Freelancer-kirjoittajaksi???

Taija22.

Kuinka voi edetä tällä uralla. Tahtoisin kirjoitella juttuja erilaisista asioista ja myydä niitä sitten lehdille tms. Kuinka minun tulisi edetä, vai tarjoanko juttua suoraan lehdelle tms? Onko kellään kokemusta?

5

1658

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Toimittaja

      Lue kirja freelancerin opas - mustaa valkoisella. Siinä on kaikki, mitä sinun pitää tietää.

      Voin toimittajana kertoa, että valitsemasi tie on kivinen, vaikea, raaka eikä todellakaan niin ruusuinen kun kerrot. Freelancereita on Suomessa tuhansia ja jokainen niistä kilpailee lehtien huomioista. Lehdillä on yleensä myös omat vakifreelancerinsa.

      Et myöskään voi vain kirjoittaa "juttuja erillaisista asioista". Sinulla pitää olla kivikova idea, hyvä myyntipuhe ja kohdennettu kohdeyleisö ennen kuin kukaan päätoimittaja lotkauttaa korviaan ideallesi.

    • herää vuosi 2012

      kannattaa hankkia oikea ammattia ja työpaikka. Suomessa et elä tuollaisella haavekuvalla, sorry!
      Lehdillä on omat toimittajansa töissä. Jos haluat kirjoitella "juttuja", on sinun päästävä töihin johonkin lehteen ja toimitukseen.
      Ilmaisia juttuja ja kuvia pursuaa ovista ja ikkunoista, ei ole mitään syytä ja järkeä maksaa siitä vielä jollekkin "freelancerille".
      Haloo ja herätys päiväunistasi!

    • eiväliäsen

      Mielestäni aloittaja on juuri tälläistä oikeaa työpaikkaa hakemassa. Ei kannata teilata, jos joku muu haluaa tehdä muutakin kuin rengin töitä toisen nimiin. Toimittaja ylempänä on kyllä varmasti oikeassa, että kilpailu on kovaa ja pitäisi olla joku tietty alue jolla olisi asiantuntija, että jutuilla olisi kysyntää.

    • yrittäjä

      No niin, täällä freelance (oikeammin viestintäyrittäjä, pidän sitä hieman fiksumpana tittelinäni). Kiire pukkaa kovasti, joten annan omat ohjeeni tähän.

      1. Yllä olevat olivat kateellisia ehkä alalle pettyneitä tyyppejä, älä pidä minään. Yrittävät vain ettet tule alalle.
      2. Olen toiminut vuosia viestintäyrittäjänä ja ison lehden toimituspäällikkönä, joten tiedän tarkkaan miten tämä homma toimii. Lähtökohta on siis se, että osaat kirjoittaa sujuvasti.
      3. Sen jälkeen voit myydä juttusi meilillä, puhelimitse, ihan miten vain. Se juttu ratkaisee. AINA. Kun vielä olet luotettava ja aina aikataulussa, sinut suorastaan halutaan.
      4. Mitä höpöjä nämä kirjoittavat lehdissä istuvista vakkaritoimittajista ja ilmaisista kirjoituksista, joita maa on täynnä. EI OLE MITÄÄN ILMAISIA KIRJOITUKSIA, ellet tarkoita joidenkin ilmaislehtien julkaisemia tiedotteita, jotka taas eivät ole juttuja. Vakkaritoimittajahan on todella kallis lehdelle ja suuntaus on koko viimeiset 20 vuotta ollut ulkoistukseen. Siispä freelancerin on maailma, totta tosiaan. Ydintoimituksiin jää vain ostajajengi.
      5. Sorry mun mentävä on... Mutta joo... hyvistä jutuista ja kirjoittajiesta on jumalaton pula. GO AHEAD!

    • 2+4

      Jospa tuo ap vaikka oppisi ensin laittamaan oikean merkin kysymyslauseen perään...

      Jos mielii kirjoittamisesta edes freelance-ammattia, on ensin hallittava alan "työkalut" eli kieli, kielioppi ja kirjoittaminen. Muuten on aika turha tarjota hengentuotoksiaan mihinkään - ei kenelläkään ole aikaa korjata niitä perinpohjaisesti.

      Journalismia oppii yliopistolla valtiotieteellisessä, sinne vain. Ja ainahan voi kirjoitella huvikseen pöytälaatikkoon jos ei lahjakkuus sittenkään riitä. Tai pistää vaikka blogin pystyyn...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      122
      1945
    2. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      126
      1852
    3. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      210
      1789
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      256
      1458
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1390
    6. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      504
      1060
    7. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      50
      970
    8. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      914
    9. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      347
      875
    Aihe