Asun Hämeenlinnassa ja olisi tarkoitus aloittaa työmatkojen kulkeminen sähköfillarilla, koska normifillari matkaa en jaksa kulkea päivittäin. Matkaa kertyy noin. 15km/suunta melkeinpä pelkkästään mäkistä asfalttitietä aulangolta keskustaan päin. Minkälainen sähköfillari tuohon matkantekoon sopisi parhaiten ja ei olisi liian kallis.
Sähköfillari kesäksi
Sähköfillarillakesä
10243
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Et jaksa polkea Aulangolta keskustaan?
Toisekseen sieltä on alle 5 km matkaa...
Hattulan Pekolasta tullessa olisi edes yksi kunnon ylämäki, kauempaa tulevien kannattaa mennä järven toiselta puolelta tasaisempaa reittiä.
En lähde arvostelemaan muiden sähköfillariratkaisuja vaan kerron ainoastaan omistani:
Siis perheessämme on nyt reilun kahden vuoden ajan ollut käytössä kaksi keskiömoottorilla (Panasonicin sydeemi) varustettua sähhköfillaria, joilla toisella ajetaan työmatkat ihan ympäri vuoden kun toinen puolestaan on vain sulan kelin aikana käytössä.
Panan tekniikkaan olen erittäin tyytyväinen. Panasonicin keskiömoottorifillarissa siis veto tapahtuu keskiörattaalta ketjujen välityksellä takapyörään momenttianturin ja valitun avustustason ohjaamana (tai käsikaasun). Poljinavustus tulee mukaan hyvin "sivistyneesti" ilman minkäänlaisia nykäyksiä ja käytännössä täysin äänettömästi. Aivan samoin, poljinavustus lpettaa toimintansa täysin eleettömästi kun sitä ei enää tarvita. Tunne on siis näillä vehkeillä sellainen kuin jaloissa olsi "ruista" monin kerroin todellisuutta enempi! Työmatkoihin ja kesäisin pitempiin retkifillarointeihin aivan mainiot vehkeet. Akutkin lataa mukavasti ja nopeasti matkan varrella lisävarusteena saatavalla Panan pienellä tehokkaalla retkilaturilla.
Nämä perheemme käytössä olevat fillarit ovat siis molemmat saksalaisia Rixe merkkisiä (Derby Cyclesin valmistamia). Toinen on ihan laillinen EU Pedelec fillari ja toinen on sitten sakemanniluokan "Schnellen Pedelc" mukainen vehje, jossa moottoriteho hieman isompi ja max. avustettu nopeus polkien 45 km/h ja käsikaasulla 25 km/h.
Loistavia vehkeitä kumpikin, ainoa ikävä asia tietenkin laatufillareina niiden korkea hankintahinta ja myös Panasonicin vara- ja tehoakkujen kalleus. Esim. Panan keskiömoottorisydeemin 18 Ah akku kustantaa noin 600-700 euroa!
Suosittelen myös valmista sähköpyörää litium akulla. Valmiissa sähköpyöriksi suunnitelluissa pyörissä akku on sijoitettu alas eikä tarakalle. Panasonic tekee nuo parhaat järjestelmät tällä hetkellä hinta, laatu ja kestävyys huomioiden. Niitä Panasonicin sähköosia sitten saa useankin merkkisissä pyörissä. Itse olen myös ajanut 4000km tuollaisella saksalaisella Rixellä. Muista mitoittaa akku niin, että otat valmistajien kantamalupauksista reilusit pois.
Etunapamoottorinen menee tietääkseni talvella aika hyviin
kun veto on sekä etu että takarenkaassa.....
Tömäsin myös Saksalaiseen Impulse järjestelmään. Onko siitä kellään täällä kokemusta?
Impulse on saksalaisen Derby Cycelsin suunnittelema ja valmistama keskiömoottorisysteemi. Siis periaatteeltaan samantapainen kuin Panasonicin, Boschin ja Daumin keskiömoottorijärjestelmät.
Uutta Impulsessa on se, että se mahdollistaa myös moottoripakettiin integroidun jalkajarrun. Lisäksi Impulse Boschin tyyliin siirtää vedun ketjulle normaalin suuren eturattaan kautta. Tämä erotuksena Panasonicista ja Daumista, jotka siirtävät vedon ketjulle yhden tai kahden pienen (noin 10 hammasta) rattaan kautta.
Sinua sen enempää tuntematta sanoisin että et tarvitse sähköpyörää tuolle matkaa, vaan ihan tavallisen vaihdepyörän. Sinun kannattaisi alkaa jo pyöräillä hissukseen nyt talvella, saisit peruskuntoa aikaiseksi ja huomaisit yhtäkkiä että ei tuo matka ole mikään rasite.
Impulsessa tosiaankin ei ole erillistä moottoriratasta vaan avustus tulee poljinrattaalle. Mikä on fiksumpi ratkaisu kun erillisellä moottorirattaallavarustettu järkkäri kuten (Panasonicin ja Daum), koska tuo moottoriratas kuluu aikalailla.
Liekö joku suunnittelu virhe?
Enpä tiedä onko tuo nyt suunnitteluvirhe. Tuo erillinen moottoriratas mahdollistaa toisaalta helpon välityksien vaihdon ja moottorin sovittamisen eri markkina-alueille. Esaim. Panan keskiömoottorin rattaan vaiho käy hyvin nopeasti ja itse käytän tällä hetkellä hieman alkuperäistä suurempaa ratasta siinä. En näe sitä kulumista suurena ongelmana.
Tehokkaissa sähköpyörissä, joilla ajetaan normaalia pyörää lujempaa, kestää kaikki rattaat ja myös ketjut pienemmän kilometrimäärän. Tehoa on kahden polkijan verran (ihminen moottori). Voimansiirron kuluminen kilometriä kohden on suurempi, koska voitettavaa ilmanvastusta on selväsit enemmän suurella nopeudella.