Mitä mieltä oot mun seuraavan puolen vuoden treeniohjelmasta?

Maanantai:
- Zumba 1h
- Bodypump 1h
- Syvävenyttely 1h

Tiistai:
- kuntosali (rintalihakset, kädet, hartiat, selkä)1h
- RVP jumppa 1h

Keskiviikko:
Välipäivä

Torstai:
- Kuntosali (pakara, jalka ja vatsalihakset) 1h
- muokkaus (siellä tehdään mm. askelkyykkyjä, käsipainoilla käsilihaksia, vatsalihaksia, ja sykettä nostavaa jumppaa) 1h
- zumba 1h

Perjantai:
- Kuntosali (rintalihakset, kädet, hartiat, selkä) 1h
- Bodypump 1h

Lauantai:
Välipäivä

Sunnuntai:
- Kuntosali (pakarat, jalat, vatsa) 1h
- Bodypump 1h


Nii mitä mieltä ootte erityisesti tosta mun kuntosaliohjelmasta? Onko ihan hyvin noi että joka toisella kerralla enemmän ylävartaloa ja toisella keski- ja alavartaloa? Bodypumpissa kuitenkin tulee tehtyä taas kaikki läpi niin en viitti kuntosalilla joka päivä tehä samoja lihaksia. :) Niin ja sanokaa myös että jos et suosittele, niin kerro PERUSTELUT myös ja ehdota parempaa ohjelmaa. :)
7420
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Minkälainen liikuntatausta? Epäilen että tuossa on liikaa. Tulee ylirasituksia/vammoja..

Äänestä

Samaa katselin, mennään liian lujaa ja nopealla temmolla. Jos et satu saamaan fyysisiä rasituksia/vammoja, niin jossain kohtaa iskee väsymys ja ei huvita enää mikään.
Tietty eri asia jos olet ollut aiemminkin kovin liikunnallinen ja tottunut kovaan rääkkiin.
Eniten tuossa ohjelmassa kiinnitin huomiooni samankaltaisten jumppien toistoihin, samalle päivälle.
Esim. torstain kohdalla kuntosali ja muokkaus, paljon samoille lihasryhmille tehtäviä liikkeitä.
Lisäksi Bodypump ja zumba, samalle päivälle. Ainoastaan tuo perjantain ja sunnuntain ohjelma kuulostaa toisiinsa sopivilta ja maanantaissa on hyvä tuo venyttely, jonka voisit toki tehdä kaksi kertaa viikossa ja korvata jonkun tunnin sillä.
Lisäksi tuolla ohjelmalla olisi se sunnuntaikin varaa pitää lepoa, pitkä hidassykkeinen kävelylenkki sunnuntaille esim.

Mutta tämä on vaan siis minun mielipiteeni:)

Äänestä

Tosi paljon kyllä on jumppaa per päivä. Tuntuu että tuossa on viikkoa kohden pikkasen liikaa aktiviteettia.
Noh jos pelkkää punttia pitää kommentoida niin tekisin sen 3 jakoisena.
eli 1krta: Rinta, olkapäät, ojentajat 2-3 liikettä per lihasryhmä
2 krt: Selkä, hauis, vatsat
3krt: jalat, vatsat.
Kaikkiin 2-3 liikettä per lihasryhmä niin saavat kunnolla rasitusta.

Äänestä

Minäkin katselin ohjelman toisteisuutta. Vaikka liikkuisi paljonkin, kannattaisi tavoitella monipuolisuutta. Välillä voisi liikkua rauhallisemmin, palautellen, ei aina kannata vetää täysillä. Pitkä kävelylenkki tai uinti ei ole hullumpi juttu! Onneksi mukana on yksi venyttelytunti. Sen kanssa samana päivänä ei välttämättä tarvitsisi olla kahta muuta tuntia ollenkaan.

Mitkä ovat ketjun aloittajan tavoitteet liikunnassa? Miksi ohjelmasta on muotoutunut tällainen?

Äänestä

Aika kovia treenimääriä. Pelkät salitreenit riittäisi hyvin ja zumba johonkin väliin. Turha käydä pumpissa jos käy salilla. Lihaksia ei voi muokata mitenkään erityisemmin pidemmillä sarjoilla. Ne joko kasvaa tai pienenee. Parempi siis kasvattaa salitreenillä, niin saat sporttisen ja muodokkaan kropan. Sitten myöhemmin pieni dietti = rasvat alas niin lihakset erottuvat = sporttinen look. Pysyttele 8-12 toiston sarjoissa ja loput toistot menee hampaat irvessä, muuten treeni on yhtä tyhjän kanssa. 1-2min sarjatauot ja luultavimmin 3 sarjaa per liike alkuun. Salitreenissä PYRI tekemään suurin osa liikkeistä vapailla painoilla eli tangoilla ja käsipainoilla! Nämä ovat paljon tuloksekkaampia kuin koneilla tehtävät, muista se aina! Unohda nuo muokkaukset, askelkyykyt teet normaalisti alakropan treeneissä ja käsipainopunnerrukset yms yläkropan treenissä.

Saliohjelman jako on täydellinen, saat sillä paremmin tuloksia kuin millään 3-4 jakoisella ns. kehonrakentajien ohjelmalla. Jos joku ei tiennyt, niin näitä kokokropan ja 2-jakoisia ylä/alakropan ohjelmia käytettiin jo paljon ennen kuin näitä 3-4-jakoisia. Ne ovat myös AINA tuloksekkaampia ohjelmia 95%:lle ihmisistä. Aloittelija hyötyy varsinkin kun käydään useammin läpi = voimat kasvaa nopeammin ja liikkeet tulevat tutuiksi. Ei kannata kuunnella niitä juttuja että ei kerkeä palautumaan. Huuhaa juttuja.

Summa summarum. Älä tee salitreeni päivinä mitään muuta. Tee toisina päivinä zumbaa, max. 1 bodypump palauttavana jumppana. Muista syödä paljon, että jaksat ja palaudut treeneistä! Reilusti terveellistä sapuskaa, täysjyvä/kokojyvä/tummaa hiilaria reilusti jos treenimäärät on suuret ja aina proteiinia (lihaa, kanaa, kalaa, maitoa, raejuustoa, rahkaa...)!

Äänestä

en mä lukenu kaikkeee mut tosi hyvä!! :D

Äänestä

Bodypumppi joko pitää tehdä tosissaan tai sitten parempi käyttää aika aerobiseen treeniin. Vähänkin liian pienillä painoilla (=mikä väkisinkin tapahtuu jos tekee edellisenä päivänä salitreeniä) bp on ihan turhaa heilumista. BP palauttavana on typerintä mitä olen hetkeen kuullut ehdotettavan.
Samoin jos edellisenä (=ma) tekee maksimipainoilla pumpin, niin salitreenistä ei seuraavana päivänä saa iloa.

Yksi salitreeni, kaksi pumppia viikossa tai kaksi salitreeniä ja yksi pumppi.

Zumba on rehevien lylleröiden itsensähytkyttelyjumppaa eikä kuulu vakavasti treenaavan valikoimaan. Toki ne voi ottaa palauttavina treeneinä. Aerobiset puuttuu kokonaan ohjelmasta. (juoksu, spinni)

Eikä kyllä puntillakäynnin jälkeen voi vakavissaan vetää rvp:tä..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


sssofie kirjoitti:

Maanantai:
- Zumba 1h
- Bodypump 1h
- Syvävenyttely 1h

Tiistai:
- kuntosali (rintalihakset, kädet, hartiat, selkä)1h
- RVP jumppa 1h

Keskiviikko:
Välipäivä

Torstai:
- Kuntosali (pakara, jalka ja vatsalihakset) 1h
- muokkaus (siellä tehdään mm. askelkyykkyjä, käsipainoilla käsilihaksia, vatsalihaksia, ja sykettä nostavaa jumppaa) 1h
- zumba 1h

Perjantai:
- Kuntosali (rintalihakset, kädet, hartiat, selkä) 1h
- Bodypump 1h

Lauantai:
Välipäivä

Sunnuntai:
- Kuntosali (pakarat, jalat, vatsa) 1h
- Bodypump 1h


Nii mitä mieltä ootte erityisesti tosta mun kuntosaliohjelmasta? Onko ihan hyvin noi että joka toisella kerralla enemmän ylävartaloa ja toisella keski- ja alavartaloa? Bodypumpissa kuitenkin tulee tehtyä taas kaikki läpi niin en viitti kuntosalilla joka päivä tehä samoja lihaksia. :) Niin ja sanokaa myös että jos et suosittele, niin kerro PERUSTELUT myös ja ehdota parempaa ohjelmaa. :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu