Eli siis ajattelin että liikunko normaalista/tarpeeksi? Käyn ratsastuksen alkeiskursilla kerran viikossa (kestää tunnin) ja aikidossa 2 viikossa (reilu 2 tuntia.) Lisäksi koulussa on tietysti liikuntaa ne 1,5 tuntia viikossa ja sitten koulumatkoihin menee sellainen 15 min päivässä. Hyötyliikuntaa tulee siinä sivussa. Onko tämä tarpeeksi 13 vuotiaalle tytölle?
13 vuotiaan liikunta
3
86
Vastaukset
- Njjkhui
Voisi olla enemmänkin. Riippuu tietysti vähän mitä se hyötyliikunta on..
- äiti781
Äitinä tiedän,että 13vuotiaat kasvavat lapset tarvitsevat paljon liikuntaa!:) Suosittelen sinulle,että vietät hieman enemmän aikaa ulkona ym liikkumassa.Ainakin mun mielestä tuo mitä kuvailet on ehkä puolet mitä sinun pitäisi liikkua. Ps. Ratsastus on istumista hevosen selän päällä ei aktiivi liikuntaa.
- Ratsastanut 7 vuotta
Kuules. Tuo ratsastus nyt ei ihan ole pelkkää hevosen selässä istumista. Ratsastuksessa EI OLE yhtään sellaista hetkeä että voisi VAIN istua kyydissä ja nauttia. Siellä joutuu todellakin tekemään töitä! Nimimerkillä kokemusta on kun olen ratsastanut reilu 7v ja olen 17 vuotias. Olen monesti jopa hiessä kun nousen hevosen selästä alas. Turha tulla siihen että "ratsastus on istumista hevosen selän päällä" se on kaikkea muuta kuin istumista. Siinä joutuu ohjaamaan,käyttämään pohkeita,keventämään,myötäilemään hevosen liikkeitä eli lantiolle tulee hyvää liikettä siinä. Minua suoraan sanottuna vituttaa tuollainen että tullaan vaan sanomaan että ratsastus on vain selässä istumista! Se ei ole sitä. Mene itse ratsastamaan sellainen 1h niin voin vaikka vannoa että seuraavana päivänä (tai jopa jo illalla) perse lihakset ja pakarat ovat aika kipeänä! Ei mulla muuta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1242022Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1341933Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2101807Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2561474Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341394Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii5311103Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50980Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115921Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse348894