Meillä yhdeksän vuoden ikäero, jota varsinaisesti ei kyllä huomaa ja joka kumpaakaan ei tunnu haittaavan, mutta...
Mulla on tosi paha itsetunto-ongelma asian suhteen. En vaan voi uskoa, että nuori hyväkroppainen ja hyvännäköinen mies voisi olla tosissaan kiinnostunut minusta, yh-äidistä. Lastani hän ei ole vielä tavannut, kun en ole halunnut. Mies silti välillä aina ottaa lapseni puheeksi ja kyselee tämän kuulumisia yms.
En vaan keksi yhtäkään järkevää syytä, miksi tämän pitäisikään olla kiinnostunut minusta, koska niin paljon on nuorempia ja kauniimpiakin naisia olemassa. Ja en voi täysin varmasti tietää, vaikka hänellä joku toinen nainen kierrossa olisikin itseni lisäksi. Me olemme tunteneet vasta niin vähän aikaa ja vasta tapailemme... silloin tällöin ja (valitettavasti) lähinnä seksin merkeissä. Toki olemme muutakin vähän koittaneet yhdessä tehdä, mutta aika hyvin rajallista.
En tiedä mihin suuntaan lähtisin juttua viemään. Onko parempi tutustuttaa mies pian lapseeni vai teenkö virheen jos näin teen?
Mulla on tosi paha itsetunto-ongelma asian suhteen. En vaan voi uskoa, että nuori hyväkroppainen ja hyvännäköinen mies voisi olla tosissaan kiinnostunut minusta, yh-äidistä. Lastani hän ei ole vielä tavannut, kun en ole halunnut. Mies silti välillä aina ottaa lapseni puheeksi ja kyselee tämän kuulumisia yms.
En vaan keksi yhtäkään järkevää syytä, miksi tämän pitäisikään olla kiinnostunut minusta, koska niin paljon on nuorempia ja kauniimpiakin naisia olemassa. Ja en voi täysin varmasti tietää, vaikka hänellä joku toinen nainen kierrossa olisikin itseni lisäksi. Me olemme tunteneet vasta niin vähän aikaa ja vasta tapailemme... silloin tällöin ja (valitettavasti) lähinnä seksin merkeissä. Toki olemme muutakin vähän koittaneet yhdessä tehdä, mutta aika hyvin rajallista.
En tiedä mihin suuntaan lähtisin juttua viemään. Onko parempi tutustuttaa mies pian lapseeni vai teenkö virheen jos näin teen?
Vastaukset 29
Vanhimmat
Kyllä pitäisin lapsen erossa tuosta suhteesta niin kauan, että olet itse varma siitä mitä tunnet ja mitkä ovat tapailemasi miehen aikomukset. - Ei tuo ikäero nyt niin hurjalta kuullosta, jos ja kun molemmat olette ihan täysi-ikäisiä :)
Suosittelen avointa keskustelua tunteistasi; sekä positiivisista että niistä epävarmoista.
Iän puolesta, ihan sama minkä ikäinen mies tai nainen on, niin niitä muita voi olla kierroksessa matkassa tai olla olematta. Ei se ikäero mitään uskollisuutta yhdelle takaa tai vastaavasti uskottomuutta aiheuta. Ihmisestä taas kiinni miten suhteita rakentaa ja yllä pitää.
Aina voi olla nuorempia ja nätimpiä, vanhempia ja nätimpiä, ikä kun ikä niin aina voi löytyä jollain tavalla mielenkiintoisempi tai parempi kumppaniehdokas. Ikä ei yksinkertaisesti kerro mitään näistä asioista.
Ehkä ihan fiksua pitää lapsi vielä teidän väleistä tietämättömänä. Kun ette itsekään tiedä to be or not to be. :-) Lapset kuitenkin tarttuu asiaan tavalla tai toisella, tunteella jos toisellakin, kun vanhemmalla on uusi suhde.
Teille vastanneille! Olen myös sen kannalla ettei kovin varhain ole lasta hyvä tutustuttaa mieheen. Toisaalta taas tässä tilanteessa koen, että se voisi lisätä jonkin verran varmuutta ja vakautta tähän suhteeseen. Ehkä se kertoisi miehellekin, että ainakin minä olen tosissani ja valmis syventämään suhdetta.
Toisaalta taas jos mies on vain seksin perässä, niin turhaahan se sitten on. Vaikea tilanne, :(
Sinä olet lapsen äiti ja sinun täytyy ajatella vain ja ainoastaan lapsen parasta !
Älä käytä lasta välineenä. - Keskustele miehen kanssa ja kerro hänelle miltä sinusta tuntuu.
Missä sinun lapsesi ovat, kun sinulla on täällä aikaa runsain mitoin huolehtia muiden lapsista...
Voin keskustellakin, kunhan sopiva tilanne tulee.
Uskon silti, että vain tutustuttamalla heidät toisiinsa, saamme enemmän yhteistä aikaa ja vasta silloin pystymme paremmin tutustumaan myös toisiimme (ja keskustelemaan syvällisemmin).
Nykytahdilla tapaamiset onnistuvat lapsenhoidollisista syistä johtuen vain kerran kahdessa-kolmessa viikossa ja se on mielestäni liian harvoin. :(
Minun lapseni ovat koulussa. - Entä sinun ?
Tiedän mitä se on, mutta hyvällä tahdolla onnistuu kyllä.
=OOOOOOOOO
Ovatko he amiksessa vai missä on neljään asti koulua? =OOOOOOOOOO
Missä vaiheessa xena esittelit anzzyn lapsillesi? ;-)
Yläkoulussa on koulua klo 15 asti.
Menepäs nyt portille tähystämään, ovatko yläkoululaisesi jo tulossa! Sen ikäiset ovat nälissään pitkän päivän jälkeen!
Jospa sinä menisit tähystämään jotakin muuta palstaa, jos saisit siellä jonkun ärsytettyä ;)
Minuako tarkoitat ?
Kukaan tämän palstan vakkareista ei ole tavannut minun lapsiani. - Jokunen on nähnyt heidän kasvokuvansa.
Eivät varsinkaan poikalapset pärjää koulun kalapuikoilla koko päivää? Mars nyt porsaan kyljyksiä paistamaan ja siihen perunaa ja kastiketta kylkeen!!!!!!!!!!!!
Vai lähetätkö heseen lapsiraukat syömään ilmaa...
Ahaa? Valitit vain kerran, kuinka äämäanzzy soittelee sinulle tuhkaiheään, niin ajattelin, oletteko jo menneet kihloihin vai peräti naimisiin? :-)
Meillä syödään kyllä ihan kotiruokaa, jonka eilen valmistin.
Jos ruokaa ei olisi valmiina, alkaisivat lapset tehdä sitä itse !
Minun lapsillani ei olekaan peukalo keskellä kämmentä :)
Haittaako se muuten kovastikin kirjoittamista ?
Et sitten ole tainnut käydä palstalla kahteen vuoteen ?
Siinä ajassa ehtii tapahtua paljon positiivista :)
Anzzylle muuten toivon kaikkea hyvää; jaksamista vaan ja vilkasta seuraelämää !
Voi, voi, kun nykyään koululaiset näkevät vanhemmistaan vain selän eivätkä vanhemmat muka ehdi kyselemään lastensa koulupäivän kuulumisia, kun on niin paljon tärkeämpää chättäillä netissä...
Olen toki. Kerroit tuossa loppuvuodesta 2011 tuosta soittorumbasta. :-)
No minun lapseni tapaavat minua näinä päivinä poikkeuksellisen paljon...
Itse asiassa tietävät hyvinkin tarkkaan mistä minut löytää ;)
Millaista laatuaikaa te vietättekään? Kirjoittavatko hekin tällä palstalla?
Jos kerroinkin, niin muistelin vanhoja. - En ole kuullut anzzystä vuoden 2009 jälkeen :) Vai... olisko jotain tekstaria tullut sieltä vielä 2010, mutta en vastannut niihin, en muista ?
Ei. - Poika vaan lukee palstaa tuossa vieressäni nyt :)
Tytärtä tämä aihe ei edes kiinnosta. - Kumma juttu... XD
Tukeudutko lapsiisi, iso ihminen!
Kyllä he aika paljon ovat minua nyt autelleet, kieltämättä.
Ihanat lapseni
ja lapset lukevat suihinottojuttujasi palstalta... hienoa vanhemmuutta
Missäs sellaisia juttuja on ?
Ei kai kukaan sellaisia kirjoittele kuin lasten nukkumaanmenoajan jälkeen ?
Eihän sellainen edes kuulu miehen logiikkaan ! Hyiii....
Q