Heipä hei. Seurustelen tällä hetkellä itseäni pari vuotta vanhemman naisen kanssa. Itse olen 26 vuotias. Olemme seurustelleet vasta puoli vuotta ja asumme eri kaupungeissa, toisaalta emme erityisen kaukana toisistamme (alle tunnin ajomatka). Olemme vuoronperään käyneet toistemme luona koko suhteemme ajan ja meillä on ollut oikein lämpimällä (myös kuumalla) ja kunnioittavalla pohjalla tämä meidän suhteemme. Kumpikin meistä alussa osoitti tähdentävästi omaa vakaumustaan, omia elämän opettamia opetuksia kohtaan, eli kumpikaan meistä ei halunnut leikkiä tai pelleillä toisen tunteilla, koska molemmilla oli siitä omat karvaat kokemuksensa, niin myös aiheuttajina kuin saajina. Minä aiheuttajana, hän saajana. Häpeä ja ärtymys silti eri kokemuksista samansuuruinen.
Nyt jostain syystä tänään jutellessamme puhelimessa, niin kuin lähes joka päivä samoin aikoihin, kun illasta toisille soittelemme tuli itselle yllättävänä järkytyksenä seuraavanlainen kielteinen muutos uudessa naisystävässäni. Hän ei uskalla pitää puoliaan minun kanssani?! Ei ennen kuin hän ei enää oikeasti jaksa minua ja silloin hän (varmaan itsekin tekisin) lopen ärtyneenä päästää ulos kerralla kaikki ikävät sanomatta jääneet asiat. Pieniä asioita, mutta niitäkö kuulee kerralla parin kuukauden edestä sieltä täältä kontekstistaan irtonaisina terävällä kielellä jämptiin pakettiin sujautettuna se voi hyvinki pahoittaa kenen tahansa mielen. No ainakin minun se pahoitti. Mietin nyt olenko ehkä tehnyt jo samoin hänelle, mutta aikaisemmin, itse sitä ymmärtämättä, ehkä en sanoilla vaan teoilla, vaiko sittenkin sanoilla, vaiko sekäettä?
Jutellessamme otin palautepaketin kuitenkin rauhallisesti vastaan kuunnellen, enkä osannu liioimmin kieltääkään niistä monista pienistä ikävistä asioista joita olin tehnyt häntä kohtaan(ei nyt sentään mitään rikollista). Hämmennyksissäni en kuitenkaan oikein tiennyt miten minun tähän olisi kannattanut suhtautua, mutta otin rakentavan kuuntelijan roolin. Naisystäväni esitti asiansa kuitenkin erittäin asiallisesti ja kunnioittavasti, mutta silti se viilsi. Ei välttämättä nyt aivan kuolettavasti, mutta ainakin yhden suomi24-forum-postauksen verran. Itsehän käyn täällä vain hätätilanteissa, kuten nyt.
Tapana meillä on ollut illan tullen tehdä aselepo ennen kuin toivotamme hyvää yötä yms, jos olemme hankasti esimerkiksi väitelleet jostakin. Tänään sovintovaihe ikään kuin skipattiin kokonaan, koska hän omien sanojensa mukaan halusi pitää puoliaan. Huolestuttavaa.
Kaikista merkillisin asia, jonka sain hänen palautepaketissaan kuulla oli se, että en anna hänelle tilaa livenä kun nähdään, en ole iso, mutta henkisesti ilmeisen dominoiva. En myöskään kysele hänen elämästään tarpeeksi, päivän kuulumisia ja näin. Tämä tuli itselleni todella isona yllätyksenä, koska itse en edes tajunnut, että näin oli, mutta tarkemmin ajateltuani se olisi hyvin voinut pitää paikkansa. Puolustuksenani, hävyttömänä puolustuksenani totean, että monesti hänellä ei ole paljoa mielenkiintoista tapahtunut, mutta kenties minun kannattaisi niitä kysellä ja kuunnella myös ne tylsät puheenaiheet. Ihan vaikka lähimmäisenrakkaudesta, koska toisinaan kuuntelijaa sitä itsekin tarvitsen. Onkohan meissä kahdessa nyt kaksi puhujaa, jotka tarvitsevat kipeästi kuuntelijaa. Tänne tulin kuitenkin nyt kuultavaksi.
Normaalisti kun kysyn häneltä asioita, vaikka sitten harvoin, niin olen ollut erityisen kiinnostunut tietämään kaikista tähdellistä ja vähemmän tähdellisistä asioista, jotka hänen päivässään on tapahtunut, koska tällöin hänen pelkkä kertomistapansa on ollut parasta ajanvietettä. Aina näin ei tietenkään ole.
Anteeksi, mutta ehdin jo unohtaa mitä minun piti kysyä? Mikä se pointti oli? Ehkä se kohta juolahtaa mieleen tai kenties suomi24.fi magia teki sen taas. Ainakin mielessäni suomi24 kuuntelee aina. :)
Noniin nyt se juolahti mieleen se suuri kysymys: Onko huono/hyvä, väärin/oikein, kannattavaa/kannattamatonta vaatia parisuhteen toista puolta ottamaan yllämainittua tilaa ja huomiota, joita toinen itse tarvitsee?
Mielestäni naiseni pitäisi vain ottaa mitä hän tarvitsee, koska olen todella huono lukemaan ajatuksia ja antamaan oman harkintani kautta. Kuten tarina kertoo ilmeisesti olen huono antamaan.
Vai mitä mieltä ovat arvon suomi24:set?
ajatuksia tästä?
3
134
Vastaukset
- Vaikka on
pitkästi tekstiä, ei ole oikein mitään konkreettista mistä ottaa kiinni. Siis kiistelette melkein joka ilta, ja sitten teette "aselevon"? Jospa maton alle jää jotain, vähitellen muhii, ja lopulta uutiskynnys ylittyy :/
Eli mistä lienee kysymys. Et ehkä vielä oikein tunne naisen luonnetta, käyttäydyt tavallasi, ja seurauksena palautuu luonnettaan kuvaavaa aineistoa isompikin satsi kerralla tutustuttavaksi. Kyllä kai kysymällä saisit selville senkin, minkä luonteinen tilavaatimuksensa olisi.
Siinä meni kai oikein, ettet kovin provosoitunut. Ehkä aavistelet itse jotain, mikä ei mene mieltänsä myöten, muttet tänne kerro, niin ei voi tietää. Dominoiva -sanan mainitset kerran. Mutta kommunikointia samalla aaltopituudella tilanteenne vaatii ainakin. - mies
No ei me kiistellä usein, mutta jos kiistellään niin se on onnistuttu lopettamaan jo samana iltana myönteisissä merkeissä. Nyt viimeksi jäi se sopu auki pois ja se vähän havahdutti ajattelemaan syvemmin. Ei kai siinä mitään vatvoa jotain tiettyä ongelmakohtaa useampiki päivä, mutta kertonee vakavuusasteikolla että kyseessä isompi juttu nyt, kuin mitä aikaisemmin on ongelmia ollut. Ei nämä itseasiassa ole edes mitään suuria ongelmia, mutta näiden ongelmien käsittely vie aikaa pois paremmilta hetkiltä ja sille ei voi muuta kuin ratkoa ne pois.
Sain kyllä myöskin tietää, että miten minun tulisi antaa tilaa enemmän ja jatkossa pyrin kuuntelemaan häntä vuorostani enemmän.
Se iso pointti olikin se, että miten jatkossa...? Odottaako naiseni, että minä tiedän etukäteen, mikä häntä miellyttää ja mikä ei, jos ei hän etukäteen ilmaise niistä mielipidettä tai kun sellainen on näköpiirissä.
Koska nyt yön yli nukuttuani on mieleeni juolahtanu myös kysymys siitä, että minun pitäisi ikään kuin vain olla niin niillä samoilla aallonpituuksilla automaattisesti ja mieluiten aina ilman että hänen täytyy omaa kantaansa ääneen ilmottaa.
Siis tottahan se olisi ilmiömäistä ja humalluttavaa, jos toinen aina tietää mitä toinen ajattelee, mutta kaipa sitä pitää olla enemmän tarkkaavaisena, niin edes viereen osuu arvauksissa, jos ei nyt tästä nainen itse herää siihen, että hänellä itsellään on myös vastuu ilmaista niitä toiveita millon niitä mieleen popsahtelee.
Sanokaa, jos väärillä linjoilla.- tsemppiä teille
"Sain kyllä myöskin tietää, että miten minun tulisi antaa tilaa enemmän ja jatkossa pyrin kuuntelemaan häntä vuorostani enemmän.
Se iso pointti olikin se, että miten jatkossa...? Odottaako naiseni, että minä tiedän etukäteen, mikä häntä miellyttää ja mikä ei, jos ei hän etukäteen ilmaise niistä mielipidettä tai kun sellainen on näköpiirissä."
Nuo ei ainakaan täällä onnistu. :P
Sori ei nyt mitään viisasta neuvoa löytynyt, mutta olisko tuo vähän samankaltaista paikan hakemista suhteessa kuin nukkumaan mennessä hyvän asennon löytäminen.
Jutelkaa ja tutustukaa, siksi kai olette yhdessäkin. Tutustuminen on pitkään kestävä vaihe.. :D
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1242022Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1341933Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2101807Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2561474Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341394Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii5311103Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50980Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115921Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse348894