Rupesin tässä miettimään, kun itselläni on yksi kaveri, joka siis opiskelee amk:ssa. Hän teki ennen opiskelujen alkamista noin vuoden ajan töitä eräässä firmassa, niin että he kutsuivat hänet töihin puhelimitse. Sitten alkoi opiskelut ja hän teki vuoden aikana tasan yhden keikan kyseisessä firmassa. Tätä on jatkunut melkein kolme vuotta ja koko tuona aikana hän on tehnyt keikkoja ehkä 5-6. Silti kaverini on laittanut cv:n, että on työskennellyt tuossa firmassa 2008 lähtien tähän päivään saakka tehden sijaisuuksia.
Itse kun vaan katsoin hänen cv:tään, niin näytti siltä, että hän olisi oikeasti työskennellyt koko opiskeluajan, vaikka on tehnyt vain muutaman päivän töitä. Voiko näin siis ilmoittaa cv:ssä? En tiedä millainen työsopimus hänellä on.
Itse kun vaan katsoin hänen cv:tään, niin näytti siltä, että hän olisi oikeasti työskennellyt koko opiskeluajan, vaikka on tehnyt vain muutaman päivän töitä. Voiko näin siis ilmoittaa cv:ssä? En tiedä millainen työsopimus hänellä on.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Itse ainakin kirjoittaisin "tarvittaessa töihin kutsuttava" tai vastaavan tarkennuksen. Kyllä kaikki työsuhteet kannattaa cv:ssä mainita (varsinkin nuoren ihmisen).
Toki cv on varmasti myyvempi, jos työnantajalle tulee sellainen kuva, että töitä on tehty koko ajan. Haastattelussa työmäärän todellisuus tuleekin varmasti sitten ilmi.
Tiedän tällaisia tapauksia ja yhden olisin voinut jopa viedä oikeuteen (työnantaja valitsi selkeästi täysin kokemattoman miehen, kun hakijoissa oli todella pitkän työkokemuksen omaava nainenkin, kummallakin samantasoiset tutkinnot).
Moni siis toimii noin, mutta saavat olla pelko persuuksissa sen vuoksi, että aina joku tietää totuuden ja voisi halutessaan käräyttää heidät.
Jos on paljon pätkätöitä ja määräaikaisia suhteita niin ei kannata kirjoittaa. Työnantajilla on nimittäin tapana kysellä sitten haastattelussa:" oletsä joku kokeilija, kun sul on näin paljo tälläsii yksittäisii lyhyit työsuhteit?"
Koska Suomessa työnantaja on jumala, siinä ei voi enää selitellä " noku ne oli niitä määräaikasia eikä...."
Jos CV:hen kirjoittaa "ollut palveluksessa vdsta.....", ei tarkoita että valehdellaan. Se on ihan oikein, tosin hyvä tapa olisi kertoa siitä jos se on ollut keikkahommaa ja vain muutamia kertoja.
Jotkut toimivat näin, jotkut eivät, mutta mitään virhettä tuossa ei kyllä ole tehty jos asia on noin ilmaistu. Eri asia onko....