etin kesätöitä TAMPEREELTA mansikanpoimijana tai vastaavana kesänä 2013. Jos tiedätte jonkin nettisivuston niin laittakaa linkkiä sähköpostiini: [email protected]. Kiitos:)

    • Duunia kaipaavat :)

      Hei vain!

      2 tyttöä etsiskelisi kesäduunia vielä tälle vuodelle (2014) tai ensivuodelle 2015,toinen tyttö täyttää 12 ja toinen on 13. Etsiskelisimme esim.mansikanpoimintaa,pienen koiran ulkoiluttamista,siivousta,kaupassa käyntiä,kaupassa avustamista,sekä kaikkea mahdollista :) Voisimme tehdä pari kertaa viikossa esim. n 2-5 kertaa viikossa :)
      Voi lähettää sähköpostia osoitteeseen [email protected]

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.

      Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.
      Sinkut
      234
      1432
    2. Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi

      Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va
      Maailman menoa
      249
      990
    3. Sysmän "ilon päivä"

      Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan
      Sysmä
      68
      762
    4. Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä

      Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä
      Ikävä
      48
      713
    5. Miltä tuntuu vanhempi nainen olla

      Pihkassa huomattavasti nuorempaan kolliin joka on uskollinen ja kiltti ja tottelee joka asiaa ja tykkää pussailla ja pan
      Ikävä
      86
      688
    6. Pakko myöntää mies

      En mä aina ihan rehellinen sulle ollut
      Ikävä
      109
      599
    7. Joka ilta mietin

      sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka
      Ikävä
      27
      573
    8. Riitastako pelastaja

      Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt
      Kemijärvi
      34
      564
    9. Timo Vornanen.

      On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.
      Maailman menoa
      46
      548
    10. Luottamus

      Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.
      Ikävä
      94
      525
    11. mielikuva

      Mitä luulet hänen ajattelevan sinusta?
      Ikävä
      40
      471
    12. 31
      451
    13. Millaisen talvitakin haluaisit?

      Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain
      Sinkut
      75
      440
    14. Olisitko nainen ihan nolona

      Jos et saisikaan sitä nousemaan...
      Sinkut
      77
      412
    15. Kadutko mies sitä miten reagoit?

      ..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺
      Ikävä
      45
      407
    16. Onko kahvila Retro samalla pub???

      Netin mukaan anniskeluoikeudet. Käykö tuolla kaljoitteluporukkaa? Onko iltaviihdettä? Olen muuttamassa marraskuussa Kuhm
      Kuhmo
      8
      397
    17. 30
      393
    18. Mikä kaivatullesi

      On tärkeintä elämässään?
      Ikävä
      27
      390
    19. Oletteko täyttä sataa?

      Muuta etunimienne kirjaimet numeroiksi. Esim. Mia ja Risto siitä tulee 8 numeroa. Laske ne yhteen . Paljonko tulee?
      Ikävä
      33
      390
    20. Iivari esittää poliisin tutkintaa

      Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivari on pannu ison pyörän liikkeelle. Entinen Kemijärven historian lyhimmän kaupunginj
      Kemijärvi
      21
      371
    Aihe