vain kuvattomat amismiehet

vastaavat minulle, joilla 3 lasta ja avioero takana. Miksi? Olen korkeasti koulutettu, mikä saa vain heidät vastaamaan minulle?Miksei he vastaa ammattikoulun käyneille naisille, joiden kanssa heillä juttu luistaisi ja muutenkin synkkaisi hyvin yhteen?
10259
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Olen itse ihmetellyt samaa.

Miksi sellaiset miehet, jotka eivät ole vaivautuneet edes lukioon, vastaavat maisterille.

Miksi laastaria etsivät miehet, ottavat yhteyttä perheettömään sinkkuun. Miksi he eivät etsi eronneita naisia, joilla itselläkin on lapsia.

Liian suuret luulot itsestään?

Äänestä
  • Tai sitten vaan heillä on eri arvot kuin sinulla. Se, että sinä arvostat kouluttautumista ei tarkoita, että kaikki muutkin näin tekisivät.

    Äänestä

  • Sulla on liian suuret luulot itsestäsi, amismiehet on juurikin sulle sopivia.

    Äänestä

Ja päinvastoin amistytöt hinkuvat maisterin seuraa... saattaahan se josku toimiakin, eipä silti. Vakka ja kansi ovat vaan vähän eri paria.

Äänestä

Mitä sulla on profiilissa? Lue ja mieti.

Äänestä

Minkä takia koulutustaustan perusteella pitäisi alkaa itseään luokittelemaan johonkin kategoriaan kenelle voi lähettää viestin ja kenelle ei? Ei ole mitenkään erikoista, että pariskunnalla olisi täysin erilaiset koulutustaustat.

Ei sinua pakoita kukaan vastaamaan noille miehille myöntyvästi tai halukkaasti jatkokeskusteluun.

Äänestä

Jotkut haluavat vain yksinkertaisen ammatin itselleen. Jotkut myöntävät ettei kiinnostus ja kärsivällisyys riitä opiskelemaan vaikkapa lakimieheksi. Joissakin ammateissa on kova vastuu ja stressi, kuten lääkärin ammatissa. Ei kaikki halua olla lakimiehiä, lääkäreitä, insinöörejä tai mitään minkä eteen täytyy paiskia töitä enemmän kuin tahtoisi, kun voisi keskittyä työpäivän jälkeen perheeseensä. Sellaisilla ihmisillä voi olla vähemmän stressiä ja kotiin tultuaan ovat paljon miellyttävämpää seuraa.

Itsekin lähdin amislinjalle, koska sitä kautta pääsin aloittamaan unelma-ammattini parissa opiskelun, mutta hommasin myös sellaisen perusduunarin ammatin sieltä samalla. Halusin rennon työn, joka ei veisi kaikkea aikaani tai stressaisi mielettömästi.

Jos haluat korkeasti koulutetun, niin ok, mutta älä käännytä amiksen käynneitä vain siksi että sinulla on vain mielipiteitä eikä kokemusta siitä millaisia ihmisiä he yksilöinä ovat ja minkälaisista syistä ovat mielummin kouluttautuneet vain lyhyesti amiksessa ennen työelämään siirtymistä.

Kieltämättä olen huomannut joidenkin korkeasti koulutettujen kehittäneen itselleen narsistisia luonteenpiirteitä, ja osa näkee vähemmän koulutetut apinan tasoisina ihmisinä. Se on kieltämättä loukkaavaa ja valheellista.

Äänestä

etkös sä miestä ole hakemassa vai ? Ammatinko kanssa ajattelit naimisiin mennä?

Äänestä

ai, "ei muka ole kokemusta millaisia ihmisiä he ovat?" Kyllä muuten on, ensimmäinen luuseri-poikaystäväni oli juuri sellainen, ja moni muu joka vahingossa perusti avoperheen amismiehen kanssa. Loppuhan siitä tulee.

Äänestä
  • Viehätät "luusereita", eli kaltaisiasi.

    Luulisi "korkeastikoulutetun" osaavan edes aloittaa lauseen isolla alkukirjaimella.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


vastaavat kirjoitti:

vastaavat minulle, joilla 3 lasta ja avioero takana. Miksi? Olen korkeasti koulutettu, mikä saa vain heidät vastaamaan minulle?Miksei he vastaa ammattikoulun käyneille naisille, joiden kanssa heillä juttu luistaisi ja muutenkin synkkaisi hyvin yhteen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu