Neuvoja kaipaan

Olen ollut VHH:lla kuukauden ja paino ei ole tippunut kuin 2 kg. Lähtöpaino oli 64kg. Aamulla syön munakasta, tomaattia, kurkkua. Päivällä kana- tai tonnikalasalaattia. Illalla sit kunnon ruokaa karppikeittokirjan ohjeilla. Olisiko jollain vinkkejä mitä pitäisi tehdä että paino alkaisi tippumaan? Liikun joka päivä. Minulla on koira, eli joka päivä kävelen reippaat lenkit ja vesijuoksemassa käyn 1-2 krt viikossa. Kiitos jo etukäteen!
17658
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Tarkista ruokavaliotasi paremmin, ettet vain saa liikaa rasvaa! Munien keltuaisissa on runsaasti rasvaa ja kolesterolia.
Syö aamuisin kaurapuuroa ja lisää raejuustoa. Vettä tai rasvatonta maitoa.

Äänestä
  • Tämä on oikeastaan Balleriinan bravurinumero ollut jo vuosia. Ensin laittaa aloituksen keksityllä nimimerkillä että olen karpannut ja ei laihdu. Sitten itse vastaa itselleen ja varoittaa liiasta rasvasta ja kolesterolista sekä kehottaa syömään kaurapuuroa.

    Balleriina on palstan kestotrolli millä nimimerkillä hän kulloinkin kirjoittaakaan.

    Äänestä

  • Luuttusella on huonot tiedot VHH:sta. Kehoittaisin lukemaan alan kirjallisuutta, niin ymmärtäisi paremmin mistä on kysymys.
    Mutta älä välitä. Useimmat henkilöt jotka kirjoittaa tällä palstalla ei ole todellista tietoa, kuhan soittavat suutaan aikansa kuluksi.

    Äänestä

Ilmeisesti runsaskalorinen ruoka estää laihtumisen. Silloin on viisainta vähentää rasvaa ja lisätä liikuntaa, sehän on erinomainen tapa vaalia terveyttä ja sillä myös laihtuu.
Veikkaan että sinulla on myös koko ajan nälkä vaikka et siitä mitään mainitsekaan.

Äänestä
  • Totta nälkä kyllä vaivaa koko ajan mutta eikö se kuulukin laihduttamiseen? Muutamana päivänä olen syönyt joitakin välipaloja kun nälkä on äitynyt aivan kestämättömäksi ja silloin olen vastaavasti voinut sitten jättää yhden aterian poiskin. Nälkäkin pysyi pois mutta heti kun olen kertonut tästä jollakin karpppaussivustolla niin nuo välipalat tuomitaan jyrkäsi, etenkin se että siihen kuuluu leipää. Pakko se on sitten vaan olla nälissään ja siksipä harmittaakin kun ei tuloksia näy eikä kuulu.

    Äänestä

  • Longchamp kirjoitti:

    Totta nälkä kyllä vaivaa koko ajan mutta eikö se kuulukin laihduttamiseen? Muutamana päivänä olen syönyt joitakin välipaloja kun nälkä on äitynyt aivan kestämättömäksi ja silloin olen vastaavasti voinut sitten jättää yhden aterian poiskin. Nälkäkin pysyi pois mutta heti kun olen kertonut tästä jollakin karpppaussivustolla niin nuo välipalat tuomitaan jyrkäsi, etenkin se että siihen kuuluu leipää. Pakko se on sitten vaan olla nälissään ja siksipä harmittaakin kun ei tuloksia näy eikä kuulu.

    Olisit jättänyt tuon viimeisen kommentin kirjoittamatta, niin joku olisi vielä voinut uskoakin!

    Äänestä

  • Muta, kun kaloreilla ei ole mitään merkitytä.

    Äänestä

Nyt keksin millä laihdun, se on tuo alla oleva kirjoitus mikä avasi silmäni kiitos siitä....
Ruokatrendeistä kuumin on nyt gluteeniton ruokavalio. Mitä tuumaa viljoja vastustava lääkäri Antti Heikkilä viimeisimmästä ruokavillityksestä? Entä saavatko gluteenittomiksi mainostetut viljat, kuten tattari, hirssi, maissi ja riisi, hänen siunauksensa?

Lääkäri Antti Heikkilä kuulostaa jo lopen kyllästyneeltä ruokatrendi-hössötykseen.

– Median mukaan gluteeniton ruokavalio olisi laihdutusdieetti, mutta se ei pidä paikkaansa. Hiilihydraatit lihottavat, ei gluteeni, Heikkilä toteaa gluteenittoman ruokavalion hehkutuksesta.

– Onkohan siinä sitten sekoitettu asiat: jos jättää gluteenit pois ja niiden mukana kaikki hiilihydraatitkin, niin sitten laihtuu.

Vaikka gluteeni itsessään ei olekaan syypää ylipainoon, voi se aiheuttaa monenlaisia terveysongelmia. Heikkilä kuvaa gluteenia kuin tietokonevirukseksi, joka sekoittaa elimistön immuunijärjestelmän. Sillä voi olla myös kauaskantoisia, epigeneettisiä vaikutuksia.
Onko sinulla näitä oireita?

Oireita gluteeniherkkyydestä voivat olla esimerkiksi jatkuvat infektiot ja sairastelut, iho-oireet, mielialanvaihtelut ja autoimmuunisairaudet, kuten vaikka reuma tai jopa syöpä.

Heikkilä kehottaakin kaikkia kroonisista vaivoista kärsiviä kokeilemaan rajujen lääkkeiden sijaan ruokavalion muutosta.

– Lääketieteessä idea on, että jos jokin aine aiheuttaa reaktioita, syödään lääkkeitä, joilla niitä hillitään. Minä ajattelen, että pitää poistaa aine, joka niitä aiheuttaa.
Ei näy välttämättä testeissä

Heikkilän mukaan on ongelmallista, että gluteenin haitoista vaaditaan todisteita, ennen kuin lääkärit hyväksyvät vaivojen todenperäisyyden. Pulma on, että valtaosa gluteenin aiheuttamista haitoista ei näy testeissä.

– Moni ihminen kuitenkin hyötyy gluteenin pois jättämisestä. Sitä voi kokeilla: jättää kaikki gluteenit pois kahdeksan viikon ajaksi, ja katsoa, mitä tapahtuu.

Gluteenin haitoissa ei ole kyseessä allergia vaan herkkyys, Heikkilä muistuttaa. Gluteenille voi herkistyä monesta syystä, ja siihen vaikuttavat esimerkiksi perinnöllisyystekijät.

– Herkkyys gluteenille riippuu myös esimerkiksi suoliston kunnosta. Antibiootit, tulehdukset, kipulääkkeet, alkoholi – nämä kaikki voivat häiritä suolen tasapainoa. Kun ongelmia gluteenin kanssa tulee, niistä voi olla vaikea päästä eroon.
Antti Heikkilä: Onko sinulla näitä oireita? Ratkaisu tervehtymiseen on helppo
Ovatko gluteenittomat viljat terveellisempiä?

Vähähiilihydraattinen ja gluteeniton ruokavalio sekoitetaan usein toisiinsa, mutta niillä on suuri ero.

– Gluteenittomassa ruokavaliossa voi syödä vapaasti kaikkea muuta paitsi sitä gluteenia, Heikkilä selventää.

Gluteenittomia viljoja on olemassa: tattarin ja hirssin ohella usein mainitaan maissi ja riisi. Heikkilä kuitenkin tyrmää myös nämä hiilihydraattien lähteinä.

Heikkilä suosittaa jättämään virallisesti gluteenittomatkin leipävaihtoehdot kaupan hyllylle, sillä hän ei luottaisi tuoteselosteen tietoon niiden sisältämistä ainemääristä.

– Jos jollakin on herkkyys gluteenille, niin usein saa oireita myös vaikka tattarista tai hirssistä. Niitä kuljetetaankin usein samoja reittejä viljan kanssa, ja niissä voi olla jäämiä muista viljoista.

Jos ryyneistä luopuminen on liian murheellista, Heikkilä neuvoo pitäytymään riisissä.

– Riisi on näistä parhaiten siedetty. Se on tässä peruskauraa ja paras ryyneistä.

Studio55.fi/Milja Atu

http://www.studio55.fi/lahipiirivoim...seen-on-helppo

Äänestä

kaiken pois vaan? Käy kyllä ehken aika tylsäksi ruokavalio

Äänestä

Lähtöpainosi 64Kg mukaan sinun pitäisi olla alle 150cm pitkä,jotta olisit ylipainoinen ja laihduttaminen olisi jotenkin tarpeellista kohdallasi.

Äänestä

Kaksi kiloa kuussahan on juuri se "ihannepudotusnopeus", jos kyse siis normipainoisista ihmisistä, ei sairaalloisen lihavista. Joten mitä ihmettä valitat? Maltti on valttia laihdutuksessa. Ellet sitten halua menettää lihasta rasvan sijaan.

Äänestä

Hehehehe !!! Uskomatonta valehtelua... Ihan selvä provofeikki olet. Et todellakaan teidä karppauksesta mitään.. ole vaan "nälissäsi" hehe

Äänestä

Kaksi kiloa kuukaudessa, sehän on loistavaa! Jatka samaan malliin.

Terkkuja samoista asioista

Äänestä

Paras dieetti on kossudieetti, ei tule nälkä ja olokin on mukava!

Äänestä

Jos 64 kg painava ihminen pudottaa 2 kg kuussa, alkaa se olla jo melkoisen hyvin! Mitä ihmettä valitat.

Äänestä

Longchamp, ei laihtuminen noista kiloista pidennä elämää, mikäli et ole kääpiö.

nälkä saa vain elämän tuntumaan pidemmältä ja lisäksi epämukavalta.

toinen asia on tietysti mitä asiaa haet, jos haet vastauksia trolliviesteihisi etköhän ole niitä jo saanut tuolla nimimerkillä kylliksi.

joten käynnistä nimimerkkigeneraattorisi.

Äänestä

VHH ei olekaan oikeastaan laihdutusrukavalio. Se on elämäntaparuokavalio, jolla sekä laihtuu että lihoo, se tasapainottaa sen mukaan, mitä ihminen tarvitsee. Se tähtää ihannepainoon ja jos olet jo siinä, et laihdu etkä liho. Ihannepainossa ihminen on ihannetilassa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Longchamp kirjoitti:

Olen ollut VHH:lla kuukauden ja paino ei ole tippunut kuin 2 kg. Lähtöpaino oli 64kg. Aamulla syön munakasta, tomaattia, kurkkua. Päivällä kana- tai tonnikalasalaattia. Illalla sit kunnon ruokaa karppikeittokirjan ohjeilla. Olisiko jollain vinkkejä mitä pitäisi tehdä että paino alkaisi tippumaan? Liikun joka päivä. Minulla on koira, eli joka päivä kävelen reippaat lenkit ja vesijuoksemassa käyn 1-2 krt viikossa. Kiitos jo etukäteen!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu