Pakko avautua, kun pää ei vaan kestä enää!
Eli, viime vuonna tein elämäni parhaan ratkaisun, kun irtisanouduin töistä, jossa olin kärsinyt jo muutaman vuoden. Tulin vaan siihen tilanteeseen, että joko loparit tai järki menee. Mutta nyt olen astunut samaan paksaläjään, eli onnistuin hakeutumaan taas alalle, joka ei kiinnosta yhtään. Pomoni on 100% työnarkomaani, tekee töitä koko ajan kun ei nuku, yhdistää lomatkin sopivasti työmatkoihin. Pahinta on, että hän odottaa samaa minulta. Eli yrittää venyttää työaikoja, lisätä työn määrää, soittelee työasioissa vapaa-ajallani, ja haukkuu kaikkia jotka tekevät sen mielestä juuri sen verran töitä mitä sopparissa on mainittu. Saan kuitenkin kunnon korvaukset ja palkka on hyvä, mutta itse en ole sellannen ihminen joka asettaa työt kaiken muun edelle. En yksinkertaisesti halua enkä jaksa pelata kovemmilla panoksilla. Lisäksi pomoni on perfektionisti, joka tekee minut ihan hulluksi. Hän tarkistaa aina todella tarkasti työni jälkeä ja sen pitää olla aivan täydellinen ja virhetön, mitä ei siis todellakaan arvosteta tällä meidän alalla. Eli ihan turhaa nipotusta.
Olen vihjaillut pomolle, että en ole samanlainen kuin hän, mutta ei tunnu ymmärtävän. Minusta tuntuu että hän yrittää keksiä minulle niin paljon hommia, ettei minulla jäisi elämässäni aikaa muuhun kuin nukkumiseen.
Työnarkomaani pomo
Työorja
0
225
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1242100Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1332009Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2101817Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2581491Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341397Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii5411142Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50992Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115936Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse348921