Sattuiko kukaan katsomaan uutisia tänä iltana? Kylläpä tämä meidän uuden tehtaan johtaja on sitten kälämi kaveri, puhuu täyttä potaskaa! Montako oikeasti on otettu lomautukselta takaisin töihin? vai joko alkoi tulemaan eu:lta tukea, että taas voi tehdä lisää bisnestä?? Niinkuin seura lehdessä puhuttiin. =) Eikö meidän kaupungin päättäjät ala jo ihmettelemään, mikä on oikein homman nimi???? vai herätäänkö taas liian myöhään???
uuden tehtaan johtaja???
10
608
Vastaukset
- Porissa luonaa
Onko teillä Kemijärven porukalla mitään kapasiteettia laittaa näistä teidän puhumista asioista linkkejä jatkoksi? Ankaraa mussutusta ilman mitään faktoja... Ettei vaan se vika olisi siellä päässä kun ei mikään tunnu onnistuvan teidän kunnan rajojen sisäpuolen?
- erikeeperi
Eine kuule kaupungin päättäjät uskalla puhua mittään vaikka näkevät tämän touhun.Tuollahan niitä lomautettuja kylillä maleksii.Kovompa näky olevan ruosteiset laitteet.Tämäki nyt liimapuun teko (käynnistetty) ollu muutakun herroille silimän lumetta et kyllä täällä touhutaan,,, ja kissan viikset.
- Nautiskelia
Taitaa Kemijärven palkkitehdas potea käyttöpääoman puutetta,tuottohan on ollut aika surkeaa vielä tähän mennessä.Tolukuton virhe rakentaa vanhoihin tiloihin maksoi varmaan tuplan mitä ois uudet hallit maksanut,nekin miljoonat olis varmaan vaikka tukinostoon olleet tarpeellisia.Kylhän se tekiöille työtä toi, möykätä aivan epäkäytännöllisiin tiloihin sahalaitos.Oisko ollut Stuuran kans jokin kytkykauppa kun piti rakentaan vanhoihin täysin epäkäytännöllisiin tiloihin.Mutta toivotaan,että Stuura rahotta ja töitä riittää
- 6+8
Tehdasalue on syytä pitää tehdasalueena jatkossakin. Kyllä tämä Storaensolla tiedetään. Halvemmaksi tulee pumpata rahaa pikku tehdasvirityksiin kuin alkaa aluetta ennallistamaan jos alueen käyttötarkoitus muuttuu.
- mani mani
6+8 kirjoitti:
Tehdasalue on syytä pitää tehdasalueena jatkossakin. Kyllä tämä Storaensolla tiedetään. Halvemmaksi tulee pumpata rahaa pikku tehdasvirityksiin kuin alkaa aluetta ennallistamaan jos alueen käyttötarkoitus muuttuu.
Pitäähän se pitää tehdasalueena ko sinne tulloo Biosellu kohta . Rahat kai jo kasassa ?
- Piosellutehthan pomo
Joo, tehthan tonttikaupoista olen neuvotellut Kurvisen kansa jo pari kuukautta. Aiko myyvä kohta kun Ärktös häipyypi alueelta, kuulema jo kevhäälä. Aiko myyvä halavala ko jäi paskat jäläkilammikhon. Mutta eihän se meitä haittaa ko alethan piosellua pukkaamhan. Mie olen jo käyny neuvotteluja tuothen ostajien kanssa. Seittemän vuojen sopimus on tulosa, 750000 tonnia vuojessa noin alakhunsa.
Panhan kesän alusa rakennustyöt käynthin ja tuosa 2014 syksylä alakaa piosellua tulla niin että roikaa. Ja meilä maksethanki kunnon palakat ja lisäksi vielä tuotantopalakkiot työntekijöile. - pöö ei mitään hätää
Stora Enson kertaluonteiset erät vuoden 2011 viimeisellä neljänneksellä
17.1. 09:00
Repikäähän tästä huumoria
Stora Enso Oyj Pörssitiedote Stora Enson kertaluonteiset erät vuoden 2011 viimeisellä neljänneksellä Helsinki, Suomi, 2012-01-17 08:00 CET (GLOBE NEWSWIRE) -- STORA ENSO OYJ PÖRSSITIEDOTE 17.1.2012 klo 9.00 Stora Enso kirjaa vuoden 2011 viimeiselle neljännekselle kertaluonteiset erät, joiden negatiivinen vaikutus liikevoittoon on noin 21 miljoonaa euroa ja rahoituseriin noin 10 miljoonaa euroa. Kertaluonteisilla erillä on 20 miljoonan euron negatiivinen kassavaikutus. Noin -20 miljoonan euron kertaluonteinen erä liittyy Ruotsin Falunissa sijaitsevan entisen kaivoksen veden puhdistukseen ja vedenpinnan sääntelyyn liittyvään varaukseen ja noin -11 miljoonan euron kertaluonteinen erä liittyy Arktos Groupin osakkeiden ja lainasaatavien alaskirjaukseen. Molemmat erät raportoidaan segmentissä Muut ja niiden vaikutus liikevoittoon on eritelty alla olevassa taulukossa. Yllä kerrottujen kertaluonteisten erien ja laskennallisten verosaatavien arvostuksella on 51 miljoonan euron positiivinen verovaikutus. Lisäksi kirjataan muita kertaluonteisten erien kaltaisia uudelleenjärjestelyihin ja arvonalentumisiin liittyviä eriä, jotka eivät täytä konsernin kertaluonteisten erien kriteeriä* ja näin ollen netottuvat konsernitasolla. Nämä erät on eritelty segmenttikohtaisesti alla olevaan taulukkoon. Kertaluonteisten erien jakautuminen liikevoittotasolla segmenttien kesken
Eli avustu jolla lainat pienenee - JOKU
Kemijärven kylällä kuulu semmosta juttua että Arktoksella alkaa uudet YT Neuvottelut ens maanantaina!!! Ei muutako YLE tekemään juttua siitä, mitäköhän neuvottelevat, Irtisanomisia luvassa vai mitä???
- 50milj+20milj-11milj
Lomautusosiossa aika tyhjentävä vastaus, suop nähä kuis johtajaan käyp? pulttu varman tutisee, ku asiaa ruvetaan selvittää oikein "jätejärven pohjia myöte"
- Lopun alku
Uusissa YT-neuvotteluissa ilmoitetaan yrityksen toiminnan lopettamisesta kannattamattomana. Osa työntekijöistä pidetään töissä kunnes koneet ja laitteet saadaan puretuksi ja lastatuksi siirrettäviksi seuraavalle rakennemuutospaikkakunnalle.
Häkämies lienee jo Kilpeläisen kanssa valinnut seuraavan "autettavan"
paikkakunnan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1242053Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1331957Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2101811Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2561479Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341395Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii5321113Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50980Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115927Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse349899