masssamurhaaja haaparannalle

kumjmnmnmnmm

tän päivän pohjolan sanomissa oli että ruotssal massamurhaaja siirretty haaparannan vankilaan keskelle haaparantaa..sieltähän ei oo kuin kävellä ulos. halpa on maailmassa ihmishenki kun tuomiot on niin lyhyet

9

818

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • khmgmmvmvmmv

      mattias flink s1970

      • ikjjkkkkmmm

        eihän sole ku 7 ihmistä ampunut..onhan noita muitakin vapaalla mm se ruumensaari joka tappanut 2 ja kuinka monta lie raiskannut aikuisia ja lapsia?ei taia asua ennää kemisä?suomessa on halpa ihmishenki


    • wefrvq34t5

      ei ole kuin kävellä ulos..niin just.hahhahahahah tollo.

    • 36 aika hyvä tuomio

      Mattias Flink (s. 8. maaliskuuta 1970) on ruotsalainen entinen vänrikki, joka murhasi humalatilassa 11. kesäkuuta 1994 AK5-rynnäkkökiväärillä seitsemän ihmistä Falunissa. Tapausta on pidetty Ruotsin 1900-luvun pahimpana verilöylynä.

      Ensin Flink ampui kuoliaaksi viisi ravintolasta palaamassa ollutta naista sekä haavoitti vakavasti yhtä. Tämän jälkeen Flink ampui laukausten paikalle hälyttämän yövartijan sekä sattumalta ohikulkeneen polkupyöräilijän.

      Flink pidätettiin Falunin varuskunnan liepeillä poliisin kanssa käydyn ammuskelun jälkeen. Flink haavoittui ammuskelussa ja hänet jouduttiin leikkaamaan sairaalassa.

      Poliisikuulusteluissa kävi ilmi, että Flink oli yrittänyt muutama päivä ennen verilöylyä hakeutua psykologin puheille. Flink oli ollut äärimmäisen huolissaan väkivaltaisista purkauksista, joita hänellä oli ilmennyt jo pidemmän aikaa.

      Flink tuomittiin elinkautiseen vankeusrangaistukseen, jota hänet aluksi lähetettiin suorittamaan Norrköpingin vankilaan ja sittemmin Beatebergin vankilaan Tukholman ulkopuolelle, missä ollessaan Flink joutui pahoinpitelyn kohteeksi. Myöhemmin hän muutti vankilassa identiteettiään Ruotsin viranomaisten avustuksella. Vankeusaikanaan Flinkiä on kuvailtu esimerkilliseksi ja rauhalliseksi vangiksi ja 2000-luvulla hän onkin päässyt useita kertoja vartioimattomille lomille, joilla hän myöskin on käyttätynyt esimerkillisesti[1]. Heinäkuussa 2010 käräjäoikeus päätti lyhentää Flinkin rangaistuksen 32 vuoden vankeudeksi. [2] Tämän jälkeen joulukuussa 2010 hovioikeus kumosi käräjäoikeuden päätöksen ja pidensi Flinkin rangaistusta 36 vuoteen, minkä perusteella hän vapautuisi aikaisintaan vasta vuonna 2018. Toisaalta maaliskuussa 2011 Ruotsin Korkein oikeus päätti myöntää sekä Flinkille että syyttäjälle valitusluvat. Flink vaatii tuomionsa lyhentämistä takaisin käräjäoikeuden määräämään 32 vuoteen, valtakunnansyyttäjä taas vaatii Flinkin tuomion jättämistä elinkautiseksi ja mahdollisesti Flinkin jäämistä loppuelämäkseen vankilaan, perusteena, että Flinkin pyyntö tuomion lieventämisestä on "otettu liian aikaisin käsiteltäväksi". siinäpä faktaa, suomessa et saa koskaa noin pitkiä tuomioita mistään rikoksesta.

    • nilkit

      Ruåttalaiset yrittää tarjota sille menolippua suomeen, karkumatkallaan ... tai vapautuessaan 2 vuoden päästä.
      "On ne niin nokkelia nuo swedut"...

    • Silmä silmästä paras

      Niinpä tulihan se perheen tappanut jakisukt vai mikä se paskan nimi oli. Suomeen (valjakkala) ja on vapaalla ollut tosin rikollinen on rikollinen taitaa lusia tällä hetkellä.Paras tapa olis tappaa tuommoiset elukat heti ja omaiset saisivat painaa nappia jolla kusipäät tappais.

    • gfhfg

      Tappamalla ne pääsis liian helpolla. Vankilaan vain loppuelämäksi.

      • ÅÅÅÅÅÅÅ

        Näkee, mikä Haaparanta on: Ruotsin kaatopaikka. Kaikki älykääpiöt ja rikolliset vaan sinne.


    • pööööööööööööööööööö

      "Paras tapa olis tappaa tuommoiset elukat heti ja omaiset saisivat painaa nappia jolla kusipäät tappais." Oi katso kuinka sivistynyt olet itse.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      73
      4527
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      105
      3769
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      142
      3463
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      37
      1970
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      69
      1921
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1219
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      118
      1035
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      127
      944
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      55
      925
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      837
    Aihe