Muutama kysymys:)

Onko täysin epärealistinen tavoite saada touko-kesäkuuhun mennessä 15kg pois ? Olen 16 vuotias tyttö ja normaalipainoinen (myös kun nuo 15kg ovat poissa) haluaisin ylimääräisen rasvan pois alakropasta ja vatsasta ! Onko täysin mahdotonta, olen valmis urheilemaan paljon ja syömään terveellisesti. Onnistuuko, jos syön 1800kcal/pvä vai pitääkö vielä vähemmän ? Söisin kahden viikon välein herkkuja kohtuudella. Millainen liikunta on kaikista tehokkainta kun haluaa polttaa rasvaa ? Vatsa olisi kiva saada kiinteäksi :-) Millaisia ruoka-aineita suosittelette ja mitä syödä aamupalaksi ? Kiitän vastauksista! :)
10301
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Ei ikinä onnistu noin suurella kalorimäärällä

Äänestä

Niin ja voinko huoletta pitää viikon paaston ennen laihiksen "aloittamista" En repsahtelisi paaston takia, se saattaisi jopa auttaa pysymään erossa turhasta ruoasta kun en viitsi viikkoa paastota "turhaan" ja sitten heti mennä ahmimaan :) Onko hiilihappovesi yhtä hyvä vaihtoehto kun normi vesi ? :)

Äänestä
  • Miksi ei onnistu ? Kaikki aina sanoo, että syön liian vähän ja siksi en laihdu.... Voin syödä vaikka 200kcal/pvä mutta siitä ei olisi mitään hyötyä joten..

    Äänestä

  • Paasto on terveellinen, puhdistaa ja tervehdyttää elimistöä, kun kuolleet ja vaurioituneet solut käytetään energiaksi. Viikon paasto on kenelle vaan hyväksi, ellei sitten ole kuolemassa nälkään ja rasvaakin palaa. Suolihuuhteluja ei tarvita, käytä glaubersuolaa paaston alussa.

    Äänestä

  • Nyt kiinnitin huomiota ikääsi, ehkä tuon ikäisenä kannattaa pitäytyä lyhyemmässä paastossa, 2-3 päivää, sekin on aika rankkaa.

    Äänestä

15 kiloa on aika paljon, vaikka olisi normaalipainon sisällä. Tai siis sen laihduttaminen normaalipainoisena tarkottaisi sitä, että haluat painoindeksisi olevan se alin normaali... En suosittelisi näin nopeaa laihdutusta noin nuorelle ja vielä normaalipainoiselle..

Syynä on se, että nopea laihdutus aiheuttaa usein hormonihäiriöitä, jolloin kuukautiset jäävät pois ja se taas aiheuttaa mm. onglemia luutiheyksiin jne. Lisäksi kova laihdutus nuorena voi altistaa syömihäiriöille (tutuilleni käynyt usealle näin)... Ymmärrän että ylipainoiset tahtovat laihduttaa nopeasti ja heille se voikin olla ihan terveellistä, mutta meidän normaalipainoisten tulisi tehdä laihdutus hitaasti...

En kuitenkaan lähde sanomaan sinulle ,että et saisi ollenkaan laihduttaa koska itsekin olen normaalipainoinen (bmi 21,4). Minulla kaikki läski on kuitenkin reisissä ja takapuolessa, joten alakroppani on suht iso. Itse yritin laihduttaa viime kesänä, mutta näin normaalipainoisena se on todella vaikeaa, enkä saanut kuin 3 kiloa pudotettua. Nyt olen uudestaan aloittamassa herkkulakkoa ja ajatellut aloittaa säännöllisen liikunnan. Itse tahdon enimmäkseen kiinteytyä ja lisätä lihasmassaa (mitä ei ole lainkaan), joten paino ei välttämättä minulla tule edes putoamaan :)

Mutta siis asiaan, laske kulutuksesi... Jos kulutuksesi olisi esim 1800kaloria (minulla suunnilleen sen verran) voit syödä esim 200 kaloria vähemmän joka päivä. Terveellinen laihduttajan kalorimäärä on vielä 1200, mutta sitä alemmas menevät ei ole hyviä. En kuitenkaan suosittele nuorelle tuota 1200...

Eli syö vaikka 200-300 vähemmän kuin, mitä kulutat ja sitten urheilet päälle, niin jo alkaa kilot putoamaan! Laihtuminen tapahtuu kuitenkin aina normaaleissa tilanteissa todella hitaasti, joten turha odottaa, että laihtumista tapahtuisi yli kilo viikossa.

Jos alat urheilemaan ja kiinteyttämään itseäsi, olet varmasti kesäkunnossa kesällä,vaikka et laihduttaisikaan 15 kiloa!:)

Tärkeintä on urheilla ja syödä terveellisesti! Normaalia ruokaa säännöllisesti ja jättää pois vain herkut, niin alkaa tapahtumaan.

Koitapa ensin vaikka vain 5 kiloa! Se on varmasti jo ihan hyvä summa :)

Äänestä

Joo, 15 kg neljässä kuukaudessa on ihan mahdollista huomattavasti ylipainoiselle, joskin rankkaa jo sellaisellekin. Normaalipainon ylärajoilta käytännössä mahdotonta, ainakaan terveellisesti.

Minun neuvoni olisi, että älä tuijota vaakaa. Liiku mieleiselläsi tavalla, älä rääkkää itseäsi, vaan niin että liikunnan jälkeen on ihana ja hyvä, rentoutunut olo. Syö paljon kasviksia, mutta älä unohda proteiinia, rasvoja ja hyviä hiilareita. Syö kylläiseksi, muttei ähkyyn. Liikunta muokkaa kehoasi paljon tyydyttävämmin kuin vain painon pudotus. Ei sillä ole väliä painatko 55 kg vai 60 kg, kun näytät hyvältä ja tykkäät peilikuvastasi.

Äänestä

Olisi kiva tietää aloittajan nykyiset mitat, niin olisi helpompi antaa neuvoja. Itse olen normaalipainon ylärajalla ja painan 68 kg ja pituutta on 170 cm ja jos laihduttaisin 15 kg, niin painoni olis 53 kg ja painoindeksi 18,3. Olen joskus teinivuosina painanut tuon verran ja minä olin sillon todella laiha.

En suosittele noin rajua laihdutusta lyhyessä ajassa. Olen samoilla linjoilla muiden kanssa, että kannattaa lisätä liikuntaa ja jättää herkuttlut pois. Paasto voi olla tehokas startti, mutta viikon paasto on aika pitkä.

Ei kannata katsoa vain vaakan lukemaa, sillä liikunta kiinteyttää kehoa ja kiinteytyminen ei näy välttämättä vaakassa, vaan kaventuneena vyötärönä.

Minä olen onnistunut kiinteyttämään kehoani ihan huomattavasti jo tänä talvena hiihtämällä. Minulle oikein sopiva laji, sillä hiihtämisessä joutuu koko keho töihin ja sillä saa kunnolla hien pintaan. Olen myös noudattanut jonkinasteista karppaus ruokavalioa. Hyötynä on se että keho pohttaa rasvavarastoja, kun ei ole hiilarivarastoja mistä ottaaa energia.

En kuitenkaan puhu karppauksen puolesta, sillä itse syön jonkin verran hyviä hiilareita (kasvikset, täysjyvävilja).

Äänestä

Täs ois nää mitat: vyötärö 79cm, lantio 102cm ja reisien ympärys 60 ! Alakroppa on todellinen ongelma vaik on jalois lihast läskien lisäks mut silti.. Haluisin etenki sisäreisist noi ylimääräset rasvat pois. Ja hiihtämisestä tykkään :D Onko luistelu tehokasta, mihin se vaikuttaa ? Mistä saa hyviä hiilareita ? Ja uskon kestäväni sen viikon paaston ihan hyvin, ei oo eka kerta :) kiitoksia kaikille !

Äänestä

Jos tykkäät hiihtämisestä, niin käy ihmeessä hihtämässä. Mä hiihdän perinteisellä tyylillä, kun en osaa luisteluhiihtoa. Läski palaa kehosta tasaisesti, eli tietyllä liikunnalla ei voi polttaa rasvaa teitystä paikasta. Hiihtämisessä saat rasitusta jaloille, keskivartalolle ja käsille, eli se vahvistaa laaka-alaisesti lihaksia.

Hiilareiden saantia kannattaa vähentää jättämällä pois kokonaan sokeri, vehnäjauho ja karkit. Jos on helppo välttää perunaa, pastaa ja riisiä, niin nekin kannattaa jättää lähes kokonaan pois. Syö paljon kasviksia, vähärasvaista lihaa, kanaa, kalaa, raejuustoa, rahkaa (ei valmiiksi maustettuja, sillä niissä on paljon sokeria) ja jonkin verran ruisleipää.

Huomaa, että hedelmissä ja mehuissa on paljon hiilareita, eli niitä kotuudella.

En suosittele karppausta "perinteisessä" muodossa, missä käytetään paljon rasvoja ja kaikkia hiilihydraatteja vältetään.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tyttönen kirjoitti:

Onko täysin epärealistinen tavoite saada touko-kesäkuuhun mennessä 15kg pois ? Olen 16 vuotias tyttö ja normaalipainoinen (myös kun nuo 15kg ovat poissa) haluaisin ylimääräisen rasvan pois alakropasta ja vatsasta ! Onko täysin mahdotonta, olen valmis urheilemaan paljon ja syömään terveellisesti. Onnistuuko, jos syön 1800kcal/pvä vai pitääkö vielä vähemmän ? Söisin kahden viikon välein herkkuja kohtuudella. Millainen liikunta on kaikista tehokkainta kun haluaa polttaa rasvaa ? Vatsa olisi kiva saada kiinteäksi :-) Millaisia ruoka-aineita suosittelette ja mitä syödä aamupalaksi ? Kiitän vastauksista! :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu