... kun Muonion kirkonkylästä ollaan tekemässä uuden Tunturilapin kunnan keskustaajamaa?
Uusia kiinteistöjä joudutaan paljonkin rakentamaan, mutta kysymyshän onkin eruittäin kauaskantoisista alueellisista rakenteellisista ratkaisuista.
Uusia kiinteistöjä joudutaan paljonkin rakentamaan, mutta kysymyshän onkin eruittäin kauaskantoisista alueellisista rakenteellisista ratkaisuista.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Mistä nuin luit?
Ainakin ministeriön sivuilla lukee näin:
Aluekeskuksiksi Lapin liitto luokittelee Ivalon
(Inari), Kemijärven, Kittilän ja Sodankylän.
Elikkä Kittilähän son joka Muonion jyrää! Sorge!
Ei missään nimessä!
Joku raja pittää olla sillä, miten pitkä matka on syrjäkylältä kuntakeskukseen!
Saavat minun puolesta nostaa hintoja niin paljon kun haluavat taloille ja tonteille. Sehän on varma keino sada koko Muonio kuivumaan ja haihtumaan kokonaan.
Jos sitävastoin halutaan kasvua tulee tonttien hinnat pitää alhaalla ja taloista pyytää vähemmän liksaa. Kun tulee enemmän asukkaita lisääntyy myös kaikki muu toiminta ja ostovoima.
kysynnän ja tarjonnan laki son joka hinnottellee.Pankist 50 v. Laina kyllä helppaa
olis saada tuulimyllyt pyörimään ,ennenkuin päätöksenteko laajenee puoleen Lappia,silloin asiat mutkistuu entisestään. Mielmukkavaara myllyille on oikeaa ja järkevää tulevaisuutta.