Miten saisin läpäistyä kahden sadan uintitestin huonoilla käsivoimilla? Saan uitua n.60m sen jälkeen kädet aivan hyytelöä, uintityylinä oli krooli.
Kiitos asiallisista vastauksista!
200m uimatesti
3
2555
Vastaukset 3
- -
Vähän vahvistamalla käsiä, mutta ennekaikkea opettelemalla oikea tekniikka.
Monet luulevat että krooli on voimakasta riuhtomista vedessä ja valitettavan moni uikin niin. Kyllähän sillä sen 50m kovaa menee mutta sitten onkin ihan loppu.
Netistä loytyy tekniikka videoita joten niitä tutkimalla saat varmasti jotain jeesiä ongelmaan. Oliko kyseessä 200 m krooliuintitesti vai pohjoismainen uimataitotesti (hyppy syvään veteen ja 200 m uintia, josta vähintään 50 m selkää)?
Joka tapauksessa, krooliin kannattaa kokeilla Total Immersion -oppeja. Videoita löytyy Youtubesta tuolla hakusanalla. Vaparista on melko kattava selitys vaikkapa http://www.enqvist.com/vu.htm
Lisäksi kannattaa opetella hengitystä. Sitä voisi miettiä, että kyllähän sitä hengittää osaa, mutta en usko, että kellään on niin rautaista tahtoa, että harjoittelematta saa refleksit kumottua: Vedessä olet "kaatuvassa" asennossa, sinulla ei ole kiinteää tukea ja suun edessä on jotain, mikä estää hengityksen. Näihin vastauksena pyrit vaistomaisesti pystyasentoon, vetämään selkää notkolle ja raajoja koukkuun sekä etsimään jotain tukea, josta voisit ponnistaa itsesi ylös vedestä. Kaikki nämä liikkeet lisäävät veden vastusta ja tekevät uinnista hankalampaa. Ratkaisu: Harjoittele hengittämään veden pinnasta (aluksi esim. altaan pohjassa seistessäsi). Puhalla kuplia veteen. Silloin, kun olet etukenossa paikallaan, voit jopa pitää suuta auki alahuuli veden alla ja hengittää suun kautta, ilman että suuhun menee vettä. Eteenpäin liikkuessasi voit pitää suuta auki, jos suu on alaspäin. Suussa oleva ilmatasku estää veden menemisen suuhun.
Mainittu tekniikka lähestulkoon edellyttää uimalaseja. Eivät ole kalliita, mallista riippuen. Yksinkertainen testi hankintaan on, pysyvätkö silmillä alipaineen vaikutuksesta ilman kuminauhaa (tosin kaikki mallit eivät pysy). Oletettavasti lasit, jotka ovat ilmatiiviit, ovat myös vesitiiviit.
Jos uit pää pystyssä eli ns. Tarzanina... no, samat asiat pätevät pääosin, uintiasento on vaan sekä syvällä että syvältä. Pyri pitämään pää lähellä veden pintaa, ei ylhäällä. Selkä mahdollisimman pinnassa. Pää koko ajan paikallaan. Kämmen vedossa taaksepäin, ei pohjaan päin. Mistään nykyään ei tuohon taida löytyä kyllä mallitekniikoita, ehkä voi malliksi katsoa vaikka Weissmüllerin Tarzan-leffoja. (Kaveri, joka ui tuolla tekniikalla satasen alle minuuttiin on varmasti hyvä - varsinkin, kun ennen uimalasien keksimistä silloisissa voimakkaasti klooratuissa halleissa pystyi treenaamaan vain rajoitetun ajan eli niin kauan, kuin uimari vielä näki eteensä kloorihöyryissä.)- å0ui
Kiitos vastauksista
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1202462Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???401642Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha6531076- 106993
- 71972
- 98926
- 48885
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk83760Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik33736- 71728