Olen pari vuotta värjännyt hiuksiani tummanruskealla, ja nyt haluaisin vaaleanruskeat hiukset.
Tein eilen hiuksiini värinpoiston. Tuloksena juuresta keltainen ja pituudet tumma oranssi. Joten tarvitsen vielä uuden värinpoiston, jotta saan tuon vaaleanruskean.
Pakkauksessa suositellaan poistojen välillä 3vk:a. Mutta eihän tämän pään kanssa niin kauaa voi olla, kun koulussakin pitää käydä. Joten voinko tehdä toisen värinpoiston jo alkuviikosta? Kokemuksia?
Värinpoisto
5
82
Vastaukset
- Käsittääkseni
värinpoiston jälkeen pitää laittaa varsinainen haluttu kestoväri, esim. se vaaleanruskea kestoväri. Uusi värinpoisto tuskin ratkaisee ongelmaa.
- PS.
Muista että väri ei vaalenna väriä, joten valitun kestovärin tulee olla tummempi, kuin nykyinen pohja. Kampaaja osaisi parhaiten valita seuraavan värin, ettei tulisi uusia yllätyksiä (esim. vihreä) . Eikä noin kauaa tarvitse odottaa. Monissa kampaamoissa värinpoiston jälkeen laitetaan suoraan kestoväri.
- Voit mutta..
Jos pohja (se oranssi osuus) on vielä liian tumma/väärän sävyinen, vaaleanruskean kestovärin laitto siihen päälle ei auta. Eli uusi värinpoisto, kuten itsekin sanoit.
Minä en odottanut suositeltua aikaa (juuri siksi, että en sellaisilla hiuksilla halunnut paria viikkoa kuljeskella), vaan pistin heti perään uuden käsittelyn. Mutta mutta, tämä on aina riski, riippuu täysin hiuksista, mitä ne kestävät. Minulla pysyivät hyvässä kunnossa, onneksi.
Millaisessa kunnossa sinulla on ekan värinpoiston jälkeen? Toivottasti saat haluamasi värin! - värjääminen turhaa
Värinpoisto on tunnetusti aika rankka juttu hiuksille, varsinkin jos hiuksia on värjätty vuosikaudet. Ajattelin, että annan hiusten ja päänahan toipua rauhassa muutaman päivän ennen seuraavaa värjäystä.
Olen siis värjäämässä tummanruskeasta takaisin luonnolliseen väriini sen takia, että olen alkanut saada oireita hiusten värjäämisestä. Tämä kemikaalikidutus saa luvan loppua :D - AP
Kiitos kaikille vastauksista. Kohta lähtee toinen värinpoisto päähän :)
Tavoitteena mullakin olis värinpoistojen jälkeen värjätä hyvin vaaleanruskealla, ja sen jälkeen odotella oman luonnollisen värin kasvua. Silloin tällöin väriä voisi piristää suoraväreillä yms. Olen niin kyllästynyt ainaiseen juurikasvun värjäämiseen!
Toivotaan parasta (- että hiukset ovat päässä vielä illallakin) :D
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1242053Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1331957Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2101811Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2561479Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341395Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii5321113Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50980Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115927Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse349899