Tuskallinen tilanne

Annu

Haen jotain ohjetta tilanteeseeni, ajatuksia joltain joka ymmärtäisi.

Sain kuulla juttuja kahdestakin minulle luotettavasta lähteestä siitä, että mieheni on pettänyt minua. Luultavasti kertaluonteisesti, mutta varma en siitäkään voi olla. Siis pettäminen on melkeinpä sataprosenttisen varmaa, mutta yksityiskohdista en tiedä. Asia tuntuu kauheana ahdistuksena, ymmärrän nyt miltä tuntuu kun omanarvon tunne romahtaa kerralla.

Mutta sitten. Olen vuosia sitten erehtynyt minäkin pettämään kerran. Humalan piikkiinhän ei voi pettämistä laittaa, mutta suunnitellusti en kuitenkaan. Olen kärsinyt omantunnon tuskia, mutta kuitenkin päätin tuolloin etten kerro asiasta miehelleni.

Nyt en tiedä mitä voin tehdä. MInusta tuntuu, että minulla ei ole mitään oikeutta suuttua mieheni pettämisestä, koska en itse ole ollut yhtään sen parempi, mutta silti hän loukkaa minua hirveästi. Tuntuu aivan kamalalta. Miten voisin nyt sitten syyttää häntä pettämisestä. Miten voin olla kuitenkaan asiaan puuttumatta. Eihän tällaista voi unohtaakaan jos siitä tietää. Tunnen vaan itseni aivan arvottomaksi kun olen itse tehnyt niin paskamaisesti ja ei minulla ole mitään arvoa kun miehenikin täytyy pettää minua.

Pitääkö minun vaan kärsiä hiljaa omasta ja sen lisäksi mieheni pettämisestä. En tiedä pystynkö kestämään sellaista. Ja jos en puutu asiaan niin hänhän voi vaikka jatkaa pettämistä. Osaako joku neuvoa järkevästi kun itse en pysty nyt oikein tunnekuohulta ajattelemaan mitään.

4

398

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Klöä

      Et sinä voi suuttua miehesi pettämisestä, sillä itse olet myös pettänyt kumppanisi luottamuksen, ja vielä ensin.
      Turha kitistä omasta arvottomuudesta, sillä kumppanisi varmasti kokisi saman jos saisi tietää sinun petturuudesta.
      Hän voi jatkaa pettämistä, niin sinäkin?

      Tosin voithan ottaa asian esille ja tunnustaa oman petturuutesi aikaisemmin, ja päättää yhdessä mitä teettekään.

      Mutta jos teet niin, että suutut hänen petturuudesta eikä sinulla ole omaatuntoa tunnustaa omaa petturuuttasi, niin ymmärräthän suhteenne olevan käytännössä ohi? Sillä sikamaisempaa temppua ei voi kumppanilleen tehdä, ja sinä olet yhä myös petturi joka salailee sitä, ja pelkuri jolla ei ole ymmärrystä aloittaa puhtaalta pöydältä.

      No, joka tapauksessa suhteenne on erittäin pahassa kriisissä, suosittelisin nostamaan kissan pöydälle ja puhumaan KAIKKI asiat halki. Jos suhteenne kestää sen, se on jatkamisen arvoinen, jos ei, niin...

    • sun miehes

      Älä kitise lutka

    • Jotakin mietittävää

      No kertoohan tuo kuitenkin sen totuuden että mies on hakenut jotakin suhteenne ulkopuolelta eli joku tarve hänellä on nyt olemassa mitä sinä et ehkä täytä? Onko kyseessä vain virkistysretki vai humaltuneen sähläys vai jotain muuta? Ehkä sinun pitäisi nyt pysähtyä miettimään suhteenne tilaa enemmän kuin sitä että snua on nyt petetty? Josko löytäisit jotakin korjattavaa? Onko seksielämänne ok ja tyydyttääkö se teitä molempia? Huomiodaanko riittävästi ja ennen kaikkea mitä mieltä olet siitä onko suhteenne läheinen ja asioista puhutaan? Ehkä kysyminen toiselta "kaipaatko jotakin tai oletko onnellinen minun kanssani"? voisi selvittää jotakin. Missään nimessä sinun ei pidä olla hiljaa ja kärsiä vaan sinun pitää selvittää mitä mies haluaa ja onko hän kertonut omista haluistaan sinulle? Voit myös kysyä hänelta haluaako hän jotakin muutosta suhteeseenne tai ihan suoraan haluaako hän toisen naisen?

    • Minä vaan

      Kannattaa puhua asia halki ja ehdottomasti käydä testeissä! Vaikka hän olisi ehkäisyä käyttäny ne ei ole 100% ja kondylooma ja hepres tarttuu ilman kondomiakin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      90
      4219
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3203
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2340
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1358
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      939
    6. 134
      931
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      894
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      832
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      776
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      770
    Aihe