Takaisin työmarkkinatuelle?

Jos ollut 3kk (hakenut lisäksi itse vapaaehtoisesti) koulutuksessa (lausunnoissa lukee että pitää olla 3kk töissä tai koulutuksessa niin työmarkkinatuki palautuu) niin miksi ei työmarkkinatukea myönnetty? Kelan uudessa päätöksessä luki että työmarkkinatuki lakkautettu ja pitää olla 3kk taas jotta palautuu (ei edes lyhentynyt aika), kuinka ei vielä palauttanut vaikka juuri loppui koulutus?

MOL: "Toistuva työstä tai koulutuksesta kieltäytyminen tai vastaava menettely

Jos henkilö ilman pätevää syytä toistuvasti kieltäytyy hänelle tarjotusta työstä tai koulutuksesta taikka hänen menettelystään muutoin voidaan päätellä, ettei hän halua vastaanottaa työtä, osallistua koulutukseen tai työllistymistään edistäviin palveluihin taikka hakeutua ammatilliseen koulutuksen TTL 8 luvun 2 §:ssä tarkoitetulla tavalla, hänellä ei ole oikeutta työttömyysetuuteen ennen kuin hän on ollut työssä tai koulutuksesta vähintään kolme kuukautta."

Onkohan palvelukeskus soveltanut jotain kiusallaan ja antanut kielteisen lausunnin kelaan?

...mistään ei löydy miten tuo 3kk lasketaan....arkipäivien määrä koulutuksessa vai esim. 15.1 - 15.4

1

126

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Soita

      Pitäiskö sun soittaa sinne ja kysyä missä mättää? Ehkä niille on käyny siellä joku moka.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      42
      3483
    2. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      14
      2868
    3. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      28
      2554
    4. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      68
      2173
    5. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      18
      2101
    6. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      42
      2037
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      56
      1891
    8. Oletko uhriutuja?

      vaikka itse olet rääkännyt toista ja aiheuttanut ties mitä toiselle.
      Tunteet
      58
      1686
    9. KL: Mari Hynynen avoimena - Jouni-rakkaan ja Joel-pojan välit ovat nämä!

      Mari Hynynen (ent. Perankoski) on naimisissa Jouni Hynysen kanssa. Marilla on edellisestä liitosta yksi lapsi, Joel Vola
      Suomalaiset julkkikset
      10
      1528
    10. Kenet molemmat

      Sä haluat mies?
      Ikävä
      17
      1405
    Aihe