Oletko mittauttanut kehosi koostumuksen?

Sportymmm

Tein havainnon katseltuani miesten ja naisten nettiprofiileja; ihmiset laittavat ruumiinrakenteekseen normaali, vaikka ovat selvästi pyöreitä.

On surullista käydä kaupassa, kun näkee, miten 90% väestöstä lappaa kassalle vain ihmisravinnoksi kelpaamatonta moskaa. Kun vielä katsoo nykyihmisten laiskoja liikuntatottumuksia, niin ei ole ihme, että meillä on lihavuusepidemia. Terveesti elävät maksavat teidän elintasosairaudet veroissaan.

Miehelle terveyden kannalta hyvä rasva% on n. 10-15 (tai allekin, jos kroppa siihen suosiolla suostuu). Naiselle vastaavasti vajaa 10% enemmän. Rasva%:n noustessa miehellä yli 18, alkaa sokeri- ja rasva-aineenvaihdunnassa tapahtumaan haitallisia muutoksia. Tämä on kuitenkin vielä kaukana lääketieteellisestä lihavuudesta.

Miltä terveyden kannalta hyvä kehon koostumus sitten näyttää? Vatsa on litteä koko tuolla välillä (sukupuolesta riippumatta) ja lihaserottuvuus kohtuullinen ainakin alemmilla prosenteilla. Miehelle tämä 15% on normaali kehon koostumus. Hoikka tai urheilullinen alkaa tuolta vaihteluvälin alemmista prosenteista.

Turhaan katsotte BMI:tä. Se ei kerro paljoakaan.

12

223

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • wqwzcqwxzw

      Kiitti vaan tiedosta, mutta käytän edelleenkin vain vaakaa ja kokovartalopeiliä.

      Liikun päivittäin jollain tasolla, mukaan lasketaan myös hyötysellainen ja teen itse sapuskani.

    • huijausta

      Niinhän ne naiset tekee. Kehuvat olevansa kauniita vaikka ovat 20 kg ylipainoisia.

    • sportinkortti

      aloittajan kanssa hyvin pitkälti samaa mieltä ja hyvä aloitus. mutta siinä eri mieltä että kyllä se bmi-kertoo hyvinkin suuntaa. ja noista kuvista vaatteet päällä ei niinkään näe yhtään mitään varsinkaan jos vain kasvoista. paino on yhtä informatiivinen kuin keskivertokuva tuolla treffeissä

    • läpivalaistus

      Kaikki liiallisuuksiin menevä intoilu on epätervettä.

      • just normal

        Samaa mieltä.

        Kaihdan kaikenlaisia fanaatikkoja viimeiseen asti, olipa aihe mikä hyvänsä.


    • XM

      Kehoni koostuu luista, lihasta ja rasvasta ja varmaan jostain muustakin roinasta. Tämä tieto riittää minulle niin kauan kuin vaatteet (koko M tahi 38) mahtuvat päälleni puristamatta.

    • Remi Blanco

      Eli onko ongelmasi se, että olet joutunut treffeille liian monen läskin/"läskin"kanssa vai ajattelitko Suoli24:n Nettideittailu-palstan kautta alkaa antaa terveysvalistusta?

      Katsos, sitähän voi kysyä niissä viesteissä ennen tapaamista että millaiset elämäntavat toisella on ja paljonko on rasva%, niin ei tule turhia tapaamisia.

      • ap

        Ongelmani tosiaan on, että ihmiset ovat epärehellisiä tässä suhteessa. Pahin tapaus oli, että minulle lähetettiin kuva normaalivartaloisesta naisesta ja treffeillä osoittautui, että tämä oli lihonut yli 15 kg. Profiilissa luki kehon muodon kohdalla urheilullinen.

        Vaikka ihmiset eivät olisi tietoisesti epärehellisiä, niin monella on vääristynyt käsitys normaalista kehon koostumuksesta.

        Tulin vain purkamaan turhautumistani tänne :)


    • ewgweg

      valtaosa miehistä haluaa vähärasvaisen, mutta harvalta naiselta voi kysyä mitään läskiin liittyvää.

      Ja kokemusta on kahdesta pitkästä suhteesta hoikan naisen kanssa jotka missin mitoissa ja tosi hyvä kroppa, mutta kroppaan liittyvät keskusteluaiheet olivat niin arkoja ettei niistä voinut sanallakaan puhua.

      • piis änt lav

        Harmi jos ainoa yllyke pysyä hoikkana on neuroottinen kehotietoisuus ja lihomisen pelko. Mutta jos kerta kroppa on ok, niin turhaan siitä kai keskustelua aloittamaankaan. Onhan niitä muitakin aiheita.


    • NoNolla

      Miksi jos joku rupeaa puhumaan terveyden puolesta, niin ihmiset tulevat heti soihtujen kanssa teurastamaan tämän :D..?
      Ja mitä fanaattista on siinä että pitää rehellisyydestä ja hyvästä kunnosta?
      Se että Sinä, et jaksa tai välitä huolehtia itsestäsi, ei anna sinulle oikeutta herne nenässä ja tabasco-pullo perseessä tulla morkkaamaan toisten ihan asiallista viestiä hoikkuuden puolesta naamioiden sen anti-pinnallisuusmielipiteeksi =P.

      Ar Ar.. Tuntuu että jokainen viestiketju täällä on samanlainen, mutta kyllähän suomi24 tunnetaakin sellaisena nettihelvettinä että tänne ei pitäisi tulla ilman valtavaa henkistä valmistautumista ja vuosien itsetutkiskelua ja hyväksymistä jollei halua tulla revityksi ja paiskatuksi ihmismielen pimeimpiin pyörteisiin ja tutkimattomiin syvyyksiin :DDD.

    • kunhan totean

      Liikunta on terveyden kannalta tärkeää ja sitä pitäisikin harrastaa säännöllisesti.
      Nykyihmisillä on etupäässä työ, joka ei paljonkaan rasita ruumiillisesti, joten
      vastapainoksi liikuntaa ja terveellinen ruokavalio.

      Nyt kuitenkin kaikilla ei yksinkertaisesti ole aikaa mihinkään säännöllisiin
      kuntoiluihin, mutta hyötyliikuntakin kannattaa ja aina kun mahdollista käyttää
      jalkoja auton sijaan.

      Minä tein 7: vuotta sitten elämänpituisen ruokaremontin, eli karsin tyhjät
      ylimääräiset (kuten esm. vaalea leipä ja leivonnaiset), no tuo viimeinen ei ollut
      vaikeaa, kun en edes pidä niistä. Säännölliset ruokavälit pitää aineenvaih.
      käynnissä. Tietysti liikun, ei ruokamuutos yksin riitä, eikä toisinpäinkään.

      Huomasin vaikutuksen ilman nälässä oloa, noin puolen vuoden sisällä. ja nyt painoni on pysynyt samana, ilman hammasten kiristystä.

      En itseasiassa haluasi tietää rasvaprosenttiani, sillä mulla on hyvä olla
      näin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      75
      4537
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      105
      3769
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      142
      3473
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      37
      1970
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      69
      1921
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1229
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      118
      1035
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      129
      950
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      55
      925
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      837
    Aihe