ja kuinka paljon on noita oikeita hyväksyttyjä asenteita entä missä niitä mielipiteitä jotka ovat stadardoitu... Hyvänen aika sentään että kun kaikenlaista sitä kuuleekin tiedotusvälineistä kuin että ihmisillä ei viellä ole ihan oikea asenne Varmasti ihan koko suomi tahtoisi että tiedotusvälineet tiedottaisivat julkisesti mitkä asenteet tai asenne on hyväksyttävää.
erilaisia vaalipuheita kuunelessani on meinannut ja kyllä on suu jäännyt auki ihan pelkästä asenteista kuunelessani että tahtovat jakaa ihmiset vastakkainasettelulilla sekä hullun rohkeat jopa saada häväistyä häpeänpaaaluun kun ei ole oikeita mielipiteitä eikä varsinkaan asenetta. En kyllä ihmette yhtään jos vaikka jonakin päivänä saamme kaikki koko suomi kuunella häpeisämme kuinka meillä on ihan väärät asenteet.
luulisi että edes senverran olisi tolkku että vähän laajemmin opiskelisivat tai ottaisivat selvää mitä asenteella tarkoitetaan kokonaisuudessaan ja kun nyt ensin itse tunistaisivat omat asenteensa sekä siitä sitten ottaisivat myös vastuunsa . Mä niin asenteella tämänkin kirjoitin ja ihan omalla asenteella :)
Missä niitä standardi asenteita jaetaan
14
53
Vastaukset
Jumala on kuollut - onneksi standardit elävät. Nyt kun pastori ei opeta meille oikeaa aennetta niin apua kandee kysyä asiantuntijoilta - ja asiantuntijan tunnistaa kouluksesta tai sertifikaatista.
Mut joo - väärät ajatukset ovat edelleen vaarallisia. Ne ovat kuin tartuntatauti jolta oikean asenteen omaavia täytyy suojella. Suomeksi: oikean asenteen omaavat eivät itse ajattele vaan omaksuvat pureskelematta väärät asenteet. Standardit taasen täytyy pakottaa tai toistamalla ujuttaa ajatuksiimme. Väärä asenne on kuin psykoanalyysi - sitä vastaan ei voi taistella, koska sitä ei tarvitse perustella - se on ja kaikki kritiikki on merkkinä väärästä asenteesta.- .
hitto että tätä asenetta riittää no mutta kuinkahan minuun suhtauduttaisiin kun väen väkisin että minusta on pakko tykätä ihan pakko jokaisen on tykättävä minusta tai että kuten tällä palstalla rollit tai ei purkavat pahaa olotilaansa kun joku on kehdannutkin jättää hänet vaikka olisi ollut ihan pakko tykätä jne.
tai sitten miksi ihmiset ei käyttäydy puhu laula naura niinkuin minä haluan ihan väärä asenne väärä asenne No kaikessa yksinkertaisuudessaan tiivivistettynä tästä on kysymys jos oikein tarkkoja ollaan mielestäni ja ihan pakko olla samaamieltä jos et ole väärä asenne ..jne.
Ihmisten mielien muokkaus on saannut mielestäni jo niin älyttömiä ulostuloja julkisuuteen että ihan pakko ajatella että näinkö moukkamaisen kansainvälisen paras suomi brändiä tahdotte teistä lukevan vaalitarkkailijoilta ja kuinka täyspäisillä :) itsemääräämisoikeudelisia, lahjakkaita omilla aivoillaan ajattelevia kansalaisiin pakko syötöllä saada toistoina ajattelemaaan kuten heidän kuuluisi ajatella Eiköhän olisi järkevämpää kuitenkin antaa ihmisten ajatella siten kuin ajattelevat sekä pitää omat asenteensa koska teidän ns. ylen opetusohjelmat kuten kotikatu salatut elämät eivät kuitenkaan muokanneet ihmisten :) asenteita toivotulla tavallakaan esim.
mutta mitenkä ylen uudella päivällä menee kun en ole katsonnut mutta sen tiedän kuinka hyvin huonosti menee suurella osalla todellisuudessa ja vieläpä suomessa suomalaisilla sekä heitteille jätetyillä ulkomaalaisilla jne. Täytynee nyt välillä asenteella venytellä tai muuten tämä menee pelkäksi venymiseksi palstalla. Hyvää päivän jatkoa :) - -pöö-
Liponen onnistui irrottamaan meidän teiniltä mielipiteen presidentinvaaliehdokkaasta tv-mainoksellaan.
Näin valveutunutta on nykyajan nuoriso, että he tekevät keskustelunaloitteet politiikasta...- :)
:) kyllä olisi tahtonut kirjoittaa lähteet : joita kritisoin noissa aloituksissa mutta kun hyväntahtoisuuteni on niin pirun kovassa .
- kansalainen x
Media on toitottaa mitä propagandaa milloinkin. Milloin olemme maailman vähiten korruptoitunut maa, jossa työttömistäkin 99% ihmisistä on äärimmäisen onnellisia ja suurin osa opiskelijoista muka elää tukirahoilla herroiksi olemalla baarissa joka ilta.
Itse ainakin uskon että jossain määrin mediaan jotkut rikkaat sanelevat uutisten sisällön ja missä valossa kaikki pitää esittää. Kaikkia kuramaitakin pitäisi tukea sadoilla miljardella, vaikka omassa maassa elää pilvin pimein ihmisiä alle köyhyysrajan.- Kissu 17 v
Juurikin näin on. On se kumma kun Guggenheim museoihin kyllä halutaan pistää veronmaksajien rahoja ja tukea puolet jokaisesta oopperalipusta kun niiden kuluttajilla ei näytä olevan niihin varaa. Suomen verorahoja suunnataan mielestäni liian vähän köyhyyden ja tasa-arvon parantamiseen.
Mun rakennekynnet katkes eikä ole varaa uusiin - musta se ongelma pitäs hoitaa ennen nälänhätää. Miltä tää valo näyttää?
Terv. propagandamaisteri- -pöö-
ttuplai kirjoitti:
Mun rakennekynnet katkes eikä ole varaa uusiin - musta se ongelma pitäs hoitaa ennen nälänhätää. Miltä tää valo näyttää?
Terv. propagandamaisteriNikkilän sairaalassa syötiin vihreää ruohoa 1940-1945. Sairaalassa kuoli lähes 750 potilasta ja monen menehtyneen kuolinsyyksi mainittiin avitaminosis eli nälkäkuolema.
-pöö- kirjoitti:
Nikkilän sairaalassa syötiin vihreää ruohoa 1940-1945. Sairaalassa kuoli lähes 750 potilasta ja monen menehtyneen kuolinsyyksi mainittiin avitaminosis eli nälkäkuolema.
Eli pannaan rahat aikakoneen kehitykseen. Se ei kyllä silti auta mun kynsiongelmassa.
- ???
Miksi liskot alkoi kirjoittaa nyt tähän tyyliin?
- ???
hahmotelma kirjoitti:
Onko se liskot? Kun mua vaivaa, että kenen päälle tässä pitää sylkeä.
On se.
- Jälkiseuranta
Hahmotelma, miksi et enää kirjaudu palveluun?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 212976
Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva5392668Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial532250Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras2072209Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle131698Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2191509Kiantama kartelli
Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip501436- 971379
Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom621191Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise951164