Korkokengät tuhoavat jalkoja

"Korkokenkien jatkuva käyttö saattaa johtaa lihasvammoihin, kertoo uusi tutkimus. Korkokengät pakottavat jalan epänormaaliin asentoon, jossa nilkat ovat jatkuvasti ojennettuina – kuten Barbiella.

Jatkuva korkokenkien käyttö lyhentää pohjelihaksen jänteitä, eikä akillesjänne ei pääse venymään jokaisella askeleella, vaan on jatkuvasti jännittynyt paikalleen. Nämä seikat saattavat johtaa lihasväsymykseen ja jopa vammoihin"

"Tutkimuksessa huomattiin myös, että muutokset saattavat tapahtua hyvinkin nopeasti ja nuorellakin iällä. Korkokenkien käyttämistä kannattaa siis koittaa vähentää muutamaan päivään viikossa, jolloin mahdolliset haittavaikutukset pienenevät."

Ehkä kannattaisi vähän miettiä...

Lähde:
http://www.poliklinikka.fi/naisten-kanava/uutiset/korkokengat-tuhoavat-jalkoja-1408481

7

126

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hnfhnf

      Olet varmaan kuullut, että joillakin on toinen jalka lyhyempi kuin toinen. Joitakin ihmisiä, yleensä naisia, esim. missejä, vaivaa sellainen ortopedinen ongelma, että kummatkin jalat ovat toistaan lyhyempiä, joten korkokenkien käyttö on välttämätöntä. Muutoinhan jalat eivät yltäisi maahan.

      • Minulle jäi epäselväksi koskeeko tuo tulos ihan kaikkia, vaiko vain tiettyjä ihmisiä. En viitsi alkuperäistä tutkimusta nyt ruveta lueskelemaan.


    • Matala korkoinen korkokenkä vielä menee. Suositteleehan toiset jalkaterapeutitkin lisämään korkoa, jos on lättäjalat. Vaan enpä ainakaan itse edes pysty korkkareissa liikkumaan.

      Tulee jalat kipeeksi ja nilkat nuljahtelee kävellessä. Yhden kauppareissun jälkeen on kuin tulipallot kantapäissä. Joten ehkä ne ei ainakaan kaikille jaloille sovi.

    • 10+7

      Eipä tästä korkkariongelmasta tarvitse suomalaisen naisen juurikaan pelästyä, aika harva suomalainen nainen on noita korkkarien liiika käyttäjiä.

    • kunnonkengät

      Hyvät kengät, itse en mennyt matkalle, mutta pahvipaperista laitoin jalan muodon mukaan että tuokaa kunnon bootsit.

      Idahosta rautakaupasta sitten.. Bullrider-valitut bootsit, muutaman vuoden ollut käytössä jo, ympäri vuosia..

      Bullrider-valitut hyvät bootsit Idahon rautakaupasta :)

    • Niin no silloin tällöin käyttäminen taas on hyvästä. Talvella nyt muut kuin hullut niillä liukastele muutoinkaan.

    • tanssijanvarvas

      "tanssijan pikkuvarvas", tällainen tulee jos käyttää paljon teräväkärkisiä bootseja vaikka, eli pikkuvarvas taipuu ulospäin vähän, mutta tuollainen ei haittaa mitään, vaan ominaisuus kenkien käytöstä, ei mitään terveydellistä haittaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Gallup: Kansalaiset eivät usko velkajarruun

      Puolet suomalaisista ei usko velkajarrun vaatimien sopeutusten toteutuvan, kertoo Iro Researchin kyselytutkimus. Kokoom
      Maailman menoa
      136
      1393
    2. Mä oon kallistumassa

      Rikosilmoitukseen!
      Suhteet
      259
      1274
    3. Haaveilen edelleen

      Sinusta aika ajoin
      Ikävä
      64
      1068
    4. Ethän mies vielä

      luovu meistä? Haluaisin jo sun syliin.
      Ikävä
      68
      1034
    5. Martsusta tuli leuhka

      Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal
      Kotimaiset julkkisjuorut
      251
      910
    6. Kuisla Group Oy jättänyt yrityssaneeraushakemuksen

      Samalla yrityssaneeraukseen on hakeutunut Kuisla henkilökohtaisesti ja Seinäjoen Motelli Oy, joka omistaa Sorsanpesän ki
      Seinäjoki
      42
      873
    7. Hei rakkaani.

      Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi
      Ikävä
      70
      815
    8. Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun

      Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on
      Ikävä
      72
      792
    9. Tiedätkö sitä

      Että sinun äänesi on ihanan pehmeä
      Ikävä
      42
      746
    10. Uskallanko laittaa sulle viestiä?

      Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S
      Ikävä
      58
      740
    11. On paha olla

      Kun olen käyttäytynyt aiemmin kaivattua kohtaan kuin joku narsisti.
      Ikävä
      67
      723
    12. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      125
      686
    13. Mikä tekee kaivatustasi

      Haluttavan?
      Ikävä
      28
      680
    14. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      88
      633
    15. Kiulu myynnissä!

      Kiulu hakee taas uutta yrittäjää. https://www.yritysporssi.fi/etela-pohjanmaa-lansi-suomi-finland/myytavat/yritykset/ma
      Ähtäri
      26
      618
    16. Tulisiko naisille asettaa korkeammat eläkemaksut

      Tämä tuli mieleeni kun luin aamun lööppejä. Japanissa alkaa olla "uutta nuorisoa" ihan urakalla, ikä alkaa sadan jälkeen
      Sinkut
      187
      544
    17. Et pysty peittämään minulta

      Sinä olet hyvä peittämään asioita niin halutessasi. Pystyt pitkiäkin aikoja salaamaan juttuja. Juuri mietin tuossa, olet
      Ikävä
      47
      534
    18. Mitä oikein tapahtui? Maajussi-Jetta sai tylyt pakit - Sulhoehdokas selittää: "Ei lentänyt kipinät"

      Maajussille morsian -sarjassa etsitään rakkautta ja rinnalle kumppania. Yksi maajusseista on Jetta - liikunnallinen ja
      Maajussille morsian
      13
      524
    19. Vieläkin saat

      Sydämen tykyttämään. Vaikka emme näe
      Ikävä
      24
      524
    20. En tahallaan sua välttele...

      Olis niin kiva nähdä jossain muualla kuin kaupassa!
      Ikävä
      40
      497
    Aihe