Oman elämänsä sankari

Kenenkään Ei ole pakko jatkaa huonoa suhdetta hetkeäkään, jos ei halua. Jokainen päättää itse, millaisessa suhteessa haluaa olla.

Lapset näkevät lievemmässä valossa vanhemmiten vanhempiensa eroratkaisut aikuistuttuaan ja koettuaan itse elämän mutkikkuuden!

OTA HUONOSTA SUHTEESTA AVIOERO JA KESKITY OMAAN ELÄMÄÄSI, HYVÄLLÄ OMALLATUNNOLLA.
12416
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

ei naiset tollasta tajua

Äänestä

Ero ei ole koskaan lapsille hyvä ratkaisu, se kertoo todella vastuuttomattomuudesta. Ei liittoihin ei avio- eikä avo mennä vain hetken mielijohteesta, kaiken perustana on yhteinen elämä hamaan loppuun saakka.
Jo tämä tunne ei ole olemassa, vaan mennään jonkun muun syyn vuoksi, ei pidä solmia minkäänlaista kumppanuutta ja asua eri osoitteissa.

Jokaiselle lapselle pitäisi olla oikeus asua vanhempiensa kanssa.
Mikä on huono suhde, toivon hartaasti että se seuraavakin on vieläkin huonompi, sillä en usko minkään parantuvan, kaikki on kiinni omasta itsestä ja asioiden hyväksymisestä.

Jos huono suhde on sitä, että lapset estävät yhteiseen jatkuvan viihteellä olon, onnistuuhan se vaihdon kautta, kun ei enää omista lapsistaankaan huolehti ja istuu uuden suhteen kanssa baareissa paskaa puhumassa, ryyppäämässä, mutta kun sitten tulee taas yhteinen lapsi, ihan sama juttu, taasen täytyy lähteä, jotta pääsee sinne baareihin sitä paskaa puhumaan.

eli mitä onkaan se huono suhde, se on sitä kun perhe sitoo olemaan ja osallistumaan kodin yhteisiin töihin ja asioihin.
Se on myös lastensa hylkäämistä. Eihän lapsia tarvitse nähdä kuin joka toinen viikonloppu, jos silloinkaan ja voi viettää sitä pirun ihanaa viinanhuuruista ja huorien kanssa elämää.
Pitäisi teiltä äijiltä katkaista munat kokonaan, niin loppuisi tuo huono suhde ihan siihen paikkaan,

Äänestä
  • Ero on myös lapsen kannalta paras ratkaisu, jos vanhempien suhde ei toimi. Monet lapset ihan kannustavat vanhempiaan eroon.

    Jos yhdellä on eron jälkeen tai liiton aikanakin vain viihde mielessä, niin ei se tarkoita sitä, että kaikilla on. Jos yhden vanhempi on alkoholisti tai seksiriippuvainen, niin luojan kiitos kaikkien lasten vanhempi ei ole.

    Keskitytään korjaamaaan elämässämme ne asiat, joihin voi vaikuttaa. Toisten asioihin ei voi vaikuttaa, niistä on turha paasata.

    Äänestä

"Se on miten ottaa" on oikeassa!
Miksi menette naimsiin ja teitte lapsia kun sitten pitää erota? Jo naimisiin menee, niin siinä on oltava loppuun saakka.

Näin Jeesuski opetti!

Äänestä
  • Aika lyhytnäköinen vastaus. Asiat muuttuu liitossa ja etenkin lasten jälkeen - ja melko usein täysin sietämättömäksi. Ero on ainoa fiksu ratkaisu. Monet jäävät kuitenkin liittoon sinnittelemään ja kärsimään - ja sitä myötä myös lapset kärsii.

    Äänestä

Joidenkin on mahdotonta olla oman elämänsä sankari, koska he eivät ota vastuuta itsestään ja ovat riippuvaisia puolisostaan. Kun puoliso joku kaunis päivä jättää, se on katastrofi vailla vertaa.

Äänestä
  • "Miksi menette naimsiin ja teitte lapsia kun sitten pitää erota? Jo naimisiin menee, niin siinä on oltava loppuun saakka. Näin Jeesuski opetti! "
    Jumala ja pappikin antaa eronneelle ihmiselle anteeksi, ahdasmielinen ihminen ei.

    Äänestä

Raamatussaki sanotaan, että rakastetaan sekä myötä että vastoinkäymisissä. Se tarkoittaa sitä että ollaan loppuun saakka yhdessä.

Äänestä
  • Vihkikaavassa kysytään "tahtooko rakastaa". Joskus se tahtominen loppuu, etenkin liitossa, jossa on vain vastoinkäymisiä.

    Ken tahtoo jatkaa surkeaa liittoaan, niin siitä vaan. Huonoa suhdetta ei ole pakko jatkaa.

    Äänestä

  • Minä en alistunut elämään huonossa avioliitossa, onneksi ihmisellä on mahdollisuus myös erota.

    Äänestä

Miksi seuraava suhde olisi yhtään parempi, jos itse kuvaat suhdettasi huonoksi? Miten sinun parisuhdetaitosi parantuisivat taianomaisesti, jos ainoa, mitä olet saanut aikaan, on huono suhde? Huonossa suhteessa eo todellakaan kannata olla. Kannattaa ennemmin pohdiskella, miksi ei osaa luoda hyvää parisuhdetta.

Äänestä

". Asiat muuttuu liitossa ja etenkin lasten jälkeen - ja melko usein täysin sietämättömäksi. Ero on ainoa fiksu ratkaisu. Monet jäävät kuitenkin liittoon sinnittelemään ja kärsimään - ja sitä myötä myös lapset kärsii."

Lainaan tuota Katin sanomaa, asiat muuttuu liitossa ja etenkin lasten jälkeen sietämättömiksi.
On muuten aika karu kirjoitus, sillä muuttuu se elämä ain oli kenen kanssa tahansa ja tapahtuu mitä tahansa.
ei voi aina lähteä pakoon, kun asiat eivät miellytä, pitää oppia kestämään ja lapsen synnyttyä perheeseen åitää oppia kestämään, että lapsi ottaa pienenä ison siivun parisuhteesta. sillä tämä pieni ihminen tarvitseea aluksi vierelleen joka hetki aikuisen ja nimenomaan aikuisen.
Lapsi kasvaa hyvin pian ja aikaa tulee taas lisää parisuhteelle, jos autat puolisoasi selviämään synnytyksen aiheuttamista muutoksista se parisuhde senkun paranee.
Jos alat syyttelemään ja hylkimään, ajaudutte yhä kauemmas toiistanne, mutta kauheinta on että et arvosta edes omaa lastasi, kun hyljeksit synnytyksen jälkeen puolisoasi samalla vihaat lastasi.

Koeta nyt ymmärtää, miten syvästi loukkaat ihmistä, joka on juuri synnyttänyt sinun lapsesi, vetäytmällä pois auttamisesta, välittämisestä juuri siinä kaikkein tärkeimmässä elämän tilanteessa, suorastaan murhaat puolisosi. Tämähän on selvä henkinen murha.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Oman elämän sankari kirjoitti:

Kenenkään Ei ole pakko jatkaa huonoa suhdetta hetkeäkään, jos ei halua. Jokainen päättää itse, millaisessa suhteessa haluaa olla.

Lapset näkevät lievemmässä valossa vanhemmiten vanhempiensa eroratkaisut aikuistuttuaan ja koettuaan itse elämän mutkikkuuden!

OTA HUONOSTA SUHTEESTA AVIOERO JA KESKITY OMAAN ELÄMÄÄSI, HYVÄLLÄ OMALLATUNNOLLA.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu