Juttu menee näin, että olen tavannut netitse mukavan oloisen ja luottamusta herättävän miehen. Olemme pitäneet yhteyttä puhelimitse nyt kolmisen viikkoa, koska mies asuu toisella paikkakunnalla. Myönnän testanneeni tämän miehen kiinnostuksen pysymistä, mutta nyt minustakin tuntuu siltä, että olisi aika ehkä ryhtyä suunnittelemaan ensitapaamista.
En ole koskaan onnistunut nettideittien kohdalla "siveellisessä" ajassa treffejä sopimaan. Yhden miehen kanssa juttelin vain muutaman päivän, kun jo päädyttiin tapaamaan, edellisen exän kanssa meni n. 3 kuukautta, ennen kuin tavattiin ensimmäisen kerran.
Kysymykseni kuuluu siis, että miten pian olette sopineet nettideittien kanssa ensitapaamisesta ja, onko mielestänne jokin aikaraja, minkä jälkeen perääntyminen vaikeutuu ja voi syntyä jopa särkyneitä sydämiä? Kiitän asiallisista vastauksista!
Miten pian treffeille, jotta pystyy loukkaamatta perääntymään?
11
139
Vastaukset
- Ei edes odota kutsua
Sopikaa silloin kun hyvältä tuntuu. Itse en ole käynyt kolmeen vuoteen treffeillä. Sen takia koska kukaan ei ole pyytänyt. Nainen ei pyydä miehiä treffeille!
- minä itse
Ehkä nainen ei pääse treffeille, jos ei itse kutsu miestä. Itse olen kutsunut ja olen treffeille myös päässyt.
- kisu_87
Kyllä nainenkin voi pyytää treffeille. Jos on itse passiivinen asian suhteen niin ihan turha valittaa sinkkuuttaan. Mutta tietty jos jatkossakin halut olla yksin, niin valitsemasi linja on ihan hyvä.
Viimeiset treffini on nettideittien kautta. Oltiin kirjoiteltu muutama vieti, jonka jälkeen mies laittoi mulle kuvansa, joka oli mielestäni ihan kivan näköinen (ei mikää komistus, mutta tykkäsin kuitenkin). Kuvan jälkeisessä viestissä kerroin miehelle, että olisi kiva tavata, sillä livenä on mukavampi tutustua ja vasta siinä näkee millainen toinen on. Siittä alkoi treffien sopiminen.
- ...........
Sydän se särkyy jos ei mies pillua saa...
- kuka hakee mitäkin
Tuskin. Ei olisi montaakaan miestä maapallolla jos näin tapahtuisi.
Tai sitten yrittävät taas seuraavalta.
- kisu_87
Mielestäni treffit kannattaa sopia melko pian (2-3 viikon) kirjoittelun jälkeen, sillä livenä sen vasta näkee luistaako juttu vai ei. Netissä kiinnostavan oloiselle vaikuttava mies ei välttämättä ole sitä livenä. Tietty sama pätee myös naisiin. Kirjoittaessa toisesta saattaa syntyä vääränlainen käsitys ja sitä kautta tapaaminen voi olla pettymyt.
Itse kävin viikonloppuna treffeillä noin kolman viikon kirjoittelun jälkeen. Mies vaikutti mukavalle ja se tapaaminen kesti monta tuntia. Ja molemmille jäi sellainen fiilis, että olis kiva tavata uudestaan. Pitää pian koittaa sopia uus tapaaminen ja ottaa selvää, josko tällä kertaa olisi löytynyt sellainen mies, jonka kanssa vois kehittyä jotain juttua. Ainakin vielä vaikuttaa lupaavalle.- M26
2-3 viikkoa ei ole "melko pian"! :D
Viikko on jo pitkä aika viestitellä! - kisu_87
M26 kirjoitti:
2-3 viikkoa ei ole "melko pian"! :D
Viikko on jo pitkä aika viestitellä!Ei viikko todellakaan oo pitkä aika. Viikko on lyhyt aika, eikä niin pian yleensä tuu treffeille lähdettyä.
Meillä viä tilanne vaikutti siihen, ettei voitu aimmin tavata. Toinen oli viestittelyn alussa lähtenyt kotipaikkakunnalleen joulunviettoon ja vasta viime viikolla oltiin samalla paikkakunnalla. Tavattiin niin pian kun oli mahdollista, olosuhteet huomioon ottaen.
- M26
Riippuu viestien vaihdon tiheydestä, mutta yleensä parista päivästä viikkoon. Nopein oli samana iltana, kun olin chatannut yhden naisen kanssa pari tuntia.
- todella passiivinen
Aivan. Se riippuu ihan kemioista. Eipä ole kemiaa täällä tiedossa joten silmät auki kulkien enkä täältä etsien. Onnea onkijoille:) Moni on jo seuraa löytänyt;)
Itse oon yleensä suht. nopeaa tavannut kun on kirjoittelu alkanu, koska kirjoittelu on aika erilaista verrattuna live-tilanteeseen. Yleensä n. viikosta pariin kolmeen menee kirjoitellessa mut sitten kyllä mun mielestä on jo tavattava, jotta näkee livenä voisko "jutusta" tulla mitään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1171869Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2101768Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1141766Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2561439Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341383Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii4861016Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50962Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115908Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai237902Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347864