Vakavaa ehdokaspohdiskelua

liian isoja asioita?

Minä olen viimeiset päivät kaaoksella seurannut mielessäni olevaa Saulin ja Pekan vääntöä. Pekka oli pitkään päällä, argumentteina mm koko kansan presidentti, Sauli kun ajaa vain rahamiesten asiaa. Toisena argumenttina oli Nato-vastaisuuteni, Sauli vie suomen natoon parissa vuodessa, sehän on selvää.

Nyt olen miettinyt asioita toiselta kannalta ja kas, Sauli onkin kivempi jätkä. Uskonto: Kyllä presidentin nyt tulee kristillistä uskoa tunnustaa kuten kansakin. Pekka on sanoutunut irti kristillisestä yhteisöstä eikä kuulu mihinkään kirkkoon. Toiseksi, presidentti edustaa, ei päätä. Niin, Haavisto ei ole edustava presidentti mielestäni.

Eli miten valita, edustava ja ns normaali Sauli, vai peläten porvari-vallankaappausta ja vapaamuurarihampaita äänestäisin sittenkin Pekkaa....

Voi kunpa tietäisi, asiatietoa ei saa mistään, tämäkin palsta täynnä huutelu-soopaa. Telkkarissa on väittelyä, jossa kysytään kantaa asioihin, joista presidentti ei voi edes päättää, tai sitten ne esiintyvät jossain höpö höpö - tanssilaulu-tietokilpailu-ohjelmassa. Mainokset eivät kerro mitään.

omassa mielessäni äänet ovat 60-40 Pekalle, mutta sunnuntaihin on vielä pitkä matka...

5

163

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • väiski vaan

      Enemmistö suomalaisista kuuluu johonkin kristinuskonlahkoon edelleen, mutta prosentti pienenee kokoajan. Kristinuskokin on suomessa melko uusi asia, joka miekan ja raipan avulla tänne pakolla tuotiin. Itse uskon mielummin vaikka saunanhaltijoihin, mutta kunnioitan myös sitä, että jokainen saa näistä asioista päättää aivan henkilökohtaisesti. Samoilla linjoilla oli myös Väyrynen. Kirkko ja valtio pidettävä erillään, eikä mitään amerikkalaisia god bless you höpötyksiä valtiovallan taholta, jonka on oltava puolueeton näissä asioissa.

    • A the ist

      "Uskonto: Kyllä presidentin nyt tulee kristillistä uskoa tunnustaa kuten kansakin"

      Suomessa on uskonnonvapaus joka tarkoittaa MYÖS vapautta olla uskomatta yhteenkään jumalolentoon, vapautta olla kuulumatta kirkkoon tai minkäänlaiseen uskonnolliseen yhteisöön. Presidentinviralla ja oletettuihin jumaolentoihin uskomisella tai uskomatta jättämisellä ei ole mitään tekemistä keskenään.

    • VeneiIijä

      Olkoonkin Pekka kuinka viksu ja älykäs ihminen, niin puolue johon hän kuuluu ja edustaa on perseestä. Näin pohjoisen ihmisenä väheneviä työpaikkoja ja lisäätyviä työttömien määriä katsellessa, en voi hyväksyä heidän ajaamaansa politiikkaa.
      http://www.pohjolansanomat.fi/Mielipide/1194702934287/artikkeli/suomi maksaa rikkidirektiivin.html
      http://www.satuhassi.net/index.php?option=com_content&view=article&id=323:satu-hassi-sai-komission-ja-ministerineuvoston-sitoutumaan-laivapaeaestoejen-rajoittamisen-jatkoaskeliin&catid=10:tiedotteet&Itemid=38
      Nato on se pieni peikko työttömyyden rinnalla ja sanoihan Sauli torstain TV 1:n presidentin tentissä ettei ole viemässä meitä natoon, eikä muuten yksin pystyisikään. Siihen pitää olla hallituksen enemmistö.
      Siispä annan ääneni Saulille.

    • funtsitampa

      Jos pressa saisi päättää: Niinistö ajaisi suomen natoon parissa-kolmessa vuodessa. Haavisto viikossa. Jos pressa saisi päättää Niinistö pitäisi suomen yhtenä muista eeuu valtioista Haavisto osana eeuta.. Jos pressa saisi päättää Niinistö tukisi yrittäjyyttä ja työpaikkojen luomista koko suomeen (koko suomen pressa) kun haavisto päättäisi että pohjoisessa olisi vain parikymmentä pitkospuu opasta ja muutama hotelli..

      No pressahan ei päätä muusta kuin joistain nimitysjutuista. Haavisto on jo siinä näyttönsä antanut (ympäristöministeriö / natura jne.) ja Niinistön ministeriaikana ajamat nimitykset tehtiin pätevyysperiaatteella, mutta sosialisti tavja jyräsi nimittämällä sosialistikaverinsa ..

      Kaikesta huolimatta pressa lähinnä edustaa ja kuskaa vuorineuvoksia myynninedistämismatkalla, mukana tietenkin puoliso.. tarviikohan tätä jatkaa?

      • sairaalasta päässy

        Joo, minä haluan että työttömyyspäivärahat lopetetaan, suomi maksaa kreikan veloista 10 miljardia omasta pussistaan, suomi liittyy natoon ja eläkerajaksi tulee 75 vuotta. Siksi äänestän niinistöä. Koska ne vaalit on, syksylläkö?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

      palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
      Maailman menoa
      74
      1933
    2. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      97
      1673
    3. Millä kolmella sanalla

      Kuvailisit kaivattuasi?
      Ikävä
      147
      1217
    4. Kyllä mä oon valmis jos sä oot

      Vaikka ja mihin... mutta paikka on väärä.
      Ikävä
      59
      688
    5. Miltä se tuntuu olla

      vihattu ja kukaan ei puolusta?
      Ikävä
      198
      662
    6. Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos

      Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol
      Maailman menoa
      6
      636
    7. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      54
      557
    8. Trumpille jälleen voitto

      Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako
      Maailman menoa
      191
      553
    9. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      46
      498
    10. Haluan teidät molemmat elämääni

      Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </3
      Ikävä
      37
      462
    Aihe