oma kauneudenhoitosi...

jeps, elikkäs miten hoidat omaa kauneuttasi???
/ hellit omaa ihoasi???

vinkkejä siis kaivataan... :) ihon puhdistus ja kosteutus yms... kuinka usein kuorintaa tms..

mitkä ovat ehdottomia top3 tuotteita yms... :)

kiitos jo etukäteen kaikille vastanneille, muuten hyvää kesää!!! :)
1285
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Tässä olis jotain vinkkejä... Mulla on aika ongelmallinen iho, eli mustapäitä ja finnejä pukkaa jatkuvasti, silti iho on kuitenkin tosi pintakuiva, erityisesti pesun jälkeen kiristää. Eniten uskon oikean ravinnon merkitykseen ihonhoidossa, mutta on toki hoitotuotteillakin merkitystä.

Yritän syödä paljon hedelmiä. Erityisesti kiivejä, sillä niistä saa runsaasti mm. C- ja E-vitamiineja jotka tekevät iholle hyvää. Sen lisäksi juon paljon vettä, ainakin sen pari litraa päivässä.

Ihoa puhdistan aamulla ja illalla, käytän Favoran puhdistusgeeliä. Se on hyvä tuote, sillä se puhdistaa samalla ripsarit ja kaikki, eikä tartte ees kasvovettä. Ostin just saman sarjan kosteusvoiteen, mutta en osaa sanoa vielä siitä paljon kokemuksia, sillä olen käyttänyt sitä vasta pari päivää. Puhdistusgeeli ainakin on ollu täysi kymppi, oon kokeillu varmaan kaikkea ja vihdoinkin löyty oikea tuote.

Kasvovesiä en siis käytä ollenkaan. Ennen käytin, mutta jotenkin tuntui että iho jäi niistä "tahmeaksi", tai jotain... Pesen kasvoni aina lämpimällä vedellä, mutta pesun jälkeen huuhtelen kasvoni kylmällä vedellä. Tämä on minun versioni kasvovedestä, kirkastaa mukavasti ihoa. Sitten levitän kosteusvoiteen. Ihon epäpuhtauksia hoidan tea tree -öljyllä, jota laitan pumpulipuikolla yksittäisille finneille ja mustapäille. Terveelle iholle se on liian voimakasta. Tuote on tehokas, se kuivaa finnit muutamalla käyttökerralla. Mikäli sulla on öljylle tarvetta, saat sitä luontaistuotekaupasta. Myös Body Shopista saat sitä, mutta oman kokemukseni mukaan se ei ole yhtä tehokasta kuin luontaistuotekaupasta saatava, Body Shopin öljy on näet laimennettua.

Kerran viikossa käytän myös kuorintaa ja naamiota. Ystäväni kehuu kovasti Lumenen turvenaamiota, se kuulemma pehmentää ja heleyttää ihoa tehokkaasti. Minulla on tällä hetkellä Body Shopin basilikanaamio, joka ei valitettavasti ole hyvä ainakaan minun iholleni. Teho on siis suunnilleen sama, kuin jos en käyttäisi naamiota ollenkaan. Kokeilen varmaan seuraavaksi Lumenen naamiota.

Tästä taisi nyt tulla liian pitkä viesti, mutta vielä lopuksi suosikkilistani, siis edellä mainittujen tuotteiden lisäksi:
1. Vesi
2. E-vitamiini, joko kasvovoiteesta tai ruuasta Tekee ihmeitä iholle
3.Aloe veraa sisältävät kosteusvoiteet
4.Max Factorin 2000 calorie -ripsari, tekee niin upeat ripset, että huomio kääntyy taatusti pois iho-ongelmista.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tyttö17 kirjoitti:

jeps, elikkäs miten hoidat omaa kauneuttasi???
/ hellit omaa ihoasi???

vinkkejä siis kaivataan... :) ihon puhdistus ja kosteutus yms... kuinka usein kuorintaa tms..

mitkä ovat ehdottomia top3 tuotteita yms... :)

kiitos jo etukäteen kaikille vastanneille, muuten hyvää kesää!!! :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu