Niin, voiko samalla hevosella sujuvasti ratsastaa akateemista ratsastusta ja hyppiä? vai sekottaako siinä vain hevosraukan pään? ihan harrastekäytössä olisi hevonen=)
Akateemista ratsastusta ja esteitä?
8
80
Vastaukset
- _katherine_
akateemista ratsastusta??
Tarkoitatko kouluratsastusta?
Kouluratsastusta on kaikki ratsastus. Esteratsastusta on se osa, kun hypätään esteen yli.
Hevosella tulee ehdottomasti treenata kunnolla koulua, jotta se voisi esteradalla toimia. ei en tarkoita koulua:) tiedän myös mikä on esteratsastus, akateeminen ratsastus on kyllä melkein samanlaista kuin tavallinen kouluratsastus, mutta siinä keskitytään enemmän siihen mikä on hyväksi hevoselle ja tekemään siitä terveen, ylpeän, hyvin liikkuvan, kevyen, vahvan ja täynnä elämää:) ja yleensä ei myöskään ratsasteta yhtä lyhyillä ohjilla kuin kouluratsastuksessa ja sen takia mietin että jos yleensä ratsastaa akateemista aika pitkillä ohjilla ja sitten kun hyppii niin pitää olla lyhyet niin jos hevonen on tottunut olemaan pitkillä ja sitten kun ottaa lyhyet niin se ei saata tykätä siitä yhtään? vai onko sillä mitään väliä?
eikö kukaan tiedä?? vastauksia tarvitaaaaan=)
- ---------
No siis tottakai esteratsastuksessa (myös) pyritään vaikuttamaan hevoseen _mahdollisimman_ vähän. Joten miksi ei? Toisaalta esteillä tarvitaan lyhyitä ohjia askelten säätämiseen yms. Kokeile.
- _Katherine_
okei, nyt ymmärrän :)
Empä ollut aikaisemmin tuollaiseen termiin törmännyt.
Mutta tosiaan:
Hypätähän voi vaikka ilman varusteita ja hevosen voi hallita kokonaan istunnalla. Joten ei ole mikään este myöskään hypätä akateemisen koulun tavoin, eli käyttäen mahdollisimman keveitä apuja. Ei hypätessä tarvita voimakasta tuntumaa. Jos hevonen kuuntelee hyvin istuntaa, laukkaa voidaan pidentää ja lyhentää myös istunnalla. niin eli eikai siitä haittaakaan ole jos kokeilee miten se toimii=) ja kun ei ole niin lyhyitä ohjia niin hevonenhan pääsee paremmin hyppimään=)
- _Katherine_
en minä ainakaan näe, miksi siitä haittaa olisi :)
Etenkin jos et edes ole lähdössä kisaamaan isompia luokkia, joissa hevoselta jo vaaditaan reippaampaa tempoa ja siksi usein vähän vahvempaa tuntumaa. mien korkea olisi se yläraja sitten?:)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?591164Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,11840Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol75785- 53624
Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa
Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.83603Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs45532Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt33527Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv36524Hurmasit sitten minut
kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.43503Tietysti olen varovainen,
ei kaikki ole pelkkää epävarmuutta. En halua sotkea mitään, enkä aiheuttaa kenellekään hankaluuksia. Ja luulen että ehkä40487