Aiheena lasten karppaus, johon toki on hyvin kriittinen näkökulma:
"Vaikuttaa siltä, että vähähiilihydraattinen ruokavalio toimii aikuisten lihavuuden hoidossa yhtä hyvin tai hieman paremmin kuin vähärasvainen ruokavalio, ainakin lyhytaikaisesti (2). On myös tutkimuksia, joissa vähähiilihydraattista ruokavaliota on lyhytaikaisesti käytetty lihavien nuorten laihdutuksessa (3), mutta vaikutuksista terveillä lapsilla ei ole tietoa."
http://www.laakarilehti.fi/kommentti/index.html?opcode=show/news_id=11466/type=7
Ote Lääkärilehdestä
11
143
Vastaukset
- Ravintoa ja terveytt
"Liian pitkälle menevät ruokavaliomuutokset ovat riski lasten kasvulle ja kehitykselle. Lasten tulee saada riittävästi ja monipuolisesti kaikkia ravintoaineita, vitamiineja ja kivennäisaineita, eikä terveen normaalikokoisen lapsen painon kuulu laskea. Emme näe mitään syytä, miksi lapsilla tulisi käyttää vähähiilihydraattista ruokavaliota ilman lääketieteellisiä perusteita. "
HAH! Miksi pitäisi lapselle sitten käyttää lautasmallia?? Siinähän tarjotaan liikaa hiilihydraattia! Vai miksi hyvää kouluruokaa nauttivat lapsemme ovat niin ylipainoisia? Ja miksi lasten diabetes koko ajan lisääntyy?
Ravintoaineita, vitamiineja ja kivennäisaineita tulee kasviksista enemmän kuin leivästä ja pastasta, se vaan on fakta, jota ei lääkärikään voi kumota. Siten tuosta putoaa pohja pois. - pahakarppi1
"Ravintoaineita, vitamiineja ja kivennäisaineita tulee kasviksista enemmän kuin leivästä ja pastasta, se vaan on fakta, jota ei lääkärikään voi kumota. Siten tuosta putoaa pohja pois. "
Fakta on siinä että VHH:lla syödään ihan liikaa eläinprotskua ja -rasvaa. Tämä rasvamättö ei sisällä oikein mitään ravinteita. Ei ole mitään järkeä asettaa kasvisten ja viljojen käyttöä toisilleen vastakkaisiksi. Molempia tarvitaan monipuolisen ja luonnollisen ravinnon koostamiseksi. Lapsille muuten maistuu yleensä kaikki lihatuotteet ihan kiitettävästi mutta kasviksia on vaikea saada menemään alas. Miten asiaa auttaa jos lapsille aletaan vielä tuputtamaan muotidieettejä ja jättämään ruokavaliosta tärkeitä osia pois.- - - - - -
Niinpä, näiden fanaatikkojen mielestä kaikki yli 70 g hiilareita on "liikaa" tai muuten "runsasta". Se että vitamiineja ja muita hivenaineita ei heidän puuttellisella kurillaan saa ei ole mikään ongelma: onhan vitaminilisäpillereitä.
Että siinä ninkuin lapsen ruoansulatuselimistö tärvellään kokonaan alusta asti. Mutta en jälkeen he lienevät ikänsä lääketehtaiden asiakkaita ja se kai näiden VHH-hihhuleiden tarkoitus onkin.
- 19+15
Jaa, Ranskassa syödään eniten eläinrasvoja ja siellä on vähiten sydäntauteja. Sveitsissä toiseksi eniten rasvaa ja on toiseksi vähiten sydäntauteja.
Ja tuosta vähän kolestroli tietoa kaupan päälle
http://www.youtube.com/watch?v=i8SSCNaaDcE&feature=related- pahakarppi1
"Jaa, Ranskassa syödään eniten eläinrasvoja ja siellä on vähiten sydäntauteja. Sveitsissä toiseksi eniten rasvaa ja on toiseksi vähiten sydäntauteja."
Sano Ranska kun ei ole enää mitään järkevää argumenttia.
Tosiasiassa sydäntauteja on vähiten Euroopassa kaikissa Välimeren maissa ja Ranskassa sydäntauteja on eniten Pohjois-Ranskassa jossa syödään paljon eläinrasvoja (lue karpataan) verrattuna Etelä-Ranskaan. Ranskalaiset myös käyttää aterioilla viiniä toisin kuin suomalaiset ja ranskalaisilla on paremmat geenit mitä tulee sydäntautiriskeihin - joku vaan
pahakarppi1 kirjoitti:
"Jaa, Ranskassa syödään eniten eläinrasvoja ja siellä on vähiten sydäntauteja. Sveitsissä toiseksi eniten rasvaa ja on toiseksi vähiten sydäntauteja."
Sano Ranska kun ei ole enää mitään järkevää argumenttia.
Tosiasiassa sydäntauteja on vähiten Euroopassa kaikissa Välimeren maissa ja Ranskassa sydäntauteja on eniten Pohjois-Ranskassa jossa syödään paljon eläinrasvoja (lue karpataan) verrattuna Etelä-Ranskaan. Ranskalaiset myös käyttää aterioilla viiniä toisin kuin suomalaiset ja ranskalaisilla on paremmat geenit mitä tulee sydäntautiriskeihinJep.
Ranskalaiset saavat ravinnostaan noin 2E% enemmän tyydyttynyttä rasvaa kuin suomalaiset. Ranskalaiset vaan ovat huomattavasti laihempia kuin suomalaiset ja tuo selittää pitkälti erot terveydessä.
Ranskalaisten voin käyttö on varsin suurta suomalaisiin verrattuna. Noin 20 g päivässä. - ei enää ymmärrä
pahakarppi1 kirjoitti:
"Jaa, Ranskassa syödään eniten eläinrasvoja ja siellä on vähiten sydäntauteja. Sveitsissä toiseksi eniten rasvaa ja on toiseksi vähiten sydäntauteja."
Sano Ranska kun ei ole enää mitään järkevää argumenttia.
Tosiasiassa sydäntauteja on vähiten Euroopassa kaikissa Välimeren maissa ja Ranskassa sydäntauteja on eniten Pohjois-Ranskassa jossa syödään paljon eläinrasvoja (lue karpataan) verrattuna Etelä-Ranskaan. Ranskalaiset myös käyttää aterioilla viiniä toisin kuin suomalaiset ja ranskalaisilla on paremmat geenit mitä tulee sydäntautiriskeihinEi tällaiseen jaksa vastata, mutta puututaan nyt ihan perusasiaan: ei Ranskassa todellakaan karpata, jos siellä syödään patonkia joka päivä. Johonkin totuudelliseen asiaan pitäisi oma väittämä pohjata, vaikka ei ollakaan tiedepalstalla.
Minulle itselleni mikään määrä hiilihydraatteja ei ole LIIKAA, vaan välttelen vain huonoja eli nopeasti imeytyviä hiilihydraatteja kuten suurin osa karppaajista tekee. Muita kasviksia saan syödä aivan niin paljon kuin mieli tekee.
Haluatte jatkuvasti painottaa meidän kaikkien olevan himofanaatikkoja ja syövän pelkkää lihaa ja rasvaa. Miksi? Miksi haluatte vääristää mielikuvaa suorilla valheilla? Kysehän ei ole enää mielipiteistä, vaan halusta vääristellä todellisuutta. - ei enää ymmärrä
ei enää ymmärrä kirjoitti:
Ei tällaiseen jaksa vastata, mutta puututaan nyt ihan perusasiaan: ei Ranskassa todellakaan karpata, jos siellä syödään patonkia joka päivä. Johonkin totuudelliseen asiaan pitäisi oma väittämä pohjata, vaikka ei ollakaan tiedepalstalla.
Minulle itselleni mikään määrä hiilihydraatteja ei ole LIIKAA, vaan välttelen vain huonoja eli nopeasti imeytyviä hiilihydraatteja kuten suurin osa karppaajista tekee. Muita kasviksia saan syödä aivan niin paljon kuin mieli tekee.
Haluatte jatkuvasti painottaa meidän kaikkien olevan himofanaatikkoja ja syövän pelkkää lihaa ja rasvaa. Miksi? Miksi haluatte vääristää mielikuvaa suorilla valheilla? Kysehän ei ole enää mielipiteistä, vaan halusta vääristellä todellisuutta.Edellinen ei ollut Joku vaalle, vaan Pahakarpille.
- .
Tyydyteyllä rasvalla ja sydän- ja verisuonisairauksilla EI OLE MITÄÄN YHTEYTTÄ.
- pahakarppi1
. kirjoitti:
Tyydyteyllä rasvalla ja sydän- ja verisuonisairauksilla EI OLE MITÄÄN YHTEYTTÄ.
Tyydyteyttyneestä rasvasta ei taida ollakaan paljon tietoa. Kerro Veijo lisää.
- .
pahakarppi1 kirjoitti:
Tyydyteyttyneestä rasvasta ei taida ollakaan paljon tietoa. Kerro Veijo lisää.
pahakarppi1
Kirjoituksistasi päätellen et ole edes leikkikoulusssa vielä joten asian sinulle selittäminen on ajan hukkaa-menee yli hilseen.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "1084711Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella293443No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452400- 491524
- 361423
- 381246
- 141162
- 1641050
- 271048
- 6954