Jos on aikaisemmin mennyt esimerkiksi ulosottoon puhelinlaskuja ja täten uutta liittymää ei saa ilman melko suuria avausmaksuja tai etukäteis maksuja.
Usein sellaisiin muutaman sadan euron etukäteismaksuihin ei kyllä ole varaa niin mennään sitten yhteiskuntamme antamalla tavalla:
Voiko siis tähän perustuen jättää työhakemuksista puhelinnumerot kokonaan pois ja käyttää ainoana yhteystietonaan sähköpostiosoitetta? Tuskin myöskään prepaid-liittymää voidaan pakottaa ostamaan nimittäin ei ole välttämättä puhelintakaan.
Ihmisellä nimittäin voi olla tilanne, että hän on saanut vuosia sitten ulosottomerkinnän, mutta sen jälkeen hoitanut raha-asioitaan hyvin. Ulosottomaksuja ei kuitenkaan ole pystynyt maksamaan vielä loppuun.
Tämä siis koskee asiaa, jotta pystyy silti saamaan työmarkkinatukea tai työttömyyspäivärahaa.
Puhelinnumeron poistaminen työnhausta
3
135
Vastaukset 3
- vain kirjeitse
Ei sinun tarvitse antaa puhelinnumeroa eikä edes sähköpostiosoitetta, sanot vaan ettei ole. Kyllä se normi posti kulkee edelleen.
- asiat kuntoon
No aika outoa olisi sellainen työnhakija, jolla ei ole edes puhelinta!
Hommaa se prepaid-liittymä tai lainaa kaverin puhelinta tuon työnhakuprosessin ajaksi!
Pitää sinulle voida soittaa ja kutsua hastattellun, joskus alustava haastattelu voidaan tehdä jo puhelimessa suoraan.
Sulla tuntuu olevan asiat muutenkin solmussa, pyydä apua jahoida ne kuntoon. Hae koulutukseen ja toivottavasti siten löydät myös työtä! Taitaa olla, että et edes halua töitä...ainakin sellaisen kuvan sun kirjoituksesta saa. Osta nyt se puhelin ja siihen liittymä...ei paljoa maksa....lainaa rahaa sukulaisilta, vaikka muutama euro per lärvi, niin sitte jo töitäkin pukkaa ja voit iloisena elättää itsesi ilman yhteiskunnan tukea.....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 101706
- 39675
Sinä mies olisit
ollut se kenet haluan. Edelleen pidän sinua kaikkein ihanimpana ja tärkeimpänä. Kukaan muu ei ole niinkuin sinä. Mutta s32609Poliisin potkija
Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.16598Miksi jätit minut
Epätietoisuuteen? Tiedän että pelkäsit mitä siitä seuraa jos asiat tulevat mutta silti. Miksen merkinnyt tarpeeksi?38557Tykkäisitköhän todellisuudessa jutella
Minun kanssa kahdestaan, vai onko tämä palstailu enemmän sinun juttu minun suhteen?50519Kun et ota yhteyttä, tarkoittaako se
Että olet menny elämässä eteenpäin ja et myös toivo minulta naiselta viestiä enää?63516- 34515
- 63491
- 68489