Neuvoja nuorelle liikunnassa?

Nuori

Eli tarvitsisin apua ehkä eniten venyttelyssä ja lihaskunnossa.
Harrastan tanssia ja haluaisin tulla notkeammaksi. Tällä hetkellä en kykene koskettamaan varpaitani jos nyt kumartuisin jalat suorina alas ja olen muutenkin melko jäykkä.
Osaatteko neuvoa jonkin ohjelman venyttelyyn? Olen ajatellut aloittavani nykytanssin ja haluaisin ennen sitä edes vähän notkeammaksi.

Sitten haluaisin neuvoa lihaskuntoon. En tiedä pahemmin miten minun kannattaisi treenata joten siihenkin jokin ohjelma mitä seurata olisi hyvä. Ja tietenkin joka taas auttaa minua tanssissa.

Ja minun puolestani jos joku haluaa niin voisi neuvoa oikeanlaisessa ruokailussa ja vaikka itse tanssiharjoitusten kulussa.
Eli neuvoisi millainen ruokavalio on kannattavin ja oikeastaan kaikki tärkeä joka pitää ottaa huomioon.
Ja tanssiharjoitusten kulkuun siten, että miten saisin kaiken niistä kerroista irti. Miten minun kannattaa harjoitella. Itse tanssiharjoituksia minulla on ainoastaan kerran viikossa vain yhden tunnin ajan ja minusta se on liian vähän. Joten olen ajatellut vuokrata liikuntahallilta tanssiin sopivaa salia omaan käyttööni (ja hintakaan ei ole paha joten rahapuolelta ei ongelmaa).

Olisin kiitollinen jos joku auttaisi asian kanssa. Edes jotenkin. Neuvoo vaikka mistä minun kannattaa mennä kysymään.

Ja laitoin tämän nyt tänne voimistelupuolelle koska itse en ainakaan huomannut tuolla erikseen mitään tanssiin liittyvää.

4

99

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nippe465

      Minusta venyttely kannattaa aloittaa sillä että venytät kaikkia lihaksia tasapuolisesti. Hyviä venytyksiä(joita käytän itse päivittäin ja jotka ovat tuottaneet tulosta) mielestäni ovat esim.:
      -nosta jalka jonkun korkean esineen päälle ja yritä koskettaa varpaita/käydä jala päällee, nilkat suorina sekä koukussa.
      -reisilihakset (nosta jalka takakautta takamukseen kiinni)
      -pakaralihas (mene maahan istumaan ja nosta noinen jalka toisen yli ristiin ja vedä itseä kohti)
      -jalat auki ja yritä saada nenä lattiaan.
      (-venytän itse myös ihan spagaatti asennossa)

      Lihaskunto:
      -Vatsa: selin pakuu, ja siitä nostat vain hartiat ilmaan tai sitten menee istumaan, nostaa jalat ilmaan (käsillä tuetaan takaa) ja tee potkuja
      -Selkä: Mahalleen makaamaan ja siitä nosta ylävartaloa ja jalkoja
      -Kädet: punnerrus tai painot (en kauheasti treenaa käsillä)
      -jalat: ota tosi leveä haara-asento ja jousta alhaalla.

      Itse en noudata mitään ruokavaliota. Syön vain terveellisesti!

      Jos olet vielä koulussa (itse olen) niin kannattaa kysyä neuvoa liikunnanopettajalta tai joskus joku kaveri voi myös antaa hyviä vinkkejä.

      Toivottavasti tekstistä sai edes jonkin verran tolkkua. (kysy jos jokin on epäselvää)

      • joku

        kiiz tiedostaaa!!!!


    • Nuori

      Kiitos paljon vastauksestasi ja vinkeistäsi. :)
      Ihan uuden lihaskuntoliikkeenkin sain tietää.

    • i+¨på

      o å

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      124
      2100
    2. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      133
      2009
    3. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      210
      1817
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      258
      1491
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1397
    6. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      541
      1142
    7. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      50
      992
    8. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      936
    9. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      348
      921
    Aihe