Kertokaa enemmän MP3-soittimia käyttäneet, kuinka hyvin riittää soittimen 256MB:n muisti vai tarvitsisiko jo viikon käytön jälkeen lisää muistia, esim 1.5GB?!?
Harkinnassa soittimen osto, mutta kun ei tiedä eikä osaa päättää, mitä haluaa...
Harkinnassa soittimen osto, mutta kun ei tiedä eikä osaa päättää, mitä haluaa...
Vastaukset 8
Vanhimmat
kovalevysoitin. se on samalla kiva datansiirtohärveli. ja esim 20gb soitin ei heti käy ahtaaksi.
Mitäs teen datasiirtohärvelillä, ainoa tarkoitus on siis kuunnella musaa. Siksi pitäisi olla melko pienikokoinen. Ja kaksi vaihtoehtoa mielessä merkeistä eli iRiver ja Creative. Eli riittääkö tuo 256MB...?!?
"Eli riittääkö tuo 256MB...?!?"
No helkkari, älä kysele tyhmiä. Se että riittääkö 256 MB, niin sen tiedät vain sinä itse. Siihen mahtuu varmasti 2-4 levyä hyvällä äänenlaadulla tai 4-8 levyä huonolla laadulla. Se kuinka paljon tarvitset muistia, sen tulet tietämään vain käytännön kokemuksiesi kautta.
Tulihan se vastaus sieltä eli 2-4 levyllistä mahtuu siis siihen 256MB:n muistiin, eli riittää mulle ihan hyvin...KIITOS VASTAUKSESTA!!!
Entä kuuleeko sen huonon laadun ja hyvän laadun kuinka selvästi?!?
Siis kannattaako pistää sinne muistiin 2-4 levyllistä hyvä laatuista vai 4-8 levyllista huonolaatuista riippuu täysin siitä millä tulet tuota musiikkia kuuntelemaan. Jos käytät korvanappeja huonompikin äänenlaatu riittää, jos taas haluat kantaa musas muualle ja kytkee ne parempiin kaiuttimiin ni parempi äänenlaatu silloin.
Itse käytän Nokian 6230 mp3-soitin korvanapeilla ja äänenlaatuna on 96kbit ja mulle se riittää ihan hyvin. Tilasin juuri 256Mt MMC kortin ja siihen pitäs mahtua n 80-110 kpl mp3:sia 96kbit.
Tarkoitus on siis kuunnella pelkästään nappikuulokkeilla musaa lenkillä, matkoilla ym. Nyt olis siis pari vaihtoehtoa: iRiver iFP-190T ja Creative MuVo Slim. Kokemuksia näistä, iRiverissä on radio, joskaan se ei ole tärkeä minulle. Kunpi on laadukkaampi? Hinnoiltaan aika lähellä toisiaan.
Ostin eilen iRiverin 190-TC 256 MB MP3-soittimen ja ei voi muuta kuin kehua laitetta. Laitteessa on hyvä äänenlaatu ja muutenkin tässä on monipuoliset ominaisuudet. Radio on ihan Ok. lisä... muistiin saa 20 asemaa. Soitin toimii yhdellä AA-paristolla, joten ne eivät tule kalliiksi.
iRiveriin päädyin itsekin, oikein hyvältä laitteelta tuntuu...!!!