Viikko sitten kävin pyöräilemässä tunnin lenkin -10 asteen pakkasessa. Varpaat oli ihan jäässä. Tänään kävin sitten hettämässä samanlaisen lenkin. Laitoin kolmet sukat päällekkäin eikä sekään auttanut. Mikä avuksi?
varpaat palelee
13
1978
Vastaukset
- werrwrwerwerwer
lämpimämmät kengät ja/tai sukat.
- Alkup. Maantiepyöräi
Kunnolliset talvimalliset ajokengät ovat kaiken a ja o. Itse ajan tällä hetkellä Gaernen talvikengillä, joita myy esimerkiksi CRC. Kenkiin hyvät pohjalliset, koska klossi kiinityksineen on aikamoinen kylmäsilta.
http://www.chainreactioncycles.com/Brands.aspx?BrandID=895&PartnerID=2957&gclid=CIrogLrA6a0CFWJ-mAod7hgF4A
Koot harvemmin osuvat kohdalleen muiden kenkien kanssa. Käytän 43 numeron kenkiä, mutta talviajokenkäni ovat 47.
Sukkina paras on ollut kotimainen intin vihreä urheilusukka, joita saa usein messuilta. Sitä on kolmea eri paksuutta, joten aina löytyy sopiva. Myös muu alakropan vaatetus vaikuttaa kylmäntunteeseen.- eristys ja liike
Mallista viis mutta jos kenkä on pieni et saa siihen millään tarpeeksi eristystä.
Eli hankit vain riittävän isot kengät talveksi. Kun ne kolme sukkaa mahtuvat kunnolla, ne myös eristävät. Varpaiden pitää mahtua liikkumaan ja niitä on myös välillä liikuteltava. Niin verenkierto pysyy vilkkaana perille asti.
Kengän päälle laitettava suoja tai säärystin auttaa myös vähän. Nilkkaan tuulee vähemmän ja jalat tarkenevat siksi helpommin. Pyörittäessä niiden pitäisi kyllä pysyä riittävän lämpiminä kunhan vaatetus on oikein.
- 37män
Minulle riittää kahdet villasukat jä väljät kengät.
Huom! Villa ihoa vasten. eikä missään tapauksessa mitään pumpulista ns. urheilusukkaa.
Sukkien pitää olla riittävän pitkävartiset, että suojaavat myös nilkat ja alaosan sääriä, sillä jäähtynyt veri ei paljon varpaita lämmitä. - Pyörällä ja autolla
Miten olis tuollaiset lämmitettävät pohjalliset.
http://www.motonet.fi/motonet/tuotteet/542480/0
http://www.eralehti.fi/erablogit/kala-harrin-tarinat/lampoa-keholle-tasmaiskuna.aspx - werwererwer
Baffin avuksi
http://www.gear-up.com/cart_showproduct.php?pid=11421- Alkup. Maantiepyöräi
Canukit osaa tehdä hyviä talvikenkiä, mutta kuka uskaltaa ajaa fläteillä talvella? Ainakin tarvitaan toedella pitkä piikkiset polkimet.
- Piikitön
Alkup. Maantiepyöräi kirjoitti:
Canukit osaa tehdä hyviä talvikenkiä, mutta kuka uskaltaa ajaa fläteillä talvella? Ainakin tarvitaan toedella pitkä piikkiset polkimet.
Täällä ilmoittautuu yksi fläteillä ajava. Vuorikumpparit ( villasukka ja talouspaperista pikajalkarätit kylmillä ilmoilla) jalassa ja peruspolkimet. Viime talvena meni varmaan 1700 km.
- OOoo...
Piikitön kirjoitti:
Täällä ilmoittautuu yksi fläteillä ajava. Vuorikumpparit ( villasukka ja talouspaperista pikajalkarätit kylmillä ilmoilla) jalassa ja peruspolkimet. Viime talvena meni varmaan 1700 km.
Miten kukaan on ennen päässyt perille? Eikös klossipolkimet ole olleet aika harvinaisia vielä 20 vuotta sitten tavallisissa pyörissä. Silti niillä vain mentiin. Ja kun mennään 40 vuotta taaksepäin, vaihteetkin olivat luxusta. Silti silloin liikenteestä suurempi prosentti kulki fillarilla kuin nyt...
- Five Ten
Alkup.Maantiepyöräilijä hopottaa taas omiaan. Ympärivuoden ajan MTB-pyörällä fläteillä ja 5.10 kengillä eikä varmasti lipsu. Maantiepyörässä käytän kyllä lukkopolkimia.
- ,,,,,,,
Useammat sukat piellekkäin vaan ja menoX
- martonen
Tämän ketjun innoittamana ja varpaat aina kylminä päädyin hankkimaan Sievin jalkineen Jedi Thermo XL-kengät. Ensi vaikutelmana: ei palele enää varpaita!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 911661
- 771273
Kolme miestä joukkoraiskasi nuoren naisen metsässä Helsingissä.
https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011193871.html?utm_medium=promobox&utm_campaign=hs_tf&utm_source=is.fi&utm_content=pr1831254Sunnuntai terveiset kaivatulle
Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!55952Aika usein mietin sitä
Että miksi juuri minä olen se jonka kanssa haluaisit vakavampaa? Mikä minusta voi tehdä sellaisen että koet niin syviä t46911- 47898
Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?
Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman38888Eräästä kalastuksenvalvojasta leviää video !
Ennemmin tai myöhemmin tänne palstalle tulee videonpätkä, jossa kerrotaan paikallisesta "kalastuksen valvojasta". Ei si9833- 46822
IS Viikonloppu 26.-27.4.2025
Koviksen ovat laatineet Eki Vuokila ja piirrospuolista vastaa Lavonius, jolloin 2,5 vaikeusasteen ristikko on saatu aika35799