Lue ja viisastu. Tämä tuskin saa THL:n jäärien päitä kääntymään onhan heillä verrokkina absoluuttinen fakta: 40-vuotias Pohjoiskarjalaprojekti.
http://www.tritolonen.fi/index.php?page=news&id=285
Tolonen
Maailman laajin ja kallein ravitsemustutkimus tyrmää vallitsevat opit, joiden mukaan vähärasvainen ruokavalio suojaisi sydäntä ja ehkäisisi syöpää. Tulokset julkaistiin tällä viikolla Amerikan Lääkärilehdessä JAMAssa ja sitä kirjoitetaan nyt kaikkialla maailman valtamediassa. Tutkijat ja asiantuntijat ovat hämmentyneitä. Tutkimus kesti kahdeksan vuotta ja se maksoi lähes 400 miljoonaa euroa.
Tyrmäysisku vähärasvaiselle ruokavaliolle.
9
108
Vastaukset 9
- pahakarppi1
Mistään tyrmäysiskusta ei ollut kyse. Tutkimuksessa rintasyövän ilmaantuvuus vähentyi interventioryhmässä joka käytti vähemmän rasvaa ja enemmän heviä (hedelmät ja vihannekset). Muutos ei kuitenkaan ollut tilastollisesti merkitsevä. Näinhän näissä interventiotiotutkimuksissa usein käy. Syövän kehittymiseen tarvitaan pidempi seuranta ja on vaikea saada ihmiset pysymään tutkimuksen vaatimissa dieeteissä.
Tolonen tulkinnat on Tolosen omia. Tolonen on häväissyt itsensä vertaistensa joukossa eikä hänellä ole aikoihin ollut muita intressejä kuin oman pankkitilin ja egon kasvattaminen. Taitaako olla enää lääkäriliiton jäsen- jooko
Vastutustetaan vain edelleen vähähiilihyraattista ruokavaliota turvataksemme lääkeyhtiöiden hyvinvinin. Minäkin olen väärien oppien vuoksi joutunut luopumaan lääkkeistä, paha juttu.
- ___________________.
jooko kirjoitti:
Vastutustetaan vain edelleen vähähiilihyraattista ruokavaliota turvataksemme lääkeyhtiöiden hyvinvinin. Minäkin olen väärien oppien vuoksi joutunut luopumaan lääkkeistä, paha juttu.
muistutetaan puskan lausunnosta: kyllähän rotanmyrkylläkin laihtuu.
syökö pahakarppi rotanmyrkkyä.?
tolonen on paljon viisaampi suositellen vitamiineja ja hivenaineita.
lieneekö pahakarppi elävien kirjoissa rotanmyrkkyjä syötyään, tosin tuholaiset ovat selviytymisen mestareita kuten torakat. Pahakarppi on häpäissyt itsensä missä hän milloinkin kirjoittaa ja millä nimimerkillä. Karppien vihaaja ja Puskan opetuslapsi, aivopesty hölmö.
- karppiatri
Pahakarppi;
"Tolonen tulkinnat on Tolosen omia. Tolonen on häväissyt itsensä vertaistensa joukossa eikä hänellä ole aikoihin ollut muita intressejä kuin oman pankkitilin ja egon kasvattaminen. Taitaako olla enää lääkäriliiton jäsen"
Noin käy kun on negatiivinen mielipide valmiina. Tolonen välitti jutun, sen olisi voinut välittää myös toinen Espanjan eläkeläinen Tr Kuusela. THL ohittaa nuo tutkimukset aivan systemaattisesti, eihän siellä hiiskahdeta karppauksesta 2-tyypin omahoitona vaikka se on Ruotsissa jo käytössä.- pahakarppi1
Tolosen metodina on aina ollut kirsikkapoimia omiin bisneksiin sopivia tutkimuksia. Eikös Omega3:ssa liiku aika paljon rahaa ja mitä kaikkea vitamiinikauppaa Tolosella onkaan. Joka tapauksessa tutkimuksen johtopäätökset oli eri kuin esitetty tulkinta. Sillä vahärasvaisella interventioryhmällä oli vähemmän rintasyöpiä kuin kontrolleilla.
- joku vaan
Ei tuossa artikkelissa ollut juurikaan VHH-asiaa jollei sellaisena pidä sitä, että vähärasvainen ja viljaa sisältävä ruokavalio ei suojaa rintasyövältä. Ei suojannut runsasrasvaisempikaan.
- yks toinen kp
niinpä,
postmenopausal women tarkoittaa ilmeisesti koko väestötasoa.
Niin ja mitäkö tutkittiin, aivan oikein rintasyöpää, ei syöpiä ja sydänsairauksia, ilmeisesti väitteesi mukaan Pohjoiskarjalaprojektissa tutkittiin rintasyöpää vaihdevuotisilla naisilla, vai tutkittiinko ?
rasvankäyttö 30-38 %:n vertailu tarkoittaa: rasvan käyttö nykymäärissä ei ole hyötyä vähentää. Toki lähtökohta oli normaalirasvainen 40% vs vähärasvainen 20%:a.
.Rasvankäyttöä voi aivan hyvin lisätä kun muistaa kaikki rasvat vaan syödä luonnollisina tyydytettyinä rasvoina. rasvataso voi hyvinkin olla 50-60% ja pysyy terveenä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Herkkyydestä
Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l267858- 67665
Arvaako kukaan?
"Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni44635Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta
Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et34548- 51487
Olen kiinnostunut sinusta, en seksistä
Vihjailuja toiseen suuntaan on tullut niin paljon, että asia on korjattava. En näe sinua esineenä, vaan hienona persoona30450- 30444
En pyytele enää koskaan anteeksi mitään sinulta
Olet ollut kohtuuttoman kylmä ja tyly tilanteeseen nähden.45437- 45427
- 38426