Tulen jäämään ikuiseksi sinkuksi

itsestäänselvyys

Olen yli 30-vuotias nainen, en ole koskaan seurustellut ja pidän hyvin todennäköisenä, että tilanne tulee jatkumaan samana loppuelämäni.

Ensinnäkin en ole kaunis vaan varsin tavallisen näköinen, ja lisäksi olen lihonut reilusti viime vuosina. Tiedän toki voivani laihduttaa, mutta ei minusta silti saa huippuluokan kaunotarta millään kriteereillä mitattuna. Ja kun tietää, kuinka ulkonäkö tuntuu muodostuvan aina vain tärkeämmäksi kriteeriksi parinvalinnassa, niin eipä ole kehumista.

No, ulkonäöllisiä puutteitani varmaankin miehet voisivat katsoa läpi sormien, jos minulla olisi se kertakaikkisen upea luonne. Mutta kun ei minulla ole sitäkään. Olen liian rauhallnen, liian hiljainen, tylsä ja tavallinen ainakin vieraassa seurassa, tuttujen parissa saatan välillä innostua hyvinkin puheliaaksi. En osaa olla supersosiaalinen ilopilleri ja jatkuvasti äänessä, ja siis sellainen ihminen, josta kaikki pitävät ja jonka seurassa kaikki viihtyvät. Lisäksi kuvittelen myös olevani varsin fiksu (tosin muutkin ovat näin väittäneet), enkä kauaa jaksa ihmisiä, joille yksinkertaisimmatkin asiat täytyy vääntää rautalangasta, ja joiden kanssa ei pysty keskustelemaan kuin aivan pinnallisista asioista. Toisaalta taas en myöskään pidä sellaisista ihmisistä joilla ei ole lainkaan huumolrintajua, ja jotka ottavat itsensä liian vakavasti ja ovat täydellisiä tosikkoja. (Ja nämä olivat toki vain pintasilaus lukuisista vioistani)

Ja tämähän nyt ei nykyaikana käy päinsä, sillä naisen odotetaan olevan aina iloinen, aktiivinen, ulospäinsuuntautuva ja sosiaalinen seurueen keskipiste. Ja mielenkiintoista on ollut huomata, että myöskin ne rauhalliset ja ujot miehet joita olen elämäni aikana tavannut tuntuvat haaveilevan tällaisesta naisesta. (No, kait se on ymmärrettävää, vastakohdathan kuulemma täydentävät toisiaan)

7

168

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sillitrooli

      Veikkaan, että ongelmasi on lähinnä se, ettet liiku missään. Yleensä pariutumisiässä olevat naiset (=alle 40v) saavat miesten lähestymisiä missä tahansa. Siis lasken tässä miesten lähestymiseksi myös sen, että mies yrittää jutellen luoda common groundia hänen ja naisen välille, jotta joskus myöhemmin voisi tehdä varsinaisen aloitteen treffeille/ eroottiseen suhteeseen.

      • sillitrooli

        Lisättäköön, että kun sanon ettet liiku missään, niin en tarkoita pelkästään baareja ja muita alkoholipitoisia tilaisuuksia. Tarkoitan, ettet ole kursseilla, messuilla, taidenäyttelyissä, urheiluseuroissa, kokkikerhoissa, asukasilloissa, missä tahansa. Tai jos olet, niin et ole miehille avoin, et katso silmiin etkä ole miesten läheisyydessä, eikä kellekään miehelle edes voi tulla mieleen, että tuohon naiseen olisi kiva tutustua.


      • ap.

        Olet oikeassa siinä, että en liiku missään, siis nykyisin. Aikaisemmin olin kyllä huomattavasti aktiivisempi, kävin baareissa ja muissa sellaisissa paikoissa, joissa ihmiset yleensä tapaavat tutustua toisiinsa. Kyllästyin kuitenkin siihen, että omalla kohdallani nuo tutustumisyritykset eivät koskaan johtaneet mihinkään.


      • sillitrooli
        ap. kirjoitti:

        Olet oikeassa siinä, että en liiku missään, siis nykyisin. Aikaisemmin olin kyllä huomattavasti aktiivisempi, kävin baareissa ja muissa sellaisissa paikoissa, joissa ihmiset yleensä tapaavat tutustua toisiinsa. Kyllästyin kuitenkin siihen, että omalla kohdallani nuo tutustumisyritykset eivät koskaan johtaneet mihinkään.

        Eikö miesten taso tyydyttänyt vai miksi tutusmisyritykset eivät johtaneet mihinkään?


    • Säästö Possu

      En tiedä, onko se syöminen tosiaan joillekin niin ylipääsemätön henkinen este, kun itseä ei ainakaan haittaa vaikka maha välillä muriseekin eikä tapana ole huvikseenkaan mitään makioita mässytellä. Ja hoikkahan siksi olenkin. Tulee mieleen eräs "hassu" kuva jossa oli lihaksikkaan yläosattoman miehen ja hoikan naisen kuvat vierekkäin (kummatkin varmasti vastakkaisten sukupuolten silmää miellyttäviä) ja teksti jossa miehellä armoton lista bodaamista ja kuntoilua, naisella vain "älä syö kuin saatanan hippo" xD

    • Ulos haudasta

      Ainut asia mitä voin sanoa on että oikeasti, laihduta itsesi takia tai oikeammin muuta elämäntapojasi.

      Helpottaa kumppanin löytämistä eri toten naisilla. Mies joutuu usein rehkimään salilla tuota tarkoitusta varten eikä lopputulos sittenkään ole lainkaan niin varma kuin naisilla.

      Toinen on se että tee itsesi näkyväksi käymällä eri paikoissa.

      Lisäksi totean että yleensä se on kyllä ihan ne ujot naiset jotka haluaa sen sosiaalisen miehen piristämään elämäänsä eikä toisin päin.

      Toisaalta jos vaikutat alakuloiselta ja sinuun tuntuu olevan vaikea tutustua niin moni mies luovuttaa.

      Valitettavasti se on miehenkin kohdalla niin että ihmisten kanssa joutuu puhumaan usein alussa joko pinnallista tai kevyttä läppää ettei toinen osapuoli liikaa "rasitu".
      Itse olisin joskus todella otettu jos jonkun naisen kohdalla näin ei olisi. Se kuitenkin pitää mainita että naisen lihavuudesta en mahdottomasti innostu tai oikeammin se on este suhteelle.

      Tiedän että minä ja moni muu rauhallinen mies jolla kuitenkin juttu lentää ettii naista joka ennen kaikkea REAGOI miehen juttuihin ja toisaalta nainen ei ahdistu jos välillä on hiljaisia hetkiäkin jne. ON kamalan rasittavaa miehenä yrittää vetää koko keskustelua ja suhdetta eteenpäin joten sen vuoksi uskon monen pitävän ehkä parempana ulospäinsuuntautunutta naista.

      Pari sinunlaista naista muuten netin kautta tunteneena voin sanoa että he ovat sattuman kautta löytäneet itselleen kumppanin kolmekymppisinä joten en oikein usko että vielä on liian myöhäistä.

      Mitä tulee tuohon tylsyyteen ja tavallisuuteen niin kannattaa hankkia ellet jo sellaisia omaa kiinnostuksenkohteita joita miehen kanssa puuhata. On hankala kiinnostua naisesta jota kiinnostaa esimerkiksi vain kotiaskareet tai naisten jutut tyyliin neulominen eikä miehen kanssa ole mitään yhteistä.

      Tavallaan alussa tarvitaan sitä kontaktipintaa jota jaetaan sillä psyykkisellä tasolla ettei se tutustuminen käy liian vaikeaksi.

      Mutta ehdottomasti suosittelen elämäntapojen muutosta itsesi takia jos olet kiloja saanut. Uskon että se tuo lisää virtaa myös muuhun elämään sekä aktiivisuutta seuranhakuun.

      Jos annat itsesi nyt romahtaa niin tilanne huononee vuosi vuodelta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen

      "En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-8
      Sinkut
      338
      3354
    2. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      209
      2943
    3. Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi

      Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy
      Maailman menoa
      61
      2460
    4. Drone-epäily Uudellamaalla

      Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html
      Maailman menoa
      177
      1520
    5. Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa

      MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har
      MTV3
      18
      1339
    6. Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?

      Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään
      Kotimaiset julkkisjuorut
      56
      1324
    7. Muistatko? Pete Parkkonen kohahdutti intiimillä videolla - Katso se tästä!

      Pete Parkkonen sai kohujulkisuutta Kohta sataa -videolla. Nyt Parkkonen voi kohahduttaa Euroviisuissa ainakin silloin, j
      Kotimaiset julkkisjuorut
      14
      945
    8. 60
      943
    9. 89
      895
    10. Kullannuput kaahas Stopintakaa ja kolari...

      Tätä se mun uneni tiesi...
      Ilmajoki
      20
      834
    Aihe